امروز : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 25
۰۶:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 136992
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۵
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نجات‌الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان امروز شنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نجات‌الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان امروز شنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران در مورد بازتاب مصاحبه اخیر خود با یکی از خبرگزاری‌ها با اشاره به اینکه اصل برائت در مورد برخی بندهای مربوط به تأیید صلاحیت‌ها کاربرد ندارد، اظهار داشت: موضوع در اینجا این نیست که شرایط برای مراجعه به این اصل فراهم است، اما شورا توجهی به آن نمی‌کند، چراکه اگر احراز صلاحیت افراد برای سمتی بر عهده نهادی محول شد، نمی‌تواند در مواردی که ابهام وجود دارد با استناد به اینکه فرد مجرم نیست، صلاحیت او را احراز کرد.

وی با تأکید بر تفاوت میان مجرم نبودن با صلاحیت داشتن افزود: مثلاً عدالت شهود و امام جماعت باید احراز شود و نمی‌توانیم عدالت آن دو را با این عنوان که آنها را نمی‌شناسیم و جرمی نیز از آنها ندیده‌ایم با توجه به اصل برائت احراز کنیم.

ابراهیمیان خاطرنشان کرد: احراز تدین افراد نیز بدین‌گونه است و با اصل برائت صرفاً عدم ارتکاب جرم احراز می‌شود و این موضوع هیچ ربطی به این ندارد که ما مأموریت شهادت به کسی با استناد به این اصل بدهیم.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد:‌ با یک داوری عمومی نیز می‌توان این موضوع را مطرح کرد وقتی می‌خواهیم فرزندمان را به کسی بسپاریم آیا عرفاً به اصل برائت اکتفا می‌کنیم و به این دلیل که آن شخص جرمی مرتکب نشده است، فرزند خود را به او می‌سپاریم، بنابراین در مورد صلاحیت برای انتخابات نیز نهادهای مسئول باید برخی شرایط ایجابی احراز کنند و نمی‌توانند به اصل برائت اکتفا کنند.

وی با تأکید بر اینکه این مسئله یک مسئله حقوقی و فقهی است که پیش‌تر نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، بیان داشت: با یک جستجوی آسان در اینترنت بسیاری از مباحث قبلی در این باره قابل دستیابی است.

ابراهیمیان با اشاره به طرح این مباحث در جامعه علمی کشور و نیز از سوی خود اعضای شورای نگهبان بحث تفصیلی در این مورد را موضوع یک جلسه علمی و تحلیلی خواند و گفت: توقع ما از رسانه‌ها این است که میان یک دعوای سیاسی و یک بحث علمی و حقوقی تفاوت قائل شوند.

سخنگوی شورای نگهبان به رسانه‌ها توصیه کرد: در موضوعاتی که هدف آن حل مسائل و مشکلات نیست کمتر وارد شده و مانند بعضی روزنامه‌های زرد عمل نکنند.

وی با استناد به اصل 37 قانون اساسی که اصل را بر برائت دانسته مگر آنکه جرم شخص ثابت شود، افزود: ما باید ببینیم آیا مجال برای مراجعه به اصل برائت در موارد متعدد فراهم می‌شود یا نه، مثلاً اگر گفته شده است که داوطلب باید تبعه جمهوری اسلامی باشد اینجا دیگر اصل برائت کاربرد ندارد نیز در بند3 که موضوع ابراز وفاداری به اصل ولایت فقیه و قانون اساسی مطرح شده است همین که کسی اذعان به این اصول کرد، یعنی این اصل تحقق یافته است و دیگر مجال برای مراجعه به اصل برائت نمی‌رسد.

ابراهیمیان به مواد دیگر قانون اساسی اشاره کرد و ادامه داد: به عنوان مثال محکومان دادگاه‌های قضایی و یا محکوم شدگان امور شرعی از داوطلب شدن در انتخابات محروم هستند، از این رو نتیجه می‌گیریم که اصل برائت معتبر بوده، اما در بسیاری موارد مجال مراجعه شورا به آن فراهم نمی‌شود.

وی عنوان کرد: در مورد اعتقاد و التزام به اسلام و نظام جمهوری اسلامی اگر کسی در خانواده‌ای مسلمان متولد شده باشد خود به خود مسلمان بودن او احراز می‌شود، اما در مورد بحث التزام عملی به نظام و نیز اسلام که در عرف به آن عنوان تدین اتلاق می‌شود.

وی بیان داشت: آیا متدین بودن را هم می‌توان با اصل برائت احراز کرد؟ طبیعی است که اینجا کاربرد ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان از ریشه فقهی این مبحث سخن گفت و افزود: با یک جستجو ساده و مراجعه به مقالات تخصصی می‌توان به ریشه‌های این بحث دست یافت و آن را دستمایه بحث‌های علمی و نه دعواهای جناحی قرار داد چراکه ما باید کمک کنیم تا مفاهیم و اصول مورد فهم همگان قرار گیرد تا در آینده دچار سوءتفاهمات و بحران‌ها نشویم.

ابراهیمیان رعایت صداقت را توقع شورای نگهبان از رسانه‌ها و تریبون‌های عمومی برشمرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها