امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۷:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137072
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، الهام طلاچیان در نشست خبری همایش اختلالات عصبی ـ تکاملی اظهار داشت: معیارهای رشد

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، الهام طلاچیان در نشست خبری همایش اختلالات عصبی ـ تکاملی اظهار داشت: معیارهای رشد جسمانی بیش از شاخص‌های عصبی مورد توجه قرار می‌گیرد، این در حالی است که توجه ویژه به ابعاد روانی و استفاده از روش‌های مداخله‌ای به موقع، نقش مهمی در شناسایی و درمان اختلالات عصبی ـ تکاملی دارد.

وی با اشاره به کمبود نیروی انسانی و پرستار برای فعالیت بخش روانپزشکی کودکان بیمارستان علی‌اصغر(ع) گفت: بخش روانپزشکی کودکان این بیمارستان به دلیل عدم تأمین نیروی انسانی و پرستار در حال حاضر غیرفعال است؛ در صورتی که این بخش، پیش از این در زمینه روانپزشکی کودکان به فعالیت می‌پرداخته است.

طلاچیان گفت: به عنوان مجری کشوری کودک سالم، مباحث تکامل و ارتقای سلامت روان را پیگیری می‌کنیم، همچنین کتاب «مادر» و «ضروریات واقعیت‌های ادغام‌یافته کودک سالم» را در این زمینه تهیه کرده‌ایم؛ بسته ویژه کودک سالم از سال 72 در شبکه‌های بهداشت کشور شروع شده است که در این بسته پکیجی برای ویزیت‌های کشوری از اولین بررسی بارداری تا 48 و 72 ساعت بعد از تولد درنظر گرفته شده است.

وی افزود: در این ویزیت‌ها توصیه‌هایی به خانواده‌ها شده و اولویت‌ها و ارزیابی‌هایی مانند شنوایی، بینایی، ارگان‌ها و ارتقای سلامت جسمی، تکاملی، ایمنی و آسیب‌ها تشریح و درنظر گرفته شده است.

لادن افشار خاص، فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان نیز در این نشست خبری اظهار داشت: بسیاری از اختلالات ممکن است مشکلاتی در نمو و پیشرفت تکاملی فرد وجود آورند که با بررسی و تشخیص آنها می‌توان در جهت درمان آنها گام برداشت، مثلاً کودکانی که در جنبه کلامی مشکل دارند باید به روانپزشکان ارجاع داده شوند.

وی افزود: آزمون وکسلر در بررسی هوش کودکان زیر پنج سال به دلیل عدم پایش تکامل مناسب نیست و این کودکان جهت سنجش هوش باید از منظر تکاملی بررسی شوند.

آزیتا توسلی فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان نیز اظهار داشت: تکامل یکی از شاخص‌های مهم در کودکان است؛ در حال حاضر پزشکان به شاخص‌های رشد بیش از شاخص‌های عصبی توجه می‌کنند.

وی افزود: برگزاری سمینارهایی با عنوان اختلالات عصبی ـ تکاملی برای آموزش و توجه پزشکان عمومی به اهمیت شاخص‌های تکامل مؤثر است.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان تصریح کرد: تشخیص زودرس شاخص‌های تکامل اهمیت دارد، چرا که با اقدامات توانبخشی می‌توان بار معلولیت‌های جسمی و ذهنی را کاهش داد. از این منظر لازم است پزشکان سنین مختلف رشد و ویژگی‌های آن را بشناسند.

وی با بیان عدم وجود آمار دقیق مبتلایان به اختلالات عصبی ـ تکاملی اظهار داشت: با توجه به تعداد مراجعان درمانگاه‌های مغز و اعصاب کودکان، مشاهده می‌شود که کودکانی که با تأخیر در راه رفتن، نشستن و گردن گرفتن مواجه هستند، شیوع زیادی دارند.

وی ادامه داد: معلولیت‌های ذهنی می‌تواند اختلالات تکلم را دربرگیرد و نوعی عقب‌ماندگی ذهنی محسوب می‌شود. کودکانی که در حرکت، تکلم و ذهنی تأخیر داشته باشند، باید تحت درمان قرار گیرند؛ توجه به این نکته ضروری است که منظور از عقب‌ماندگی ذهنی، کودکانی است که در تمام جنبه‌ها مانند راه رفتن و صحبت کردن دچار مشکل هستند.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان خاطرنشان کرد: کودکانی که موقع تولد، نارس هستند و یا با مشکلات مغزی به دنیا می‌آیند مستعد به اختلالات عصبی ـ تکاملی هستند.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار