امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۱:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136829
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۸:۲۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، براساس آمار نرخ بیکاری نرخ مشارکت اقتصادی که تعداد شاغلان و بیکاران را در کشور نشان ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، براساس آمار نرخ بیکاری نرخ مشارکت اقتصادی که تعداد شاغلان و بیکاران را در کشور نشان می‌ دهد، رشد 0.6 درصدی نسبت به پاییز 92 داشته و همچنین یک درصد نسبت به فصل تابستان نیز افزایش یافته است.

بنابر گزارش مرکز آمار نرخ بیکاری 2 درصد نسبت به پاییز 92 و یک درصد نسبت به فصل پیش رشد داشته است.

کارشناسان بازار کار معتقدند، مشاغل فصلی که در فصل تابستان ایجاد می‌شود، مهمترین عامل در کاهش نرخ بیکاری بوده و خبری از تاثیرات رشد مثبت اقتصادی در کاهش نرخ بیکاری و عوامل تولید و دیگر بخش‌ها نیست.

با وجود اینکه آمارهای رشد اقتصادی از سوی بانک مرکزی در فصل بهار و تابستان مثبت گزارش شده، اما همچنان تأثیری در روند کاهش نرخ بیکاری مشاهده نمی‌شود و حتی در پاییز نرخ بیکاری یک درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی معتقدند، هر یک درصد رشد اقتصادی باید 700 تا 800 هزار شغل ایجاد کند و این موضوع از سوی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و دیگر مسئولان اقتصادی بارها گفته شده است با این وجود هنوز تأثیرات این رشد نمود عینی در ایجاد شغل و رونق بازار از منظر کاهش بیکاری ندارد.

در حال حاضر نرخ بیکاری فصل پاییز به 10.5 درصد رسیده که در تابستان امسال این نرخ تک رقمی شده و به 9.5 رسید و تحلیل‌ها نشان می‌دهد، مشاغل فصلی و موقت را همچنان مهمترین عامل در کاهش نرخ بیکاری فصل دوم سال است.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار