امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۲۰:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137132
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 166
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در این کارگاه پیرامون فنون مصاحبه خلاق در مستند، چینش نور و تصویر برای تصویربرداری، غنی کردن محتوای ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در این کارگاه پیرامون فنون مصاحبه خلاق در مستند، چینش نور و تصویر برای تصویربرداری، غنی کردن محتوای مصاحبه و فراهم کردن شرایط مناسب برای مصاحبه مباحثی ارائه شد. همچنین نمونه هایی از مصاحبه در مستندهای موفق برای کارآموزان پخش گردید.

در ادامه برنامه پیرامون چینش صحنه مصاحبه موضوعات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت. کرباسی در این بخش ضمن اشاره به نکاتی درباره قاب تصویر در مصاحبه، به تشریح نقاط طلایی در تصویر، زاویه دید مخاطب و نحوه قرار گیری دوربین و روبرویی آن با فرد مصاحبه شونده پرداخت.

سپس در همین بخش نورپردازی صحنه مصاحبه مورد بررسی قرار گرفت و سید مهدی کرباسی به توضیح سه نور اصلی در صحنه مصاحبه پرداخت و تعریف مختصری از هریک از نورهای صحنه و کاربرد آنها ارائه کرد: 1. نور بک لایت: نوری که از پشت تابانده شده و سوژه ها را از زمینه خود جدا می کند. 2.نور کی لایت: نور قوی و اصلی که روبروی مخاطب قرار می گیرد و 3. نور فیل لایت: که نور پر کننده تصویر است و سایه ای که توسط نور اصلی ایجاد می شود را بر طرف می کند.

کرباسی در این بخش به اهمیت تصویر ورودی مصاحبه و مقدمه آن و نیز هماهنگی و یک دست بودن کیفیت تصاویر هم اشاره کرد.

در یکی دیگر از بخشهای برنامه محمدرضا تاجدین، نویسنده مستندهای مصاف، نبرد خاموش و کدام انحراف توضیحاتی را راجع به جزئیات و ظرافتهای پرسشگری و تعامل با مصاحبه شوندگان ارائه کرد.

در انتهای برنامه نیز رضا صادقی به موضوع انتخاب صندلی مصاحبه شونده و اهمیت آن پرداخت. صادقی در این بخش با مثال زدن تصاویر برخی سوژها در مصاحبه مستندهای مختلف، تلاش کرد تا اهمیت نوع و اندازه صندلی سوژه در مصاحبه و جزئیاتی مهم از این دست را ارائه کند.

صادقی همچنین به موضوع تدوین مصاحبه پرداخت و راهکارهای عملی برای تهیه یک آرشیو قابل استفاده و تهیه جدول از موضوعات مصاحبه ارائه نمود. وی گفت تهیه این نوع آرشیو و جدول هنگام تدوین مستند کاربرد بسیاری خواهد داشت و زمان تدوین مستند را هم به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

در پایان برنامه نیز، عموم کار آموزان از محتوای کارگاه رضایت داشتند و محتوای آن را مناسب می دانستند. در همین رابطه محمدرضا آزادکار که در کارگاه شرکت کرده بود به ما گفت: کارگاه خوبی بود و با توجه به زمان کمی که داشت، محتوای خیلی خوب و کاربردی را ارائه کردند و به نظرم از نظر محتوا کارگاه جامعی بود. اما نکته ای که هست به نظر می رسید هماهنگی بین عوامل کارگاه وجود نداشت، بخصوص در مرور اسلایدها هماهنگی وجود نداشت. محمد جعفری، یکی دیگر از شرکت کنندگان در کارگاه نیز گفت: کارگاه خوبی بود بخصوص قسمت تحلیلی که در مورد مصاحبه مستندها داشتند نکات مفیدی ارائه شد و به کار می آمد. اما در بحث تصویر و پشت صحنه و فن مصاحبه من انتظار داشتم از نظر محتوایی خیلی قوی تر و بهتر باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها