امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۵:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13675
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۵۶
تعداد بازدید: 137
به‌ گزارش خبرنگار فارس در دوشنبه، تعدادی از کارشناسان سیاسی تاجیک اعلام کردند که برخلاف پیش‌بینی غربی‌ها مبنی بر اینکه انتخابات ریاست جمهوری از قبل ...

به‌ گزارش خبرنگار فارس در دوشنبه، تعدادی از کارشناسان سیاسی تاجیک اعلام کردند که برخلاف پیش‌بینی غربی‌ها مبنی بر اینکه انتخابات ریاست جمهوری از قبل مهندسی شده است، روز جمعه ثابت شد که مهندس انتخابات تنها و تنها ملت ایران است.

«رحمت‌الله عبدالله‌اف» کارشناس سیاسی و معاون مرکز مطالعات افغانستان و منطقه، گفت: توجه بسیار بالای جامعه جهانی به‌ انتخابات ریاست جمهوری ایران حاکی از آن است که این انتخابات در حقیقت شفاف و دموکراتیک است. در غیر این صورت توجه به‌انتخاباتی که نتایج آن از قبل معلوم است، چه توجیهی خواهد داشت؟

وی افزود: امروز وقتی برنامه‌های شبکه‌های مختلف غربی شامل بی‌بی‌سی فارسی را نگاه می‌کردم، شاهد گفت‌وگو و تحلیل‌های عجیب و غریبی شدم. کارشناسانی که همیشه و به‌ خصوص طی یک ماه اخیر از انتخابات ریاست جمهوری به‌عنوان یک برنامه از قبل مهندسی و طراحی ‌شده صحبت می‌کردند، امروز اعتراف می‌کنند که نتایج هیچ یک از انتخاباتی که تا به حال حاضر در ایران برگزار شده، از قبل قابل پیش‌بینی نبوده است.

عبدالله‌اف خاطرنشان کرد: دیروز صبح موقعی که رهبر انقلاب اسلامی ایران در نخستین دقایق آغاز انتخابات در حوزه مربوطه حضور پیدا کردند، به‌نکته جالبی اشاره فرمودند که بحث حق‌الناس بود. شرکت غیرقابل توصیف مردم ایران نیز نشان داد که رسالت خود را که از دست ندادن حقشان است، اجرا کردند و این کار بسیار بزگ است زیرا برخلاف ایران که تا اعلام نتایج هر گونه پیش‌بینی در رابطه با پیروزی قاطع هیچ یک از نامزدها امکان ندارد، در خیلی از کشورها و از جمله کشورهای مدعی سرپرستی دموکراسی در سراسر جهان، از قبل مشخص است که سکان قدرت در اختیار چه کسی قرار خواهد گرفت. این در اصل یک نوع انتصابات است.

«سیدخواجه علی‌زاده» استاد دانشگاه و صاحب‌نظر تاجیک نیز انتخابات روز جمعه را حماسه سیاسی و الگوی مردم‌سالاری برای کشورهای جهان و به‌ویژه جهان اسلام دانست.

وی که با خبرنگار فارس صحبت می‌کرد، با بی‌نظیر توصیف کردن حضور مردم ایران در این انتخابات، یادآور شد: به‌اعتقاد من ایران بار دیگر این واقعیت را به‌نمایش گذاشت که در چارچوب نظام و موازین اسلامی می‌توان دموکراسی واقعی را ایجاد کرد.

«سیف‌الله ملاجان‌اف» تاریخ‌شناس و استاد دانشگاه ملی تاجیکستان نیز حضور گسترده مردم ایران در این انتخابات را پرشور توصیف کرد و گفت: برای پنج ساعت تمدید زمان رای‌دهی مردم دلیل بارز بر اهمیت انتخابات در سرنوشت آن‌هاست که به‌دست خودشان رقم می‌خورد.

به‌اعتقاد وی، اینکه حالا برخی از کارشناسان و رسانه‌های غربی با توجه به‌ اعلام نتایج مقدماتی بحث احتمال تشدید مخالفت‌ها در فضای سیاسی ایران را پیش‌بینی می‌کنند، در اصل هیچ گونه اساس واقعی ندارد زیرا حضور سرزنده مردم صداقت آن‌ها به‌اصل نظام را نشان داد و مباحث سیاسی و اختلاف دیدگاه‌های نامزدها که در جریان مناظره‌ها به‌نظر رسید، دقیقا خلاقیت و سازنده بودن محیط سیاسی و فکری جمهوری اسلامی را به‌ نمایش گذاشت.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها