امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137120
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 42
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری فرانسه، مقامات پنتاگون از اعزام 5 زندانی تونسی و یمنی زندان ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری فرانسه، مقامات پنتاگون از اعزام 5 زندانی تونسی و یمنی زندان گوانتانامو به کشور قزاقستان خبر دادند.
این 5 نفر، در راستای شعار انتخاباتی 2008 باراک اوباما برای تعطیلی این پایگاه بدنام، به قزاقستان فرستاده شده‌اند؛ دور بعید انتخابات ریاست جمهوری، سال آینده میلادی یعنی 2016 برگزار خواهد شد.
پایگاه گوانتانامو در حقیقت زندانی است که در مناطق حاره‌ای جنوب شرق کشور کوبا قرار دارد؛ این پایگاه طبق قرارداد اجاره میان دولت آمریکا و نظام پیشین کوبا، از سال 1903 در اختیار نیروی دریایی آمریکا است.
پس از به پیروزی رسیدن انقلاب در کوبا، «فیدل کاسترو» از نظامیان آمریکا خواست که خاک کشورش را ترک کنند ولی دولت آمریکا تاکنون این درخواست را قبول نکرده است. آمریکایی‌ها هر ساله یک چک برای پرداختن اجاره‌بهای این جزیره به «هاوانا» می‌فرستند و مقامات کوبایی نیز هر سال از نقد کردن آن خودداری می‌کنند.
از سرنوشت این 5 نفر در قراقستان خبری منتشر نشده اما پیش از این، چند رهبر طالبان که پس از سال‌ها حبس در گوانتانامو، به قطر رفته بودند، به اقامت اجباری یک ساله در این کشور، محکوم شده بودند؛ یکی از آنها گفته بود که برای بازگشت به افغانستان و کشتن سربازان آمریکایی، لحظه‌شماری می‌کند.
با اعزام این 5 نفر به خارج از جزیره، 127 نفر کماکان در زندان جزیره‌ای آمریکایی‌ها مانده‌اند. این 5 نفر و آن 127 نفر، هیچ‌گاه در هیچ دادگاهی محاکمه نشده‌اند.
علت نگهداری «مظنونین» به اقدامات تروریستی علیه منافع آمریکا در این جزیره آن است که آمریکایی‌ها علاوه بر محروم کردن این افراد از حقوق مندرج در کنوانسیون‌های بین‌المللی برای اسیران جنگی، با نگهداری آنها در خارج از مرزهای خود، آنها را از حقوق زندانیان مستقر در حوزه قضایی آمریکا هم محروم می‌کنند.
کسانی که در حوزه قضایی آمریکا بازداشت می‌شوند، حق اطلاع از کیفرخواست خود و داشتن وکیل مدافع را دارند، حقوقی که زندانیان گوانتانامو ندارند.
تاکنون مجوز اعزام 57 نفر دیگر به کشور ثالث صادر شده ولی آینده 68 نفر دیگر، هنوز در پرده‌ای از ابهام است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها