امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۹:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136821
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۲۰
تعداد بازدید: 44
مصطفی عمادزاده استاد اقتصاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان اینکه اقتصاد ما از قبل از انقلاب اسلامی ...

مصطفی عمادزاده استاد اقتصاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با بیان اینکه اقتصاد ما از قبل از انقلاب اسلامی به درآمد& zwnj;های نفتی وابسته بوده است، گفت: از سال 53 که قیمت نفت بالا رفت، بودجه عمومی کشور به درآمد نفت وابسته بود و هر زمانی که خواستیم خودمان را از نفت رها کنیم، به دلایلی از جمله جنگ و بازسازی و امثال آن نتوانسته‌ایم، از درآمد نفتی جدا شویم.

وی افزود: سال‌ها است که در مقاطع مختلف 60، 70 یا 80 درصد از درآمد بودجه وابسته به فروش نفت خام بوده است که مشکلات عمده و مهمی برای کشور ایجاد کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان ادامه داد: در حال حاضر موقعیتی پیش آمده که به دلیل فشارهایی که به ما وارد شده این امکان را داریم که از درآمدهای نفتی جدا شویم، اما مسئله اصلی آن است که ما چگونه می‌توانیم این درآمد را جایگزین کنیم.

وی با بیان اینکه دو سال پیش بحث اقتصاد مقاومتی در کشور مطرح و سال گذشته هم مجدداً به آن توجه شد، گفت: اقتصاد مقاومتی در یک کلام یعنی نگاه به درون؛ یعنی باید از نظر اقتصادی به پتانسیل‌های اقتصادی درون کشورمان نگاه کرد و به آنها بها بدهیم.

عمادزاده اضافه کرد: ما پتانسیل قابل توجهی در تولیدات صنعتی و کشاورزی و خدمات داریم که اغلب آنها بلااستفاده یا نیمه‌‌کاره رها شده‌اند و کسی به آنها توجهی ندارد و در وضعیت رکود به سر می‌برند.

*واردات یعنی دیگران کار کنند و ما مصرف کنیم

وی افزود: براساس اخبار رسانه‌‌ها در حال حاضر 55 درصد از ظرفیت صنعت ما مشغول کار است و 45 درصد آن رها شده است، آمار رسمی حاکی از وجود 3 میلیون بیکار است و آمار غیر رسمی بر وجود 4 میلیون بیکار در کشور تأکید می‌کنند و شاخص‌های صنعتی و کشاورزی یا آنچه می‌تواند باشد، فاصله زیادی دارد، بنابراین تصور می‌کنم یا نگاه به درون باید به تولید توجه کنیم و جلوی واردات بی‌رویه را بگیریم.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در زبان اقتصادی واردات یعنی دیگران کار کنند و ما مصرف کنیم، گفت: ما بازار عمده‌ای برای واردات شده‌ایم و معمولاً سالانه 60 میلیارد دلار واردات داشته‌ایم، چنانکه هنوز هم به میزان زیادی خودروی خارجی وارد کشور می‌شود و کالاهایی که مشابه داخلی دارند، نیز به کشور وارد می شود.

*ممکن است سال آینده 5 درصد از ظرفیت صنعتی کشور کاسته شود

وی با تاکید بر اینکه باید به داد تولیدکنندگان برسیم اضافه کرد: تولیدکنندگان به شدت تحت فشار هستند و مشکلات زیادی دارند چنانکه به آنها وام نمی‌دهند، نقدینگی آنها پایین است، حمایت فنی دریافت نمی‌کنند و کالاهای مشابه آنها از خارج وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: مطمئن باشید، اگر فشار به تولیدکنندگان افزایش یابد، طاقت آنها تمام خواهد شد و ممکن است سال آینده با ادامه روند فعلی دوباره 5 درصد از ظرفیت صنعتی کشور کاسته شود.

*نباید نرخ مالیات بالا برود، اما باید جلوی فرار مالیاتی گرفته شود

عمادزاده ادامه داد: درباره افزایش درآمدهای مالیاتی زیاد صحبت می‌شود، اما وقتی رکود بر اقتصاد حاکم است، چطور می‌توان مالیات‌ها را افزایش داد؟ مالیات خود به هر یک هزینه اضافی تبدیل شده و رکود را بدتر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ما به هیچ عنوان نمی‌توانیم میزان مالیات‌ها را افزایش دهیم، گفت: البته ما می‌توانیم از کسانی که مالیات بگیریم، اما نمی‌توانیم نرخ مالیات را بالاتر ببریم، چون رکود را سنگین‌تر و وضعیت‌ را پیچیده‌تر می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان افزود: راه چاره آن است که دیگر راه‌های تحصیلی درآمد که بقیه کشورها از آن استفاده کرده‌اند را مدنظر قرار دهیم. به عنوان مثال جهانگردی و گردشگری چه گردشگری داخلی چه گردشگری خارجی می‌تواند کمک زیادی به کشور بکند که باید در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم و مشکلات قانونی آن را برطرف کرده و بسترها را فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: بخشی از مشکلات به برنامه‌ریزی بلندمدت نیاز دارند، اما بخش دیگری از مشکلات را می‌توان در کوتاه‌مدت حل کرد، تا کشور از این درآمدها محروم نشود و از سوی دیگر ایرانی‌ها به امارات و ترکیه نروند و پول کشور را آنجا هزینه کنند.

وی تصریح کرد: ایرانیان رقم قابل توجهی را در ایام عید یا تابستان برای سفر به کشورهای همسایه خرج می‌کنند که بخش زیادی از آن را می‌توان معطوف به گردشگری داخلی کرد.

*مشکلات صنایع باید به صورت جزئی و دقیق استخراج شود

عمازاده با بیان اینکه مدیران نخبه‌‌ای در کشور وجود دارند که می‌توانند این راهکارها را ساماندهی کنند، گفت: در کشور عزم و اراده برای توجه به تولید داخلی وجود داشته است، اما باید تنگناها را آسیب‌شناسی کنیم و مثلاً در 10 صنعت مشخص دلایل رکود را استخراج کنیم.

وی افزود: باید ببینیم آیا اینها نقدینگی یا مواد اولیه کم دارند؟ یا با تحریم‌ها به مشکل خورده‌اند؟ آیا کالاهای مشابه خارجی وارد می‌شود؟ آیا مشکل از سوء مدیریت است؟ یا رانت‌ها تأثیرگذار هستند؟ این یک کار دقیق است که وزارتخانه‌های مسئول هر یک باید این آسیب‌شناسی کارشناسی را با دقت انجام دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه راه برون رفت از رکود تنها با توجه به تولید و بازهم توجه به تولید میسر است، گفت: قدرت هر کشوری به تولید آن کشور است و همه کشورهای مهم اقتصادی کشورهایی هستند که تولید بالایی دارند؛ ما هم باید تولید را دریابیم و دیگر به فکر معادن و نفت و ارث پدری نباشیم و کمربندها را سفت کنیم تا این موارد را مدیریت کنیم.

وی تاکید کرد: باید دلایل رکورد را به صورت جزئی و دقیق استخراج کنیم تا بدانیم مشکل چند درصد از صنایع مربوط به نقدینگی است، چند درصد دچار رکود ناشی از تحریم هستند، چند درصد به دلیل واردات راکد شده‌اند و چند درصد دچار سوء مدیریت هستند.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها