امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۸:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136869
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
اللهیار ملک‌شاهی درباره جلسه کمیسیون حقوقی-قضایی مجلس شورای اسلامی با دیوان عالی کشور گفت: این جلسه با دعوت حجت‌الاسلام کریمی رئیس دیوان ...

اللهیار ملک‌شاهی درباره جلسه کمیسیون حقوقی-قضایی مجلس شورای اسلامی با دیوان عالی کشور گفت: این جلسه با دعوت حجت‌الاسلام کریمی رئیس دیوان عالی کشور از اعضای کمیسیون صورت گرفت که در این جلسه معاونین دیوان عالی و بعضی از قضات دیوان حضور داشتند.

وی افزود: در این جلسه اعضای دیوان عالی کشور تقاضای اصلاح بعضی از قوانینی که با کار آنها مرتبط بود را داشتند.

رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از درخواست‌های دیوان عالی کشور بحث اعاده دادرسی بود. درخواست‌شان این بود که اگر امکان دارد قانون به نحوی اصلاح شود و درخواست اعاده دادرسی در دادگاه صادرکننده حکم  بدوی در استان‌ها شود نه در دیوان عالی.

ملک‌شاهی اظهار داشت: موضوع بعدی نسیت به اعاده دادرسی این است که در حال حاضر اعاده دادرسی خیلی تکرار می‌شود و درخواست‌شان این بود که قانون به نوعی تنظیم شود که این تکرار محدود شود.

وی با اشاره به اینکه درخواست دیگر دیوان عالی درباره ماده 18 بود، گفت: در قانون جدید این ماده به نوعی تنظیم شده است که رئیس قوه‌قضائیه تشخیص دهد که حکمی قطعی خلاف شرع است این به صورت ماهیتی در دیوان رسیدگی شود و درخواستشان این بود که این هم از دیوان خارج شود و به محاکم داده شود.

رئیس کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: درخواست دیگر دیوان عالی این بود که در قانون جدید آئین دادرسی جرائمی که درجه آنها از درجه 4 به بالاست یعنی حبس از 5 سال بیشتر که قابل بررسی در دیوان عالی است، آنها درخواستشان این بود که کمتر شود و از درجه 4 به درجه 3 تنزل پیدا کند یعنی جرائم و حبس 10 سال به بالا به دیوان برود.

ملک‌شاهی بیان داشت: نهایتا به آنها گفتیم که نظراتشان را به صورت مکتوب به ما بدهند که در زمان اصلاح قانون آئین دادرسی کیفری بتوانیم نظرات آنها را هم اعمال کنیم.

وی ادامه داد: درخواست کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی از دیوان عالی این بود که چون دیوان قضات عالیرتبه زیادی دارد می‌توانند خود رئیس دیوان عالی کشور یا نمایندگانی از دیوان در جلسات کمیسیون شرکت کنند و نظرات خود را بدهند تا در تنظیم صحیح قوانین از آنها استفاده شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها