امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۸:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136979
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۵
تعداد بازدید: 76
سعید صفاتیان در گفت‌وگو با  خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، از عدم اجرای بیمه معتادان برای بخش خصوصی انتقاد ...

سعید صفاتیان در گفت‌وگو با  خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، از عدم اجرای بیمه معتادان برای بخش خصوصی انتقاد کرد.

وی گفت: در سال 85 ستاد مبارزه با مواد مخدر بعد از تعیین سیاست‌های کلی نظام به اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر پرداخت و قرار شد که معتادان تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

رئیس کار گروه کاهش تقاضا در کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در سال 85 مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر بوده است، گفت: در آن زمان بررسی‌هایی انجام شد و مشخص شد که در بعضی کشورهای دنیا معتادان تحت پوشش بیمه قرار دارند و ما نیز جلسات متعددی با وزارت بهداشت و بهزیستی برگزار کردیم و به این نتیجه رسیدیم که در اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر کلمه بیمه را باید ذکر کنیم.

وی با اشاره به این موضوع که مجمع تشخیص مصلحت نظام با این موضوع که بیمه معتادان به صورت ماده قانونی در بیاید مخالفت کرد، گفت: در آن زمان مجمع زیر بار نرفت و گفت که موضوع بیمه باید به عنوان تبصره در ذیل یکی از ماده‌های قانون بیاید و ما نیز پس از بررسی‌هایی که انجام دادیم ماده 15 را اصلاح و به ماده 15 و 16 تغییر دادیم و سپس با علم به اینکه ماده 15 معتادان را مکلف کرده بود که برای درمان خود به مراکز درمانی مراجعه کنند موضوع بیمه را به صورت تبصره ذیل این ماده آوردیم.

صفاتیان خاطر نشان کرد: در این تبصره مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی،‌ سازمان‌های مردم‌نهاد و مراکز کاهش آسیب ذکر شده است و ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز دستورالعمل مربوط به آن را نوشته است.

وی یادآور شد: مطابق تبصره 2 ماده 15 قانون مبارزه با مواد مخدر وزارت رفاه مکلف شده که همه معتادان بی‌بضاعت را تحت پوش قرار دهد اما این اتفاق رخ نداد و بسیاری از معتادان تبدیل به معتاد متجاهر شدند.

رئیس کار گروه کاهش تقاضا در کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود:‌ یعنی اگر معتادان ماده 16 اکنون خیلی زیاد هستند و مردم و نیروی انتظامی در این خصوص اعتراض می‌کنند به علت غفلت دولت و عدم سرمایه‌گذاری بر  روی حمایت از معتادان بی‌بضاعت است.

وی با بیان اینکه تمام هزینه‌های ترک اعتیاد مشمول بیمه‌های پایه و بستری قرار می‌گیرند و دولت موظف است که در لایحه بودجه خود آن را ذکر کند، گفت: متاسفانه از سال 89 که این موضوع به تصویب رسید دولت و دستگاه‌های بیمه‌گر زیر بار نرفتند و از این موضوع غفلت شد.

صفاتیان به اختصاص 26 میلیارد تومان برای بیمه معتادان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: با وجود اختصاص بودجه باز هم این موضوع به تصویب نرسید و اجرایی نشد.

وی گفت: امسال نیز دولت مبلغ 30 میلیارد تومان برای بیمه معتادان کنار گذاشته که ما در همان جلسات ابتدایی با وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر به آنها گفتیم که حداقل باید 20 درصد از این بودجه در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد.

رئیس کار گروه کاهش تقاضا در کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با اهمیت اختصاص بودجه بیمه معتادان به بخش خصوصی، گفت:‌ حجم کسانی که به بخش خصوصی می‌آیند بسیار بالاست و نباید تصور کنیم که این افراد از وضع مالی مناسبی برخوردار هستند.

وی ادامه داد:‌ شما اگر به بخش خصوصی مراجعه کنید از هر 100 مریض حداقل 5 نفر آنها واقعا بی‌بضاعت هستند که این افراد باید به صورت رایگان درمان شوند.

صفاتیان با اظهار تاسف از نگاه سازمان‌های بیمه‌گر، گفت: آنها تصور می‌کنند که وضع بیمارانی که به بخش خصوصی مراجعه می‌کنند خوب است در صورتی که اشتباه می‌کنند.

رئیس کار گروه کاهش تقاضا در کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه داد: نگاه فعلی به موضوع بیمه معتادان و  عدم اختصاص بیمه به بخش خصوصی خلاف سیاست‌های اصل 44 نیز هست و حرکت در جهت تضعیف بخش خصوصی به شمار می‌رود.

وی در مورد افرادی که با اولویت تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند، گفت: وزارت بهداشت در این مورد نیز به دنبال رفع نیازهای خود است چرا که اول به سراغ کودکان و نوجوانان سپس زنان و بعد مبتلایان به HIV رفته است.

صفاتیان در پاسخ به این سوال که آیا دیده نشدن بیمه بخش خصوصی طرح تعطیلی این مراکز را تقویت نمی‌کند، گفت: نگاهی در وزارت بهداشت وجود داشت که آرام آرام به این سمت حرکت کند. تعرفه بخش دولتی اعلام شده است اما سوال اصلی این است که چرا بر خلاف تعرفه بخش خصوصی تعرفه بخش دولتی به سرعت مشخص شد. در جواب باید گفت برای این که بیمه‌ها گفتند بدون تعرفه نمی‌توان معتادان را بیمه کرد.

وی خاطر نشان کرد: اما تعرفه خصوصی در سال 93 همچنان اعلام نشده و این بخش بر اساس تعرفه‌های سال 92 کار می‌کند.

رئیس کار گروه کاهش تقاضا در کمیته مستقل مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام به نامه‌نگاری از طرف مجمع با وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: در صددیم تا این موضوع نیز اصلاح شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مجمع نمی‌تواند در این خصوص از جایگاه نظارتی خود ورود پیدا کند و در خصوص عدم اجرای قانون بیمه دستگاه‌های متخلف را بازخواست کند، گفت: عملا نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم چرا که اول باید تعرفه‌های بخش خصوصی ابلاغ شود.

صفاتیان به تعلل وزارت بهداشت در خصوص ابلاغ تعرفه‌های بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: این تعلل موجب شده  تا معتادان از بیمه درمان محروم شوند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها