امروز : دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ - 2016 October 24
۱۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137171
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 6
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ مجله‌ سوره اندیشه در جدیدترین شماره‌ خود، به این مسئله پرداخته است که چرا اکنون ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ مجله‌ سوره اندیشه در جدیدترین شماره‌ خود، به این مسئله پرداخته است که چرا اکنون مسئله‌ کانونی ما، از جنس اقتصادی است و چگونه و در چه شرایطی است که اقتصاد می‌تواند چنین شأنی پیدا کند. چرا در این برهه از انقلاب، چنین مسئله‌ای برایمان طرح شده و اصل مسئله به کجا باز می‌گردد. اگر با بسط سرمایه‌داری در جهان کنونی، همه‌ عرصه‌ها اقتصادی شده‌اند، وضعیت سرمایه‌داری در ایران چگونه است. اگر محوریت یافتن نفع و مطلوبیت‌های اقتصادی در زندگی روزمره، سیاست‌های ملی را در جهان رقم می‌زند، در جامعه‌ی ما نگرش اقتصادی تا چه حد بر عرصه‌هایی مانند سیاست و دانش و تفکر و هنر حاکمیت یافته است.

با تأمل در این پرسش‌ها، مجله‌ سوره تلاش داشته تا با فهم وضع سرمایه‌داری ایرانی در دوره‌ی متأخر و توجه به ادوار مختلف سرمایه‌داری جهانی، افقی برای رهایی از سیطره‌ی اقتصاد بیابد. به نظر می‌رسد «اقتصاد مقاومتی» خود، موضوعی اقتصادی نیست. اگرچه از اقتصاد آغاز می‌کند اما ظرفیت این را دارد که در خلال حل مسائل اقتصادی، موضوع خود را نیز دست‌خوش تغییر قرار دهد و به‌نحوی پیش برود که سیطره‌ی نگاه اقتصادی را خرق نموده و نگرش اقتصادی به همه‌چیز را به چالش بکشد، تا آنجا که حتی خود اقتصاد نیز با نگاهی غیراقتصادی دیده شود.

بخش سبک زندگی با پرداختن به موضوعاتی مانند «مصرف کالای ایرانی» و «وضع کنونی زندگی و بحران اقتصادی» به دنبال تأمل در این سؤال بوده که تا چه اندازه در شرایط کنونی، امکان یک زندگی فارغ از غلبه‌ی نگرش اقتصادی وجود دارد. همچنین بخش نظام اجتماعی با پرداختن به موضوعاتی مانند «اقتصادی شدن نظام اجتماعی» و «ماهیت بحران اقتصادی ایران» به بررسی ادوار مختلف سرمایه‌داری پرداخته و در پی سیاستی برای فراروی از آن، از امکان‌های اقتصاد مقاومتی برای بیرون رفت از سرمایه‌داری پرسش کرده است. چراکه اصل شدن اقتصاد می‌تواند بحران‌های عمیق‌تر و اصلی ما را بپوشاند و خود مانعی برای رفع مسائل کنونی انقلاب شود. بخش نظریه اجتماعی نیز به موضوع «نسبت علم و اقتصاد» پرداخته و اقتصاد مقاومتی را ظرفیتی دانسته که فهم نخبگان و اندیشمندان را به‌سوی خویش می‌خواند. چراکه اگر علوم موجود با فهمی در قامت خود، به بسط اقتصاد مقاومتی بپردازند آنگاه مفاهیمی مثل مردمی کردن به مفاهیمی مثل خصوصی‌سازی قلب می‌شود و کار جهادی با فرمول‌های بهره‌وری پیگیری خواهد شد. آنگاه اقتصاد مقاومتی نه راهی برای خروج از وضعیت کنونی، که به پوششی برای استمرار آن تبدیل می‌شود.

بخش تفکر به «نسبت اقتصاد و فلسفه‌ی معاصر» و همچنین «انسان اقتصادی» پرداخته و تلاش کرده در راستای طرح افقی فارغ از حاکمیت اقتصاد سرمایه‌داری، به بازاندیشی شرایط و نیازهای انسان جدید بپردازد. همچنین بخش هنر وادب، با پرداختن به موضوعاتی مانند «هنر مبارزه» و «هنری برای گذار از سرمایه‌داری» در سودای هنری بوده که طرح جهانی را دراندازد که مناسبات آن سرمایه‌دارانه نباشد. این امر مستلزم تفکر در اموری است مانند اینکه هنر چگونه می‌تواند امکانی برای فرا رفتن از سرمایه‌داری فراهم آورد، آیا هنر باید علیه سرمایه‌داری قیام کند و مردم را دعوت به مبارزه با سرمایه‌داری کند. بخش تاریخ نیز به «نمونه‌های مقاومت در تاریخ ایران» پرداخته و خوانندگان را به تأمل در وضعیت تاریخی ما که مقاومت در آن وضع، معنا یافته، دعوت کرده است.

در ضمیمه‌ فرهنگی- هنری اسفار نیز، کتب تازه منتشر شده معرفی شده و اهالی نظر و ادب، به نقد و بررسی کتاب «نیست‌انگاری و شعر معاصر» نوشته‌ی یوسفعلی میرشکاک پرداخته‌اند.

عناوین برخی از مطالب این شماره اینچنین است: اما و اگرهای مصرف کالای داخلی، در باب سرمایه‌داری و دشمنان آن، نظم نوین اخلاق وال استریتی، جامعه‌ی مصرفی ایرانی، ستارالعیوب در اقتصاد ایران، شهدای گرانی، از علوم اقتصادی تا اقتصاد فرهنگی، قصدمندی، تجربه‌ی آگاهی از امر اقتصادی، تأملی در ماهیت اقتصادی تفکر، چرخش الهیاتی در فلسفه قاره‌ای، الگوهای تاریخی سرمایه‌داری و نسبت آن‌ها با فرهنگ، هنر و دعوت به مبارزه، آگامبن و مسئله‌ی تولید در هنر، منطق اخلاقی- اجتماعی سبک زندگی در سرمایه‌داری متأخر، تعامل اقتصاد و فرهنگ در فضای خانه با محوریت زنان، تولید کالای زیبا و زیبازیستن، سخنی درباره‌ی تاریخ جهان، تاریخ محلی.

همچنین در این شماره از افرادی نظیر منوچهر آشتیانی، یوسفعلی میرشکاک، محمدصادق کوشکی، شاپور رواسانی، حسین راغفر، مجید اخگر، مهدی معین‌زاده، محمدعلی مرادی، لیلا محرری، اصغر منتظرالقائم، ابوالحسن فیاض انوش، وحید عسکرپور، محمدمهدی رسولی، میثم سفیدخوش، محمدحسن علیپور، رضا نجف‌زاده، یاشار جیرانی، علی‌نجات غلامی، محمود مشهدی‌احمد، محمد مهدی سیار، یادداشت و گفتگو وجود دارد.

علاقمندان می‌توانند برای دریافت اخبار و اطلاعات بیشتر، تهیه‌ این شماره و همچنین اشتراک مجله‌ سوره اندیشه، به وبگاه www.sooremag.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار