امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۵:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137100
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 37
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» در گزارشی به محدودیت رسانه‌ها در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه آمریکایی «فارن پالیسی» در گزارشی به محدودیت رسانه‌ها در ترکیه اشاره کرد و نوشت که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه یک روز بعد از کریسمس در تلویزیون ملی حاضر شد تا از آزادی مطبوعات دفاع کند و اتهامات وارده به خود مبنی بر اینکه دشمن آزادی مطبوعات است را تکذیب کند.

اردوغان در سخنرانی خود از خیرخواهی‌اش در خصوص خبرنگاران سخن گفت و تأکید کرد که مطبوعات در ترکیه به اندازه‌ای آزاد هستند که می‌توانند توهین کنند، افترا بزنند و طوری رفتار کنند که حتی در کشورهای دموکراتیک نیز رفتار نمی‌شود.

این نشریه آمریکایی سپس در تحلیلی با اشاره به این اظهارات اردوغان نوشت که ظاهراً این سخاوت رئیس‌جمهور ترکیه درباره آزادی مطبوعات، آزادی خبرنگاران در شبکه‌های اجتماعی همچون توییتر را شامل نمی‌شود.

طبق این گزارش در ماه اکتبر یک قاضی اهل ترکیه که بر روی پرونده فساد گروهی از اعضای کابینه اردوغان کار می‌کرد که به فساد 17 دسامبر معروف است، تصمیم گرفت که تحقیقات در این زمینه را رها کند و این در حالی است که یک خبرنگار برجسته ترکیه به نام «سیدیف کباس» در یک پیام توییتری درباره این مسئله در توییتر پیامی نوشت.

فارن پالیسی ادامه داد، انتشار این خبر تویتری موجب شد که مقامات دولت ترکیه، کباس را در خانه اش دستگیر کنند و اتهام هدف قرار دادن افرادی که در عملیات مبارزه با ترویسم مشارکت داشتند را به او وارد کردند.

او در مصاحبه‌ای گفت که مقامات ترکیه می‌گویند که توییت وی موجب شده است که این قاضی پرونده فساد اعضای کابینه اردوغان در معرض خطر قرار گیرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که کباس در عفو مشروط است و قرار است روز 5 ژانویه سال 2015 در دادگاه حاضر شود و تبلت، رایانه و تلفن همراه او همچنان در دست مأموران پلیس است.

طبق این گزارش، «محمد بارانسو» نیز یک خبرنگار دیگر است که به دلیل انتقاد از مشاور اردوغان در توییتر بازداشت شده است.

فارن پالیسی سپس با اشاره به این موارد اینگونه نتیجه‌گیری کرد دولت اردوغان در سال 2012 و 2013 در مقایسه با هر کشور دیگری، خبرنگاران بیشتری را زندانی کرد و در سال 2014 نیز دست از این کار برنداشت و متأسفانه سال 2015 برای خبرنگاران ترکیه وضع ظاهراً بدتر به نظر می‌رسد.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها