امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136846
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 57
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، برخی منابع می‌گویند ایران و آمریکا به توافقی موقت دست یافته‌اند که بر ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، برخی منابع می‌گویند ایران و آمریکا به توافقی موقت دست یافته‌اند که بر اساس آن قرار است تهران بخش اعظم مواد هسته‌ای قابل استفاده برای ساخت تسلیحات اتمی را به روسیه انتقال دهد. 

دو دیپلمات روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی شدند که مذاکره‌کنندگان در گفت‌وگوهای هسته‌ای که در ماه دسامبر (26 آذرماه) برگزار شد برای اولین بار توانستند به دستورالعملی دست یابند که ضمن مشخص کردن حوزه‌های توافق احتمالی، رویکردهای مختلف برای حل مناقشات باقی‌مانده را هم مشخص می‌کند.

به رغم این، به نوشته آسوشیتدپرس دیپلمات‌ها اخیراً گفته‌اند در آستانه دور بعدی دیدار ایران و گروه 1+5 در ژنو اختلافات بین دو طرف کماکان باقی است.

با این حال، منابع مورد استناد آسوشیتدپرس این توافق موقت را دستاوردی تازه می‌دانند چرا که به گفته آنها در دور قبلی مذاکرات، حتی توافق بر سر فهرستی از اقدامات آتی به دلیل اختلاف شدید بین طرفین امری غیرممکن به نظر می‌رسید.

در دهمین دور مذاکرات که سوم آذرماه در وین پایان یافت، طرفین توافق‌نامه ژنو را برای مدت هفت ماه تمدید کردند و توافق کردند که تا چهار ماه آینده گفت‌وگوها را برای دست‌یابی به توافق هسته‌ای ادامه دهند. بر همین اساس، اولین دور این گفت‌وگوها 26 آذرماه در ژنو برگزار شد.

ایران و گروه 1+5 بعد از توافق ژنو در سوم آذر سال گذشته و اجرایی شدن آن در 30 دی‌ماه همان سال، گفت‌وگوها را برای حصول یک توافق‌نامه جامع آغاز کردند که در این راستا شهر وین 8 دور میزبان این گفت‌وگوها بود. یک دور از این مذاکرات در شهر نیویورک و یک دور دیگر نیز در مسقط انجام شد.

به‌علت وجود اختلافات عمده در خصوص غنی‌سازی و شیوه رفع تحریم‌ها این مذاکرات نتوانست در مهلت مقرر به نتیجه مورد نظر برسد.

انتهای پیام/م.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها