امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۳:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136793
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۲۰
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از فرانس 24، بمب ساعتی بحران اقتصادی در افغانستان شمارش معکوس خود را ...

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از فرانس 24، بمب ساعتی بحران اقتصادی در افغانستان شمارش معکوس خود را آغاز کرده است.

طی دهه گذشته و با حضور نظامی ناتو در افغانستان، این کشور با ورود سرمایه های خارجی رشد اقتصادی نزدیک به دو رقمی را تجربه کرده است، اما پیش بینی ها از احتمال وقوع بحران در این کشور طی سال های آینده خبر می دهند.

اگر چه حضور گروه تروریستی طالبان در این کشور آسیایی همچنان و علی رغم پایان عملیات نظامی ناتو در این کشور ادامه خواهد یافت اما بحران های احتمالی اقتصادی تهدید مهمتری برای افغانستان در طولانی مدت محسوب خواهند شد.

اقتصاد افغانستان طی دو سال گذشته با کاهش رشد مواجه شده است که یکی از اصلی ترین دلایل آن نزدیک شدن عملیات ناتو به پایان آن و بحران انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در این کشور بوده است.

بنا به اعلام برخی فعالان بازار ارز در افغانستان، با پایان یافتن عملیات نظامی ناتو طی روز های گذشته و اعلام رسمی آن و همچنین نگرانی سرمایه داران افغان از آینده اقتصادی این کشور، جریان خروج سرمایه از افغانستان آغاز شده و در حال افزایش است.

بحران سیاسی در این کشور از یک سو و وجود برخی موانع رشد اقتصادی از سوی دیگر این کشور را با خطر وقوع بحران مواجه کرده است.

بنا به اعلام فعالان بازار سرمایه این کشور، سرمایه های افغان در حال ترک افغانستان به مقصد بازارهای خارجی نظیر امارات، چین، پاکستان، هند و ترکیه هستند.

بنا به نظر سنجی مرکز آمریکایی بنیاد آسیا، از حدود 9 هزار شهروند افغانی، در حال حاضر بیکاری و رشد اقتصادی ضعیف بزرگ ترین نگرانی مردم این کشور است و ناامنی و فساد در جایگاه های بعدی این نظر سنجی به عنوان نگرانی های افغانستان قرار گرفته اند.

بنا به اعلام مرکز آمریکایی نظارتی با نام بازرسی ویژه بازسازی افغانستان،  از سال 2002 تا کنونی حدود 104 میلیارد دلار سرمایه خارجی وارد افغانستان شده است اما سهم قابل توجهی از آن صرف عملیات های نظامی این کشور شده و سهم کمی از این حجم قابل توجه صرف عمران و توسعه زیر ساخت های افغانستان شده است و هنوز هم پرداخت دستمزد نظامیان این کشور وابسته به حمایت منابع خارجی است.

در حال حاضر درآمد دولت افغانستان در سال جاری میلادی معادل 1.8 میلیارد دلار برآورد شده است که حتی از حجم تجارت هروئین این کشور که به خزانه طالبان واریز می شود، نیز کمتر است.

افغانستان بدون دریافت سالانه 8 میلیارد دلار کمک مالی بین المللی که تا سال 2016 تضمین شده است نمی تواند حتی دستمزد 350 هزار نظامی و پلیس خود را تأمین کند.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها