امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137076
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز نشست اصحاب رسانه با حسین انتظامی معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد ...

به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، امروز نشست اصحاب رسانه با حسین انتظامی معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد در محل اداره& zwnj;کل ارشاد استان تهران برگزار شد.

از جمله سؤالات و پیشنهاداتی که در این جلسه از سوی خبرنگاران و همچنین برخی سرپرستان نشریات محلی عنوان شد می‌توان به ضرورت حمایت از مطبوعات محلی، جلوگیری از قانون‌شکنی مطبوعات سراسری در خصوص توزیع در شهرستان‌ها، انتقاد از عدم هیچ‌گونه حق و حقوقی برای خبرنگاران حق‌التحریر و رابطین خبر در شهرستان‌ها، ضرورت ایجاد خانه‌های مطبوعات محلی، تأکید بر ایجاد عدالت در خصوص توزیع آگهی‌های دولتی، نبود منبع مالی نشریات محلی، انتقاد از تأسیس کلینیکی در شهرک غرب تهران به نام خبرنگاران و به کام کارمندان وزارت بهداشت، عدم وجود امنیت شغلی و حرفه‌ای خبرنگاران می‌توان اشاره کرد.

حسین انتظامی در ادامه سؤالات و بیان معضلات خبرنگاران اظهار داشت: الگوی مصرف رسانه‌ای هم‌اکنون در فضای بین‌المللی در حال تغییر است که این امر از مدت‌ها آغاز شده است.

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد با بیان اینکه رسانه‌های سراسری با تهدید روبه‌رو هستند ادامه داد: در این میان و در مقابل تهدید رسانه‌های سراسری شاهد ایجاد فرصت‌هایی برای رسانه‌های اجتماعی، رسانه‌های بین‌المللی، رسانه‌های اختصاصی و تخصصی و همچنین رسانه‌های محلی هستیم.

وی در ادامه با تأکید بر ضرورت وجود امنیت شغلی و حرفه‌ای خبرنگاران ادامه داد: امنیت حرفه‌ای به مراتب بالاتر از امنیت شغلی است و مقوله‌ای نسبتاً جدید به شمار می‌رود و بستگی به توانایی‌های خود افراد دارد.

انتظامی در ادامه به ماده 46 قانون مطبوعات اشاره کرد و گفت: براساس ماده 46 قانون مطبوعات، صاحبان امتیاز و مدیران مسئول مکلف هستند تمامی خبرنگاران را بیمه کنند، چرا که زمانی که بیمه فردی توسط مکانی دیگر پرداخت می‌شود، آن فرد وامدار آن مکان می‌شود و استقلال حرفه‌ای خود را از دست می‌دهد.

انتظامی یکی از دلایل خانه به دوشی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران را عدم وجود رابطه استخدامی با مجموعه متبوعشان دانست و گفت: این امر پیرامون عدم تعهد و تعلق طرفین ایجاد می‌شود.

معاون مطبوعاتی ارشاد همچنین با بیان اینکه اقتصاد مطبوعات هم‌اکنون با مشکل روبه‌رو است، ابراز داشت: این امر به شکلی است که صاحبان امتیاز و مدیران مسئول، مدام دنبال سر به سر کردن هزینه‌ها هستند و بر همین اساس وزارت ارشاد اعلام کرد، صاحبان امتیاز اگر همکاران خود را بیمه کنند مبالغی را به تأمین اجتماعی پرداخت کنند، درنهایت وزارت ارشاد این مبلغ‌ها را به صاحبان امتیاز برگشت می‌دهد.

وی در ادامه  یادآور شد: البته دراین باره تبصره و حدنصاب‌ها و همچنین بخش‌هایی درنظر گرفته شده است و تاکنون نیز به 80 تا 90 رسانه مبالغ اعطا شده است.

انتظامی درباره بیمه تکمیلی خبرنگاران نیز گفت: بیمه تکمیلی خبرنگاران نیز که توسط رئیس‌جمهور قول آن داده شده بود باید بر همین اساس و مکانیزم داده شود، البته باید این بیمه نیز به رسانه‌ها واگذار شود و در این میان، تأمین اعتبار آن از سوی دولت باشد.

وی همچنین بر ضرورت عدم توزیع ویژه نامه‌های مستقل نشریات سراسری در استان‌ها و شهرستان‌ها تأکید کرد و بیان داشت: در این باره بخشنامه داده شده و براساس آن نشریات سراسری فقط می‌توانند 30 درصد آگهی‌ها را در شهرستان‌ها به خود اختصاص دهند.

به گفته معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد هم‌اکنون توزیع آگهی‌نامه توسط کانون های تبلیغاتی متوقف شده است چرا که این امر بر اقتصاد مطبوعات محلی ضربه وارد می‌کند.

وی در ادامه از روند مناسب اعطای مجوز به سایت‌ها سخن به میان آورد و گفت: سایت‌ها نیز همانند نشریات باید از هیأت نظارت بر مطبوعات مجوز لازم را دریافت کنند و فرایند ثبت‌نام هم‌اکنون الکترونیکی شده است.

وی بیان کرد: تمام پرونده‌های مجوز نشریات به زمان بعد از خرداد 93 بازمی‌گردد و هیچ پرونده‌ای تا قبل این تاریخ وجود ندارد.

انتظامی با اشاره به وجود 450 سایت دارای مجوز در کشور در خصوص فعالیت کلینیکی که سال‌ها قبل در شهرک غرب برای خبرنگاران تأسیس شد و هم‌اکنون دراختیار کارمندان وزارت بهداشت قرار دارد، ادامه داد: در این باره اطلاعی نداشتم و در خصوص آن بی‌اطلاع بودم، اما از مسئولان وزارت بهداشت این امر را جویا می‌شوم.

وی خاطرنشان کرد: البته بهتر است نظام بیمه‌ای و همچنین نظام بیمه سلامت برای خبرنگاران درنظر گرفته شود، چرا که این امر در مقابل احداث کلینیک می‌تواند کارآمدتر باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها