امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۹:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136730
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روسیه، بلاروس و قزاقستان از اول ژانویه سال 2015 (11 دی ماه) به سطح جدیدی از همگرایی ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روسیه، بلاروس و قزاقستان از اول ژانویه سال 2015 (11 دی ماه) به سطح جدیدی از همگرایی اقتصادی رسیدند، چرا که توافقنامه مربوط به اتحاد اقتصادی اورآسیایی از امروز به اجرا گذاشته شده است.

به نوشته خبرگزاری «نوستی»،‌ کشورهای عضو این پیمان این وظیفه را برعهده گرفته‌اند که انتقال آزاد کالا، خدمات، سرمایه و نیروی کار بین اعضاء، تحقق توافقات سیاسی در عرصه اقتصادی، از جمله در زمینه انرژی، صنایع، کشاورزی و حمل و نقل را تضمین کنند.

بدین ترتیب روند شکل گیری بزرگترین بازار مشترک با بیش از 170 میلیون نفر جمعیت، در حوزه نفوذ جامعه مشترک المنافع به پایان رسیده که یک مرکز اقتصادی قدرتمند جدید در جهان بشمار می‌آید. اتحادیه اقتصادی اورآسیایی در نظر دارد که تا سال 2016 نیز یک بازار مشترک دارو و تجهیزات پزشکی بوجود آورد.

ستاد مرکزی اتحادیه اقتصادی اورآسیایی در مسکو، پایتخت روسیه، مرکز هماهنگی مالی در آلماتی (قزاقستان) و دادگاه این اتحادیه در مینسک (پایتخت بلاروس) قرار خواهد داشت. بلاروس همچنین حق دارد که در سال 2015 ریاست اتحادیه گمرکی را برعهده بگیرد.

ارمنستان نیز در ماه اکتبر سال 2014 (آبان ماه) توافقنامه مربوط به پیوستن به اتحادیه اقتصادی اورآسیایی را امضاء کرد. پارلمانیهای روسیه، بلاروس و قزاقستان پیش از این، موافقت کشورهای خود با این مسئله را مورد تایید قرار داده بودند. البته عضو جدید در این اتحادیه از یک تا 8 سال برای هماهنگی اقدامات زمان نیاز دارد که کوتاهی یا بلندی این مدت به سرعت اقدامات و اراده سیاسی لازم برای پشت سر گذاشتن مراحل مورد نیاز بستگی دارد.

 ضمن اینکه قرقیزستان نیز ممکن است در سال 2015 به اتحادیه اقتصادی اورآسیایی بپیونند. این جمهوری منطقه آسیای مرکزی، در اواخر سال 2014 توافقنامه مربوطه را امضاء کرد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها