امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۲۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136808
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۲۰
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پنجم آذر با رأی موافق 197 نماینده مجلس، محمد فرهادی رئیس جمعیت هلال احمر به عنوان وزیر ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، پنجم آذر با رأی موافق 197 نماینده مجلس، محمد فرهادی رئیس جمعیت هلال احمر به عنوان وزیر علوم رأی اعتماد گرفت تا از همان زمان گمانه‌زنی ها برای تعیین جانشین او آغاز شود.

گرچه فرهادی چه قبل و چه بعد از رأی اعتماد مجلس سخن از ماندن در هلال احمر و فعالیت همزمان به عنوان رئیس جمعیت هلال احمر و وزیر علوم می‌زد اما بر همه روشن بود که وی دیر یا زود مسند ریاست را به نفر دیگری واگذار می‌کند.

فرهادی برای ماندن خود در سمت رئیس جمعیت هلال احمر زمان نیز تعیین کرده و از گرفتن موافقت رئیس جمهور برای ماندن در هلال احمر تا به سرانجام رسیدن طرح تحول و مابقی اقدامات خود خبر می‌داد.

صحبت‌های صورت گرفته در جلسه شورای عالی جمعیت هلال احمر که در روز سه شنبه نهم دی‌ماه مطرح شد سرانجام به شایعات در مورد رفتن فرهادی واقعیت بخشید و بیشتر وقت این جلسه به انتخاب رئیس جدید اختصاص یافت.

در این جلسه که در حضور رئیس و دبیرکل جمعیت هلال احمر و 4 نماینده رئیس جمهور (در این جلسه نماینده وزیر کشور حاضر بوده است)، نمایندگان مجلس عضو شورا و تعدادی از مدیران هلال احمر برگزار شد، چند نفر به عنوان کاندیدای ریاست به ارائه برنامه‌های خود پرداختند.

در این میان عده‌ای که پیش از این به عنوان کاندیدا از آنها یاد می‌شد اگر چه در این جلسه حاضر بودند اما به نفع کاندیدای دیگر انصراف داده و در حمایت از او صحبت‌ کرده‌اند.

در جلسه روز سه‌شنبه به مانند جلسه‌ای که در آن فرهادی به عنوان رئیس جمعیت انتخاب شد، بار دیگر نمایندگان رئیس جمهور فردی را معرفی کرده و خطاب به جمع حاضر گفتند این فرد کاندیدای مورد نظر رئیس جمهور است حالا انتخابات را برگزار کنید.

این اقدام دو نفر از نمایندگان رئیس جمهور یعنی وزیر بهداشت و وزیر خارجه با مخالفت نوبخت و نماینده وزیر کشور دیگر نماینده رئیس جمهور مواجه شد. علاوه بر این 2 نفر، سید احمد موسوی دبیرکل جمعیت هلال احمر که امیدواری بسیاری به انتخاب رئیسی از داخل جمعیت داشت نیز به مخالفت با این موضوع پرداخت.

فرهادی پیش از این در سخنان خود از قول رئیس جمهور برای انتخاب فردی از داخل مجموعه هلال احمر خبر داده بود و بر این اساس بسیاری از جمله موسوی امیدوار به این موضوع شده بودند.

موسوی حتی بعد از این جلسه تصمیم به انصراف از کاندیداتوری گرفت و به خبرنگار فارس گفت: تصمیم گرفتم که در اعتراض به رویه خلاف قوانین و ضوابط برای انتخابات ریاست جمعیت هلال احمر ثبت‌نام نکنم.

وی علت این تصمیم خود را اظهارات 2 نماینده رئیس جمهور خواند و گفت: اساسنامه صراحتاً نوشته که شورای عالی جمعیت هلال احمر دو نفر را به عنوان کاندیداهای نهایی به رئیس‌جمهور معرفی می‌کند و سپس رئیس‌جمهوری به یکی از آن دو نفر حکم ریاست را تنفیذ می‌کند، اما برخی دوستانی که به عنوان نماینده رئیس‌جمهور در جلسه سه‌شنبه حاضر بودند، همان ابتدای کار گفتند که نظر رئیس‌جمهور بر روی «فلانی» است، حالا بروید انتخابات را برگزار کنید.

اما این تصمیم موسوی ساعاتی بیشتر پایدار نماند و طبق پیگیری‌ها از دبیرخانه شورای عالی جمعیت هلال احمر مشخص شد که وی به همراه 8 نفر دیگر (تا لحظه تنظیم گزارش) به عنوان کاندیدای ریاست جمعیت هلال احمر ثبت نام کرده اند.

دبیرخانه شورای عالی جمعیت هلال احمر این 9 نفر را اینگونه معرفی کرد: سید احمد موسوی، دبیرکل جمعیت هلال احمر، غلامرضا گنج آبادی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران، محمدجواد نخعی عضو شورای سیاست گذاری سلامت صدا و سیما و معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر در زمان تصدی گری مرحوم وحید، مهدی آیتی نماینده سابق مجلس و سرپرست کنونی اداره عمران جمعیت هلال احمر، سید ابوالقاسم موسوی، پیرحسین کولیوند رئیس امداد و نجات جمعیت هلال احمر، اکرمی نماینده سابق مجلس، ضیایی معاون آموزش وزارت بهداشت و احمد صادقی رئیس مدیریت بحران تهران.

کاندیدای مورد نظر رئیس جمهور یا وزیر بهداشت؟

موسوی در گفت‌وگویی که با خبرنگار فارس داشت از اختلاف میان نمایندگان رئیس جمهور در معرفی شخصی به عنوان کاندیدای مورد نظر رئیس جمهور خبر داد و از آنجایی که تنها یک نفر از سوی وزیر بهداشت به عنوان کاندیدا معرفی شده است، می‌توان به سادگی به نام کاندیدای مورد نظر رسید.

در جلسه روز سه‌شنبه وزیر بهداشت به مانند جلسه‌ای که به انتخاب فرهادی انجامید، در جلسه حاضر شد و در حالیکه یکی از معاونانش او را همراهی می‌کرد، با اشاره به معاون آموزشی خود، ضیایی را کاندیدای مورد نظر رئیس جمهور معرفی کرده است.

اعتراض دو نماینده دیگر رئیس جمهور این شائبه را بوجود آورد که این فرد تنها کاندیدای مورد نظر وزیر بهداشت است و شخص رئیس جمهور نظر خاصی روی او ندارد.

از زمزمه‌هایی که از درون جمعیت هلال احمر به گوش می‌رسد می‌توان حدس زد که این موضوع صحت داشته باشد. مطابق این زمزمه‌ها رئیس جمهور اداره جمعیت هلال احمر را به یکی از نمایندگان خود در شورای عالی جمعیت هلال احمر یعنی وزیر بهداشت سپرده و از آنجاییکه هلال احمر به عنوان بازوی وزارت بهداشت در بسیاری از موارد (درمانی، تجهیزات پزشکی و تأمین دارو) عمل می‌کند، تصمیم‌گیری در مورد بزرگترین NGO کشور را به وزیر بهداشت سپرده است.

طبیعتا وزیر بهداشت نیز ترجیح می دهد یکی از نزدیکان خود و شخصی که بیشترین هماهنگی را با او دارد به عنوان رئیس جمعیت هلال احمر انتخاب شود تا شخصی از درون جمعیت هلال احمر.

اما نکته قابل تأمل در انتخاب فردی خارج از جمعیت هلال احمر این است که وی آشنایی کافی با امور هلال احمر نداشته و طبیعتا زمان بسیاری را باید به کسب اطلاعات اختصاص دهد. اما مهمتر اینکه این فرد احتمالا دست به تغییرات عمده در هلال احمر خواهد زد و بسیاری از مدیران هلال احمر را تعویض خواهد کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها