امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۰:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13672
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۵۶
تعداد بازدید: 326
به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» پرویز عقیلی کرمانی در میزگرد «هم اندیشی در مورد سیاست‌های پولی با هدف تأمین مالی تولید» اظهارداشت: زمانی دولت صاحب ...

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» پرویز عقیلی کرمانی در میزگرد «هم اندیشی در مورد سیاست‌های پولی با هدف تأمین مالی تولید» اظهارداشت: زمانی دولت صاحب بانک‌ها بود و آنها هم اصلا سپرده‌گذار نداشتند.

وی افزود: می‌توانستید انتظار داشته باشید که دولت بیاید یارانه بدهد و با نرخ 2  و 3 درصد تسهیلات پرداخت کند،اما امروز سپرده‌گذارها صدمه می‌بینند و اینها کسانی هستند که خرده سرمایه‌گذارند و پول کافی برای احداث کارخانه ندارند، لذا پول خود را  نزد بانک ها سپرده می گذارند، اگر نرخ سودی را که می گیرند کمتر از تورم باشد، به آن ها اجحاف شده است.

مدیرعامل بانک خاورمیانه با بیان اینکه در کشورهایی که تورم دارند، نمی‌توان انتظار سرمایه‌گذاری درازمدت را داشت، گفت: وقتی که تورم بالا می رود، نرخ سود هم خود به خود بالا خواهد رفت و بالا بودن نرخ سود، سرمایه‌گذاری‌ها را به سمت  فعالیت‌های بازرگانی و نه کارهای تولیدی و اشتغال‌زا سوق می‌دهد؛ ما باید برای توسعه اقتصادی کشور و ایجاد اشتغال، تورم را به طور واقعی از بین ببریم.

وی تصریح کرد: همان طور که نمی‌توانیم به شکل دستوری تورم را پایین بیاوریم یا رشد اقتصادی را دستوری بالا ببریم، ‌نرخ سود را هم نمی‌توانیم به طور دستوری تعیین کنیم و بگوییم با این نرخ باید تسهیلات داده شود و یا با  این نرخ باید سپرده‌گذاری شود.

عقیلی کرمانی با اشاره به وجود همین قاعده در اقتصاد ایران ادامه داد: در سال 1369 که نرخ‌ها آزادسازی شد، برای اینکه پول‌ها وارد سیستم بانکی شود و نرخ‌ها آزاد گردد، نرخ سود کوتاه مدت را بالا بردیم، آن وقتی بود که اگر به خاطر داشته باشید صندوق‌های مضاربه‌ای درست شده بود. 

وی گفت: چون در ایران دستوری عمل می‌شود و بانک مرکزی هم دستور داد که بانک‌ها نرخ بهره را بالا ببرند و برای بلند مدت 5 و 4 ساله نرخ تعیین کرد و بازار اصلاً دخالتی در تعیین نرخ بهره ندارد؛ عرضه و تقاضا نیست که نرخ را تعیین می‌کند.

مدیرعامل بانک خاورمیانه با بیان اینکه تورم در اقتصاد نهادینه شده است، گفت: در این مدت هر روز صحبت می‌شود فردی که ریاست بانک مرکزی را به عهده دارد دستور می دهد که نرخ بانک ها 12 درصد باشد. سه سال بعد می‌بینیم که نرخ ها بالا رفت.

وی افزود: ما راهی نداریم مگر این که نرخ سود را آزاد کنیم. بانک مرکزی فقط می‌تواند نرخ کوتاه مدت را تعیین کند و بقیه را باید در اختیار عرضه و تقاضای بازار قرار دهد، اگر ما این کار را انجام دهیم، ترکیه وآمریکا و مالزی و ایران ندارد، مهم نیست چه کشوری باشد همه جا این کار می کند، منتهی این امر یک شبه اتفاق نمی‌افتد و دستوری هم عمل نمی‌کند.

مدیر عامل سابق بانک کارآفرین گفت: هر جایی که خواستند ساختار اقتصادی را اصلاح و یک نرخ واقع بینانه را اعمال کنند مدت‌ها طول کشید، کار بسیار سختی است؛ صنعت کشور طی این چند سال اخیر متاسفانه به خاطر واردات صدمه دیده است، وارداتی که در این جا واقعاً قیمت شکنی (Dump) شده است و کیفیت نداشته و جایگزین خیلی از تولیدات کشور شده است.

عقیلی کرمانی با بین اینکه با دستور نمی‌توان نرخ تورم را پایین بیاورید گفت: اگر می‌شد نرخ تورم را با دستور پایین آورد، درعین حال هم می شد گفت که نرخ رشد اقتصادی مان هم  12 درصد است و  آن را هم بالا برد، این کار امکان پذیر نیست؛ برای اینکه نرخ تورم یک بار در اقتصاد ما ظرف 5 سال آینده پایین بیاید باید با یک برنامه 6-5 ساله این کار را انجام داد. 

وی افزود: پیشنهاد من این است که شرکت های تولیدی که بالای 35 نفر، 50 نفر، 100 نفر استخدام کرده اند و اشتغال‌زا هستند و کار ایجاد می کنند، ما یک پایه 8  درصد را به عنوان نرخ ثابت برای تسهیلات درازمدت بگذاریم، به اضافه 10 درصد مازاد بر 8 درصد را که به بانک‌ها می دهند و 90 درصد بقیه اش را وزارت صنایع بپردازد و در تعیین نرخ بهره دخالت نکنیم، اجازه بدهیم نرخ بهره را بازار تعیین کند.

این فعال بانکی تصریح کرد: برای شرکت‌های تولیدی، پایان هر 3 ماه یا 6 ماه وقتی که بهره و سود را به بانک پرداخت کردند، محاسبات را به وزارت دارایی ببرند، 90 درصد  بالای 8 درصد را هم بر اساس این هدف، که بعد از 3 سال یا 4 سال دیگر احتیاجی نباشد ازکسی یارانه بگیرند. این مازاد بر 8 درصد‌ رقمی باشد که برای شرکت‌هایی که اشتغالزا هستند، 10 درصد آن را خودشان بدهند که باز بروند مذاکرات لازم را خودشان با بانک‌ها انجام بدهند و مثلا اگر  25 درصد است آن را 24 درصد نمایند. 10 درصد آن را خودشان بدهند، 90 درصد آن را دولت برای 4-3 سال به آنها کمک کند.

مدیرعامل بانک خاورمیانه ادامه داد: این کار موجب می‌شود که صنایع به فعالیت خود ادامه دهند، زیرا با این نرخ‌ها امکان فعالیت وجود ندارد، ولی بهتر است کار درست را انجام بدهیم که در 4 سال آینده ما دیگر تورم نداشته باشیم چون تورم را با بگیر و ببند نمی‌توانیم کاهش دهیم، عرضه و تقاضاست که  قیمت را تعیین می‌کند.

وی گفت: برای کوتاه مدت، راهش این است که اگر بتوانیم، به نظر من، هم کار ایجاد شده و هم صنایع مان صدمه ندیده اند و توانسته اند تسهیلاتی بگیرند که نرخ ها پایین تر باشد، تا وقتی که به آن 8 درصد برسیم، که این البته برای تمام تسهیلات است، نه فقط تسهیلات سرمایه ای و این تسهیلات برای تمام شرکت های تولیدی است. هر شرکتی که بالای50  نفر کارمند دارد باید کمک شود.

عقیلی کرمانی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم دستوری کار کنیم این امر امکان پذیر نیست، گفت: واقعا نمی‌شود و باید راه حلی را پیدا کنیم . با این نرخ ها هیچ کس نمی آید سرمایه گذاری بلندمدت انجام دهد و آنهایی هم که دارند فعالیت می‌کنند، جمع خواهند کرد؛ دیر یا زود نمی‌توانند، ساختار اقتصادی یک مقداری باید اصلاح بشود.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها