امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۳:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136807
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۲۰
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها از 28 آذرماه 1389 آغاز به کار کرد و قرار بود که ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها از 28 آذرماه 1389 آغاز به کار کرد و قرار بود که ابتدا افراد و دهک& zwnj;های پایین درامدی از آن بهره‌مند شوند.

در این زمینه، دولت وقت وعده داد که با دهک‌بندی افراد جامعه یارانه نقدی را بین افراد ثروتمند و فقیر جامعه به طور مساوی پرداخت نشود، اما به دلیل عدم وجود شفافیت و بانک‌های اطلاعاتی این امر مسکوت ماند.

اکنون که بیش از 4 سال از اجرای این قانون می‌گذرد، با روی کار آمدن دولت جدید هم سهم فقرا همچنان در جیب ثروتمندان قرار می‌گیرد و ظاهرا عزمی برای حذف یارانه اقشار پردرآمد جامعه وجود نداشته و علاوه بر آن دیگر موارد مربوط به قانون هدفمندی هم به فراموشی سپرده شده است و ظاهرا از این قانون تنها پرداخت نقدی یارانه اجرا می‌شود.

* یارانه نقدی نباید به طور یکسان تقسیم شود

محمد حسین محمدی نماینده مجلس با بیان اینکه وزیر اقتصاد در مجلس اعلام کرده است که ۱۰ میلیون نفر از افراد بی نیاز به یارانه نقدی شناسایی شده‌اند، به خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گفت: به راحتی می توان با ساماندهی این موضوع به کمک دولت امد و آسیبی از محل کاهش درامدهای نفتی هم ندید.

وی افزود: اصلا از اول هم قرار نبود یارانه به طور یکسان برای همه پرداخت شود، اما در دولت قبلی که درآمد کشور خوب بود، این کار انجام شد، اما امروزه نباید این روند ادامه یابد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اکنون بانک‌های اطلاعاتی زیادی داریم که می‌توان ساماندهی حذف یارانه نقدی گروه‌های بی‌نیاز را آغاز کرد، ادامه داد: بسیاری از سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی کشور هم مبتنی بر داده‌های همین بانک‌های اطلاعاتی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: طبق قانون دولت مکلف به حذف یارانه نقدی افراد پردرآمد کشور است و با اطلاعات موجود هم می‌توان به راحتی افراد پردرآمد را شناسایی کرد.

* مسئولان از اجرای کامل قانون هدفمندی یارانه‌ها، شانه خالی می‌کنند

محمد باقری بنابی هم با تاکید بر اینکه دولت بر اساس قانون وظیفه دارد که یارانه را به صورت هدفمند اختصاص دهد،‌ اظهار داشت: احساس می‌شود، برخی مسئولان به دلایلی، از اجرای کامل قانون شانه خالی می‌کنند.

وی افزود: دولت یازدهم در اوایل شروع فعالیت عنوان کرد که حدود 10 میلیون نفر را شناسایی کرده که نیازمند دریافت یارانه نقدی نیستند، اما تاکنون در زمینه حذف این 10 میلیون نفر اقدام موثری انجام نداده است.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر ضرورت اجرا شدن فاز سوم قانون هدفمندی یارانه‌ها، گفت: باید پذیرفت موضوع حذف یارانه نقدی ثروتمندان سیاسی شده، که البته این صحیح نیست و باید به مسائل اقتصادی و سیاسی به صورت مجزا رسیدگی شود.

باقری بنابی تصریح کرد: در واقع مجلس پیگیر این مسئله است که علت تاخیر در عدم شناسایی اقشاری از جامعه چیست، چرا که طبق قانون نباید یارانه نقدی به آن ها اختصاص یابد.

* دولت منابع کافی برای پرداخت یارانه نقدی به تمام اقشار جامعه ندارد

همچنین، سید محمدحسین میرمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس، با بیان اینکه دولت با استفاده از فرم‌های خود اظهاری متقاضیان دریافت یارانه و همچنین اطلاعات تکمیلی دیگر باید دهک‌های ثروتمند را به طور دقیق شناسایی و از دریافت یارانه حذف کند، اظهار داشت: دولت منابع مالی کافی برای پرداخت یارانه نقدی به تمامی اقشار جامعه را ندارد و ماهانه با بیش از 3000 میلیارد تومان کسری بودجه روبه‌رو است.

وی افزود: اگر در زمینه کارکردهای اقتصادی منابع حاصل از هدفمندی یارانه به مردم اطلاعات دقیقی داده شود، شاید بسیاری  از مردم از دریافت آن صرف نظر کنند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: منطق اقتصادی حکم می کند که مازاد منابع  مالی حاصل از حذف دهک ها ثروتمند به اقشار ضعیف جامعه پرداخت شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه حذف پردرآمدها از ریافت یارانه باید تدریجی باشد، اظهار داشت: اگر فشار اقتصادی دولت در زمینه پرداخت یارانه ها کاهش یابد دولت می تواند منابع را بهتر مدیریت و در  زمینه هایی مانند بهبود وضعیت بهداشت و درمان خدمات ارائه کند.

پایان پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها