امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۸:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136802
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۲۰
تعداد بازدید: 177
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی در روز پنجشنبه نوشت سال 2015 سالی خواهد بود که ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی در روز پنجشنبه نوشت سال 2015 سالی خواهد بود که پس‌ لرزه‌های رکود اقتصادی سال 2008 در عرصه سیاست اروپا احساس خواهد شد.

سوماس میلنه، نگارنده این یادداشت می‌نویسد: «در حالی که یک دهه و نیم از ورود به قرن 21 می‌گذرد هنوز تبعات دو شوک سرنوشت‌ساز در تاریخ را تجربه می‌کنیم.»

نویسنده، آشکار شدن محدودیت‌های قدرت آمریکا در «میدان‌های کشتار افغانستان و عراق» و بحران مالی سال 2008 که محدودیت‌های بحران نظام اقتصادی تحت سلطه غرب را آشکار کرد این دو شوک سرنوشت‌ساز در تاریخ جهان عنوان کرد و اضافه کرد تبعات بحران اقتصادی ذکر شده گریبان کشورهای اروپایی را در سال 2015 خواهد گرفت.

 نویسنده گاردین نوشت: «این بحران، سیاست‌های کشورهای اروپایی از لندن گرفته تا مادرید را شکل خواهد داد.» آتن، به نوشته «ملینه» اولین کشوری است که لرزه‌های این بحران را احساس خواهد کرد.

این گزارش می‌افزاید: «رکود اقتصادی ایجاد شده پس از بحران اقتصادی سال 2008 همین حالا هم به قدرت گرفتن راست‌گراهای پوپولیست کمک کرده است. اکنون، پس از سالها سیاست‌های ریاضتی خودویرانگر و کاهش استانداردهای زندگی، جناح چپ افراطی در اقتصاد کشورهای یونان و اسپانیا که بیش از تمامی کشورهای دیگر فروپاشیده‌اند  باعث شده تا جناح چپ‌های افراطی برای به چالش کشیدن قدرت، دندان تیز کنند.»

نگارنده، قدرتهای اقتصادی اروپا مانند بریتانیا را ستون‌هایی می‌داند که با صرف هزینه‌های هنگفت پیکر یک نظام اقتصادی در حال سقوط را به دوش می‌کشند: «قدرتهای موجود در اروپا مصمم هستند  برای مدل‌های اقتصادی شکست‌خورده، صرفنظر از هزینه‌های آن تکیه‌گاهی فراهم آورند.»

نویسنده همچنین شکست راهبردی کشورهای آمریکا و عراق در جنگ افغانستان را موردی از زیر سوال رفتن نظم قدیمی جهانی می‌داند و روسیه را کشوری می‌داند که در «جنگ نیابتی سوریه» و بحران اوکراین قدرت غرب را به چالش طلبیده است.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها