امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۵:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136768
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 207
«منصور قصری‌زاده» قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;

«منصور قصری‌زاده» قاری بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با بیان اینکه مساجد پایگاه اصلی آموزش‌های دینی و در رأس آن فعالیت‌های قرآنی هستند، اظهار داشت: خداوند در قرآن می‌فرمایند: «وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا؛ و مساجد ویژه خداست پس هیچ کس را با خدا نخوانید» (جن/ 18) بنابراین مهم‌ترین اقدام در مساجد برپایی محافل قرآنی است.

مؤسسات باید پس از اشباع مساجد اقدام به فعالیت‌های قرآنی کنند

وی با اشاره به اینکه برگزاری جلسات قرآن در مکانی خارج از مساجد هیچ‌گونه توجیهی ندارد، افزود: برپایی محافل قرآنی در مساجد به معنای عدم برگزاری این جلسات در فرهنگسراها یا مؤسسات نیست اما مؤسسات قرآنی باید زمانی که مساجد از برگزاری جلسات قرآن اشباع شدند به فعالیت بپردازند چرا که فضایی که در مساجد است هرگز در سایر اماکن همچون حسینیه‌ها وجود ندارد.

این قاری بین‌المللی قرآن کریم با بیان اینکه اساتید جلسات قرآن نیز باید حرمت این جلسات را با رعایت شئونات اخلاقی و اجتماعی حفظ کنند، افزود: پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «خَیرُکُم مَن تَعَلَّمَ القُرآنَ وَ عَلَّمَهُ» بهترین شما کسی است که قرآن را فرا گیرد و به دیگران بیاموزد، بنابراین اساتید جلسات نیز باید از این فرصت استفاده کرده و به تربیت قرآن‌آموزان توانمند بپردازند.

2 موضوع مهم در توسعه جلسات قرآن مساجد

وی با اشاره به اینکه مؤسسات قرآن می‌توانند نقش مؤثر و در عین حال مخربی در فعالیت‌های قرآنی مساجد داشته باشند، گفت: مؤسسات قرآنی اگر در راستای جذب جوانان به مساجد حرکت کنند نقش مؤثری در فعالیت‌های قرآنی دارند اما اگر باعث خلوت شدن جلسات قرآن مساجد شوند مخرب به شمار می‌روند.

قصری‌زاده با بیان اینکه مساجد باید به خوراک فکری و اعتقادی جوانان توجه بیشتری کنند به دلایل کم‌رنگ شدن جلسات قرآن مساجد اشاره کرد و گفت: برای آسیب‌شناسی این موضوع باید به 2 نکته توجه داشت؛ یکی انگیزه اساتید و دیگری همکاری متولیان مساجد.

حضور ائمه جماعات در جلسات قرآن مساجد انگیزه افراد را ارتقا می‌دهد

این قاری بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به اینکه افرادی که در توسعه فعالیت‌های قرآنی مساجد تأ‌ثیرگذار هستند باید نسبت به وظایف خود متعهد باشند، خاطر نشان کرد: علاوه بر فعالیت‌های مؤثر اساتید قرآن، متولیان مساجد به ویژه ائمه جماعات باید در برگزاری مستمر جلسات قرآن اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

وی با بیان اینکه حضور ائمه جماعات در جلسات قرآن مساجد می‌تواند باعث ایجاد انگیزه برای قرآن‌آموزان و گسترش برنامه‌های قرآنی شود، گفت: ائمه جماعات می‌توانند با حضور در برخی جلسات قرآن و ارائه مباحثی در رابطه با تفسیر قرآن کریم فضای جلسات را متبرک کرده و باعث تشویق جوانان به شرکت در محافل قرآنی شوند.

قصری‌زاده با اشاره به اینکه اساتید جلسات و متولیان مساجد باید از راهکاری تشویقی جهت حضور پرشور نوجوانان و جوانان در جلسات قرآن استفاده کنند، خاطر نشان کرد: داشتن پذیرایی مناسب در جلسه و اعطای جوایزی به قرآن‌آموزان نقش مؤثری در گسترش برنامه‌های قرآنی مساجد دارد بنابراین باید همانطور که به برپایی مراسم عزاداری اهمیت می‌دهیم و پیش از برگزاری آن برنامه‌ریزی می‌کنیم باید برای رونق جلسات قرآن نیز تلاش کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها