امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۱۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136816
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۲۰
تعداد بازدید: 48
اکبر کمیجانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به کاهش 1.6 درصدی پایه پولی در پایان آبان ماه نسبت به ...

اکبر کمیجانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به کاهش 1.6 درصدی پایه پولی در پایان آبان ماه نسبت به اسفند سال 92، اظهارداشت: تلاش می‌کنیم روند انضباط سیاست‌های پولی در کنار انضباط مالی و بودجه‌ای دولت ادامه یابد.

وی افزود: معمولا به طور سنتی در طول سالیانه گذشته در ماه‌های پایانی سال منابع بانک مرکزی تحت فشار از جانب دولت و بانک‌ها بوده، اما هم‌اکنون دولت با عزمی جدی مدیریت اقتصاد کلان را دنبال می‌کند و خوشبختانه در این مدت خویشتن‌داری کرده و به تعهد خود مبنی بر عدم استفاده از منابع بانک مرکزی پایبند است.

قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه امسال بانک مرکزی از ناحیه دولت فشار بر روی پایه پولی و نقدینگی نیست، گفت: اما در ماه‌های اخیر از ناحیه بانک‌ها اضافه برداشت‌ از منابع بانک مرکزی افزایش یافته و در هماهنگی که بین بانک‌ مرکزی و بانک‌ها به وجود آمده، امیدواریم رفتار بانک‌ها در این زمینه اصلاح شود تا نسبت اضافه برداشت بانک‌ها بهبود یابد.

وی تاکید کرد: اگر این هماهنگی به وجود آمده استمرار یابد، فکر نمی‌کنیم روند رشد پایه پولی و نقدینگی از آنچه که تاکنون بوده، بیشتر شود و به هدف 23 تا 25 درصد رشد برای نقدینگی دست خواهیم یافت.

کمیجانی در پاسخ به این سوال که با شرایطی که مطرح کردید، حجم پایه پولی در ماه‌های پایانی سال به یکباره افزایش نخواهد یافت، گفت: رشد پایه پولی در 12 ماه منتهی به آبان امسال 17 درصد بوده اما در 8 ماهه امسال نسبت به اسفند سال گذشته 1.6 درصد کاهش یافته و انتظار نداریم، رشد چندانی تا پایان سال داشته باشد.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها