امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۱:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136963
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۰۶
تعداد بازدید: 211
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

معاون روحانی: مرا به صلیب کشیده‌اند!

انتقاد مولاوردی از جایگزینی واژه خانواده به جای «زن»

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در نشستی با مشاوران امور بانوان دستگاه‌های اجرایی که اخیراً در محل هتل ارم تهران برگزار شده گفته است: در نامه خود به نوبخت به این نکته پرداختم که قید واژه خانواده در برنامه‌های پیشنهادی و حذف «زنان» پیام خاصی را برای مردم دارد!

به گزارش جماران، شهیندخت مولاوردی همچنین با اشاره به شوراهای تدوین سیاست‌های برنامه ششم توسعه گفته است: جای سؤال است که چرا در این 29 شورا از کلمه زنان غفلت شده و تمام تلاش‌ها و پیگیری‌های ما به در بسته خورده است

وی در ادامه با طرح برخی انتقادات از دستگاه‌های دولتی گفته است: من احساس می‌کنم مانند فردی هستم که دست و پای او به شکل صلیبی بسته شده است ولی از او می‌خواهند با کسی که ایستاده مسابقه دو بگذارد.

فرد مذکور در بخش دیگری از صحبت‌های خود نیز با اشاره به شعار توسعه متوازن دولت تصریح می‌کند: بدون توجه به حوزه زنان همچنان عدم توازن وجود خواهد داشت.

 

*در باب تلازم مفهوم زن و خانواده بیانات صریحی از رهبر معظم انقلاب وجود دارد.

معظم‌له در لابه‌لای یکی از بیانات خود در همین رابطه می‌فرمایند: مسئله خانواده بخصوص سلامت، امنیت و آرامش زن در خانواده، مسئله ای اصلی است که باید به آن پرداخت.

ایشان همچنین می‌فرمایند: برخلاف برخی دیدگاهها، اشتغال از مسائل اصلی مربوط به زنان نیست البته اشتغال و مدیریت مادام که با مسئله اصلی یعنی خانواده منافاتی پیدا نکند، ایرادی ندارد.

ایشان در همین زمینه، زن و خانواده را دو مسئله غیر قابل تفکیک برمی‌شمرند و تصریح دارند: هرکس اگر مسئله زن را جدا از مسئله خانواده مورد بررسی قرار دهد در فهم مسئله و تشخیص علاج آن، دچار اختلال می شود.

صحبت‌های خانم مولاوردی در اعتراض به جایگزینی واژه خانواده به جای «زن» در حالی صورت می‌گیرد که ایشان قبل از این نیز در بخشی از صحبت‌های خود در همایش اعتدال، که چندی قبل برگزار شد؛ در موضعی خلاف نظرات راهبردی نظام اسلامی پیرامون مسئله اصلی نبودن اشتغال برای زنان؛ تأکید کرده بود که زنان نباید بر سر دوراهی کار یا زندگی قرار گیرند!

او در آن همایش گفته بود:

«برای ایفای نقش مؤثر در تحقق اعتدال زنان باید به نقطه تعادل در مناسبات خانوادگی و عملکرد اجتماعی خود دست پیدا کنند و بر سر دوراهی کار یا زندگی قرار نگیرند. چالش اساسی دولت اعتدال‌گرا ایجاد موازنه بین کار و زندگی زنان است»!

 

***

 

تشییع پاشایی و غرض خاصّ یک جریان سیاسی

آقای هادی خانیکی، از چهره‌های تئوری پرداز اصلاح‌طلب اخیراً در یک مصاحبه مطوّل با روزنامه اعتماد، به تحلیل فرم و محتوای مراسم تشییع خواننده جوان تازه درگذشته پرداخته است.

او در خلال صحبت‌هایش نیز گفته است: بخش مهمی از جامعه ما در قالب مراسم آیینی امثال آقای پاشایی حرف خود را می‌زنند!

 

*سوگمندانه باید اشاره کرد که یک جریان خاص سیاسی، به یک دلیل شاخص، هرگز قصد ندارد دست از بزرگنمایی و سوء استفاده از مراسم تشییع مرحوم مرتضی پاشایی بردارد.

آن دلیل شاخص نیز که پس از اظهار نظرهای فراوان چهره‌های این جریان مبنی بر اینکه «پاشایی به رفتارهای غیر ایدئولوژیک دعوت می‌کرد»، «عده‌ای از ده‌ها هزار تشییع‌کننده جوان پاشایی درس نمی‌گیرند»! «این یک جنبش بود»، «مشایعت کنندگان منتقدین حکومت بودند» و ... بیان شد؛ اشاره‌های شخصی به نام آقای م.م بود که روزنامه شرق چندی قبل تحت عنوان جامعه‌شناس با وی گفت‌وگو کرد.

او در بخشی از صحبت‌های خود پیرامون تجمعات سوگوارانه درگذشت مرحوم پاشایی گفته بود: «مرگ او، گوشزد‌کننده مرگ خیلی‌های دیگر است که در صورت از بین‌رفتن، ممکن است واکنش‌های بزرگ‌تری را در پی داشته باشد. این نمایش، نمایش پاشایی نبود، نمایش چیزی دیگر است...»

او بصورتی خواسته یا ناخواسته از علت علاقه یک جریان سیاسی خاص به مشایعت کنندگان پاشایی پرده برداشته بود و تلویحاً وعده اعتراضاتی را داده بود که ممکن است توسط همین جریان و برای مرگ کسانی (شاید برخی فتنه‌گران در حصر) دیگر وقوع یابند.

 

***

 

سریع‌القلم علت آلودگی هوای تهران را کشف کرد!

آقای محمود سریع‌القلم، از چهره‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان و دولت که از وی با عنوان مشاور رئیس‌جمهور روحانی هم نام برده می‌شود، اخیراً در بخشی از یک سخنرانی تحت عنوان «نظریه‌ای برای توسعه ایران» که در نشست پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ایراد شده گفته است:

«اگر می‌خواهیم کارآمد باشیم باید با دنیا ارتباط برقرار کنیم. اگر ما با دنیا ارتباط داشتیم، اجازه نمی‌دادیم هوای تهران اینقدر کثیف شود»!

وی همچنین گفته است: در یکی از کنفرانس‌هایی که در داووس حضور داشتم، خود بیل‌گیتس شخصا به من گفت؛ ‌ای کاش روابط ما عادی بود که من یک مرکز ویژه برای جوانان ایرانی در ایران درست می‌کردم. وی می‌گفت ما از چینی‌ها و هندی‌ها بسیار استفاده می‌کنیم، اما نسل ایرانی‌ها نسلی دیگر است و توان‌های متفاوتی دارند!

این صحبت‌های وی در روزنامه اعتماد و سایت جماران منتشر شده است.

 

*آقای سریع‌القلم در حالی بیان می‌کند اگر با دنیا ارتباط می‌داشتیم؛ هم‌اکنون هوای تهران آلوده نبود! که گویا مستحضر نیست قبل از ایشان هم کسانی با عمل به همین نسخه؛ پرونده بنزین پاک تولید داخل را بستند و هوای تهران را به این روز کشاندند.

همچنین این نکته هم می‌توانسته مد نظر ایشان باشد که در صورت ارتباط داشتن با جهان! می‌توانستیم از نسخه‌های آنها برای پاک کردن آلودگی هوا استفاده کنیم!

این در حالی است که مشخص نیست آقای سریع‌القلم می‌داند که امروز در برخی شهرهای آمریکا میزان آلودگی هوا تا آن اندازه بالاست که حتی تعدادی از تابلوها هم در برخی فواصل دیده نمی‌شوند!

و یا در کانادا به محض قطع برق؛ خانواده‌های بسیاری در معرض مرگ ناشی از سرما! قرار می‌گیرند، در آمریکا همه‌ساله عده‌ای از سرما یخ می‌زنند و می‌میرند و غیره.

البته معنای واضح سخنان آقای سریع‌القلم نیز تأکید همیشگی ایشان بر ضرورت الگوگیری کشورمان از قیام و قعود کشورهای غربی و نیز کشورهایی مثل سنگاپور و ترکیه! است.

همچنین عاشقانه نقل شده از ایشان درباره سخنان آقای بیل‌گیتس و عطشی که برای تبدیل شدن جوانان ایرانی به نیروهای کار کمپانی مایکروسافت در این خاطره وجود دارد نیز یادآور خاطرات و صحبت‌های تمام کسانی است که طی 150 سال اخیر از زلف پریشان غرب و آمریکا در ایران سروده‌اند اما هیچیک در تاریخ ایران اسلامی مورد اقبال مردم قرار نگرفته‌اند.

گفتنیست حضور آقای سریع‌القلم در اجلاس داووس، با پوشش کراوات از سوی ایشان همراه بود که این اقدام، سبب انتقادات بسیار و البته بی‌جواب مانده‌ای شد.***

 

تکرار رفتارهای «حلقه انحرافی» در زیر دست روحانی

اخیراً همایشی تحت عنوان «پیامبر رحمت و مدارا» توسط معاونت اقوام و مذاهب رئیس‌جمهور و معاونت فرهنگی وزارت علوم در دانشگاه تهران برگزار شده است.

در این همایش که با حضور آقای علی یونسی دستیار رئیس‌جمهور، خانم مولاوردی معاون زنان رئیس‌جمهور، آقای هاشمی رفسنجانی و تنی چند از اعضای خانواده ایشان و چند چهره دیگر برگزار شده است، تعدادی از علمای محترم اهل سنت نیز حضور داشته‌اند.

تصاویر زیر از همین همایش منتشر شده است.

رفتار و پوشش ناصحیحی که در تصاویر مذکور قابل مشاهده است نیازی به توضیح ندارد.

اما چند سؤال در رابطه با محتوای تصاویر و همایش برگزار شده و دست‌اندرکاران آن وجود دارد که تعمّق در آنها ضروریست.

سؤال اول: مشخص نیست چهره‌های شیعه و سنی حاضر در این برنامه از جمله آقایان محقق داماد، یونسی، اسماعیل‌زهی و هاشمی رفسنجانی در مقابل این طرز پوشش در یک همایش دولتی و همچنین رفتار دون شأن، دون دین و دون عرفی که در تصاویر مذکور مشاهده می‌شود چه موضعی داشته‌اند؟!

(لازم به توضیح است که البته یکی از چهره‌های حاضر، سابقه سکوت در مقابل پوشش‌های نامناسب در مقابل خود را بویژه در ایام انتخابات دارند و حرجی بر آنان نیست)

سؤال دوم: این قبیل رفتارها و استفاده از زنان با پوشش خاص در دستگاه‌های وابسته به تفکر یک دولت؛ نوستالژی رفتارهای حلقه انحرافی محسوب می‌شود که همواره مورد انتقاد و حتی برخورد قرار داشت.

به نحوی که حتی در یکی از همین رفتارهای مشابه، معاون سازمان میراث فرهنگی در دوران آقای مشایی، به دلیل فشار انتقادات از سمت خود استعفا کرد.

اکنون آیا جای آن ندارد که مسئولان برگزاری این همایش نسبت به چنین طرز پوشش و رفتار ناصحیحی آنهم در همایشی به نام مبارک پیامبر اعظم اسلام(ص) توضیح بدهند؟!

و سؤال و نکته سوم: یکی از سخنرانان این همایش در بخشی از صحبت‌های خود گفته است: امروز مسلمانان تندرو و نادان، اسلام را به گونه‌ای دیگر معرفی می‌کنند.

از سایر معاریف حاضر در جلسه نیز گفتار‌هایی با همین مضامین وجود دارد.

اکنون سؤال آنجاست که این قبیل صحبت‌ها و این تصاویر، با یکدیگر چه معنایی را به ذهن مخاطبان القا می‌کنند؟!

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها