امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۹:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136959
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 64
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در بیانیه هیئت انتخاب سی و سومین جشنواره فیلم فجر آمده است: هیات انتخاب سی و سومین جشنواره بین المللی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در بیانیه هیئت انتخاب سی و سومین جشنواره فیلم فجر آمده است: هیات انتخاب سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر متشکل از آقایان محمد احسانی، احمد امینی، محمدعلی باشه آهنگر، بهنام بهزادی،‌ مجید رضابالا، رسول صدر عاملی و حسین کرمی، پس از بازبینی 88 فیلم در طی مدت 40 روز و پس از پشت سرگذاردن جلسات متعدد و طولانی مدت جهت جمع بندی آراء درباره هر کدام از فیلم ها و در این زمان که کار این هیئت به پایان رسیده،‌لازم می داند که موارد ضروری زیر را به اطلاع برساند:

1- هیات انتخاب، با نهایت سرور و امیدواری نسبت به آینده سینمای ایران، آرزو می کند کاش مجاز می‏بود بیش از 11 فیلم در بخش "نگاه نو" و بیش از 22 فیلم در بخش "سودای سیمرغ" برگزیند.

کیفیت های استاندارد و نزدیک به هم فیلم های عرضه شده به این دو بخش، هم مایه دلگرمی و شوق همه اعضای‏ این هیات بود و هم دلواپس‏مان می‏کرد از نزدیکی روز ارزیابی و گزینش نهایی. ‌با وجود آن که همدلی و همرایی اعضأ در مورد قریب به اتفاق فیلم های هر دو بخش، گزینش آثار با اولویت را آسان می کرد،‌ اما دغدغه برقراری عدالت و انصاف کامل در همه گزینش ها از صدر تا ذیل و مبادای بیرون ماندن اثری با ارزش از فهرست نهایی، تا آخرین لحظه های این همنشینی چهل و چند روزه همراه تک تک ما بود. ضمن اینکه این هیئت به جرأت ادعا می کند که در صورت امکان می توانست این دو فهرست را به سادگی و با اطمینان خاطر تا 30 فیلم در بخش "سودای سیمرغ " و 20 فیلم در بخش " نگاه نو" افزایش دهد.

2- به طریق اولی،‌ به دلیل تراکم فیلم های با ارزش در بخش "سودای سیمرغ"، هیات انتخاب،‌‌ برخلاف دوره های پیشین جشنواره، نتوانست از فهرست بخش "نگاه نو"،‌ فیلم و یا فیلم هایی را به بخش "سودای سیمرغ" ملحق سازد. چون ورود هر فیلم تازه به این بخش جشنواره،‌ موجب می شد که فیلم با ارزش دیگری از این فهرست بیرون بماند.

3- همچون سال های گذشته و روال مرسوم انتخاب فیلم ها در این جشنواره و بسیاری از جشنواره های داخلی و خارجی دیگر، هیات انتخاب با تعداد محدودی آثار تکمیل نشده روبرو بود که با ملاحظه بخش های آماده که گاه فاقد مواردی چون فرآیند تصحیح رنگ و یا صداگذاری کامل و یا فاقد دقایقی نه چندان تعیین کننده از صحنه های مختلف هر فیلم بود و با تکیه بر شناخت و تجربه اعضاء خود، 2 فیلم را برای بخش "نگاه نو" و 3 فیلم را برای بخش "سودای سیمرغ" برگزید. ولی در مورد چند فیلم دیگر که به این صورت به نمایش در آمدند، قضاوت و اجماع قطعی بر سر کیفیت نهایی‏شان حاصل نشد.

4- در فهرست اعلام شده بخش "نگاه نو"، "فیلم حکایت عاشقی" به عنوان فیلم اول ذکر شده که پس از بررسی و ارائه گزارش دبیرخانه جشنواره، ‌مشخص شد که سازنده این فیلم، ‌با فیلم دیگری به نام "بشیر" به عنوان کارگردان اول در جشنواره فیلم فجر سال 1373 شرکت کرده است. به همین دلیل این فیلم از بخش"نگاه نو" حذف و فیلم "آزادی مشروط" که واجد بیشترین امتیاز درمیان فیلم‌های بیرون مانده از فهرست بود، ‌جایگزین آن شده است. لازم به تذکر است که فیلم "حکایت عاشقی" در بخش سودای سیمرغ مورد ارزیابی قرارگرفت،‌ که به فهرست نهایی نیز راه پیدا کرده است.

5- این هیات برای ایجاد فرصت بیشتر به منظور بروز خلاقیت های فیلمسازان جوانتر و همچنین جهت ارج نهادن به فیلمسازان پیشکسوت این سینما، با کسب اجازه از این فیلمسازان پیشنهاد کرد که آثارشان به عنوان "خارج از مسابقه" به نمایش در آید، که با همراهی و موافقت دبیر محترم جشنواره این مهم نیز حاصل شد.

از آنجایی که،‌ هیات انتخاب نخستین گروهی است که مجموعه آثار یکساله سینمایی ایران را مورد دقت نظر و بررسی قرارداده، ‌بنابر این اذعان می دارد که فاصله مابین آثار انتخاب شده و انتخاب نشده بسیار کم است و بر همین اساس امیدواریم که فیلم های به نمایش درنیامده در جشنواره پس از این روزها به دست فراموشی سپرده نشوند و از حمایت های مادی و معنوی ضروری جهت نمایش عمومی در سراسر کشور برخوردار شوند.

و در همین جا از همه مسئولان کشور در همه سطوح درخواست می کنیم که ظرفیت های این سینمای بالنده و نجیب را جدی گرفته و از هیچ گونه تلاشی در جهت اعتلای بیشتر این سینما فروگذاری ننمایند. همچنین این هیات بر این باور است که جشنواره سی و سوم آغازگر دوران تازه ای برای سینمای ایران خواهد بود و عنایت و توجه کامل و دقیق به مجموعه این آثار می تواند افق های تازه ای پیش روی سیاست گذاران،‌ مسئولان، مدیران و بخصوص دست اندرکاران این سینما بگشاید.

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر بر همه سینماگران و مخاطبان این سینما مبارک باد.

سی و سومین جشنواره فیلم فجر به دبیری علیرضارضاداد 12 تا 22 بهمن برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها