امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۴:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137202
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 69
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

عرب‌سرخی:

بین دولت و اصلاح‌طلبان ائتلافی نبوده که بخواهد، بشکند!

آقای فیض‌الله عرب‌سرخی، از فعالان اصلاح‌طلب اخیراً در بخشی از گفت‌وگوی خود با خبرگزاری ایلنا با اشاره به برخی تحلیل‌ها مبنی بر اینکه انتخابات آتی مجلس، پایان وحدت استراتژیک اصلاح‌طلبان با دولت خواهد بود، گفته است: باید بگویم که هیچ وقت بین دولت و اصلاح‌طلبان ائتلاف رسمی نبوده است که حال نگران شکستن آن ائتلاف باشیم. در برنامه‌های دولت اعتدال، عناصری از جنس تفکر اصلاح‌طلبی وجود داشته و دارد که این عناصر موجب می‌شود تا اصلاح‌طلبان از آقای روحانی و دولت حمایت کنند.

وی همچنین با بیان اینکه عملاً فضای انتخابات شروع شده، این مسئله زودهنگام است اما به هر حال آغاز شده، گفته است: در کمتر دوره‌ای مشاهده کرده بودیم٬ فضای رقابتی برای انتخابات مجلس چنین زود هنگام شروع شود.

 

*بخش اول صحبت‌های آقای عرب‌سرخی، در واقع یک اعتراف سیاسی است.

اعترافی سیاسی و البته واقعی که جدای از آنکه پس‌زننده اظهار نظر معروف «روحانی با حمایت اصلاح‌طلبان بر سر کار آمد»! است؛ پس از انتخابات سال 92 نیز بارها و بارها تلاش شد تا با اظهار نظرهایی مثل «اعتدالیون با اصلاح‌طلبان یکی هستند» و «اعتدال روش اصلاحات است» به رخ کشیده شود اما فی‌الواقع مشخص بود که چنین چیزی وجود خارجی ندارد و اظهارات آقای عرب‌سرخی هم به صورت درستی اصل ماجرا را برملا می‌کند.

و صد البته مبرهن است که این واقعیت سیاسی، در آینده‌ای نه چندان دور، انتقادات این روزهای اصلاح‌طلبان از دولت رئیس‌جمهور روحانی که عموماً به صورت زیر پوستی مطرح می‌شوند را علنی‌تر خواهد کرد و آخر پاییز نیز فرا می‌رسد.

چه اینکه باید اذعان کرد، اصلاح‌طلبان عضو دولت هم این روزها کم‌کم لب به انتقاد گشوده و برای مثال، خانم مولاوردی، معاون زنان رئیس‌جمهور اخیراً ضمن انتقاد از وزارت بهداشت و دولت، اعلام کرده احساس کسی را دارد که به صلیب کشیده شده است!

بخش دوم اشاره شده از صحبت‌های آقای عرب‌سرخی نیز یک واقعیت است که البته باید با تدقیق مشخص شود چه کسانی عوامل این فعالیت زودهنگام انتخاباتی و انتخاباتیزه شدن مضرّ فضای کشور هستند.

مسئله‌ای که قبل از آقای عرب‌سرخی در صحبت‌های آقای موسوی لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات نیز مورد اشاره قرار گرفت و او تأکید کرده بود که نباید زود فضا را انتخاباتی کنیم؛ اما یک جریان سیاسی خاص به این حرف‌ها وقعی نگذاشت و از دو سال قبل تا امروز از تعیین تکلیف برای هیئت رئیسه مجلس آینده گرفته تا تعیین اینکه چهره‌های مبرّز اصلاحات هم کاندیدا می‌شوند یا خیر و جاانداختن تئوری «مجلس کارآمد» (مجلسی که اصولگرایان در آن تعیین‌کننده نباشند!) را انجام داد.

فعالیت‌های زودهنگام و پرطمطراق آقای عارف نیز در این زمینه مثال‌زدنی است.

مقام معظم رهبری در یکی از بیانات خود پیرامون نکوهش فعالیت زودهنگام انتخاباتی می‌فرمایند:«این فعالیت‌های زودهنگام انتخاباتی موجب منحرف شدن ذهن‌ها از مسائل اصلی، مشغول کردن افراد به یکدیگر، و برخی بدگویی‌ها می‌شود و این، به ضرر مصالح کشور است»

 

***

 

خبر یک همایش سیاسی در یک یادداشت مطبوعاتی!

«تقدیر از خاتمی» و افزایش بدبینی‌ها نسبت به اصلاح‌طلبان

آقای محسن رهامی، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در یک یادداشت در روزنامه آرمان با عنوان «اصلاح‌طلبی فراتر از مکان و زمان» که در ظاهر امر به تلاش برای بیان شناسنامه نیروهای چپ و اصلاح‌طلبان پرداخته، از برنامه‌ریزی برای تقدیر از آقای «محمد خاتمی» در یک همایش اصلاح‌طلبانه خبر داده است.

وی در این باره نوشته است:

امروز که بعد از چند سال زمینه حضور دوباره اصلاح‌طلبان فراهم شده بنا بر این است همایش بزرگی با حضور همه فعالان سیاسی استان‌ها و احزابی که در تهران یا در شهرهای دیگر فعال هستند، برگزار شود و در کنار آن از شخصیت‌هایی همچون آیت‌ا... هاشمی و سیدمحمد خاتمی که برای تبیین تفکر اصلاح و اعتدال تلاش زیادی کردند، تقدیر شود!

 

*اطلاعات چندانی درباره خبر بیان شده توسط آقای رهامی در دست نیست اما در عین حال، تأکید و پافشاری یک جریان سیاسی خاص مبنی بر تقدیر از کسی که در فتنه سال 88 نقش مبرّزی ایفا کرده و همچنان نیز از عذرخواهی اِبا می‌کند، در عین اینکه او در مناسبات رسمی نظام هم جایی ندارد، جای تأمل بسیاری دارد.

فرد مذکور، پس از فتنه 88 نیز مدعی شد که نظام و متخلفین، هر دو اشتباه کرده‌اند و باید از یکدیگر عذرخواهی کنند!

بدیهیست که در صورت برگزاری همایش اشاره شده و تقدیر از فرد یاد شده؛ تلقی جامعه مبنی بر نزدیکی یک جریان سیاسی خاص با فتنه و همچنین «بدبینی‌های نظام نسبت به جریان اصلاحات» که آقای خاتمی هم اخیراً در یک دیدار بر آن صحّه گذاشت و بر ضرورت رفع آن تأکید کرد، شدت بیشتری خواهد یافت.

همچنانکه پس از همایش حزب اعتماد ملی در چند ماه قبل و اشاره‌های مکرر برخی سخنرانان آن برنامه با مضمون حمایت از فتنه‌گران، بر عمق تلقی و بدبینی اشاره شده، افزود.

شایان ذکر است که آقای رهامی چندی قبل در گفت‌وگویی مدعی شده بود «مجلس نهم اجازه اختلاس‌های میلیاردی را داد»

هم او بود که مدتی قبل نیز در یک مصاحبه اظهار کرده بود که تحریم‌های اعمالی علیه ایران «فلج‌کننده»! بوده‌اند.

یادآور می‌شود عزم یک جریان سیاسی خاص برای تقدیر از چهره معلوم‌الحال اشاره شده در حالی است که مشرق گزارش داد: وزیر خارجه سابق آمریکا در کتابی که اخیراً منتشر کرده، آورده است: «دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در سال‌های بعد از اغتشاشات انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1388 در ایران با صرف ده‌ها میلیون دلار به آموزش بیش از 5000 نفر از مخالفان ایران در سراسر دنیا پرداخت»

 

***

 

تجلیل عجیب از برخی چهره‌ها به بهانه روزهای دشوار!

سایت جماران اخیراً با پوشش رسانه‌ای حضور آقای سیدحسن خمینی در نشست هفتگی شرح مثنوی مولانا در محل کتابخانه ملی، سخنان ایشان را در این برنامه منتشر کرده است.

رسانه اشاره شده همچنین در قسمت انتهایی خبر خود، به نقل از شخصی به نام آقای دکتر ناصر مهدوی که گویا از دیگر سخنرانان نشست مذکور بوده، آورده است:

«وی در نشست این هفته خود به ادامه شرح دفتر دوم مثنوی پرداخت و سپس ضمن خوشامدگویی به یادگار امام، از حضور وی در کنار مردم در روزهای سخت و دشوار تجلیل کرد»

 

*بیان و انعکاس این قبیل سخنان در مجامع رسمی کار صحیحی نیست.

چه اینکه اساساً بر خلاف نظر یک جریان سیاسی خاص که تحریم‌ها را فلج کننده، ایرانیان را خشن و کم‌فهم و فساد را همه‌گیر می‌داند و حتی خشک‌شدن آب زاینده رود را هم به دلیل بد بودن ما ایرانیان می‌پندارد! کشورمان در شرایط سخت و دشوار! قرار ندارد و ثانیاً مسئولان و چهره‌های کشور نیز هیچیک مستظهر به حضوری خاص! در کنار مردم نیستند و نباید باشند.

حضور آنها در کنار مردم همانطور که مشخص است باید با قیودی مثل خدمت و خیرخواهی همراه باشد نه اینکه عده‌ای بخواهند به این حضور رنگ اپوزیسیونی بپاشند و یا قصد کنند به هر نیتی، صحبت‌های آنچنانی را چنانکه متأسفانه در دولت قبل هم رواج داشت، درباره مسئولان و چهره‌ها به‌کار ببرند.

 

***

 

فرکانس‌های تسلیم انگلیس و آمریکا در مقابل سوریه

این تصویر را رسانه انگلیسی تلگراف منتشر کرده است.

در توضیح عکس آمده است: بزرگداشت درگذشتگان جنگ سوریه در حلب.

دولت انگلیس در کنار آمریکا، همواره بیشترین کمک‌ها را به تروریست‌های سوریه ارسال داشته و از آنها حمایت کرده است.

اما انتشار این تصویر که در آن پرچم سوریه در دست ساکنان شهر حلب نیز دیده می‌شود در کنار محتوای شادمانه تصویر که تعدادی از مردم سوریه را که به مناسبت آغاز سال جدید میلادی در کنار یکدیگر جمع شده‌اند نشان می‌دهد؛ گویای آنست که اقلاً بخش‌هایی از بدنه حاکمیتی در انگلستان و آمریکا پذیرفته‌اند که سودای براندازی در سوریه دیگر به حقیقت نخواهد پیوست.

آنها همانطور که رئیس‌جمهور بشّار اسد نیز اخیراً گفته است، پذیرفته‌اند که چند سال توطئه علیه کشور سوریه راه به جایی نبرده است و باید حاکمیت این کشور و خواست مردمش را پذیرفت.

شبکه صهیونیستی رسانه‌های جهانی، در سال‌های اخیر تصاویری را از کشور سوریه منتشر کرده است که تماماً محتوای «در آستانه انهدام بودن دولت سوریه» و «فلاکت مردم سوریه» را داشتند و انتشار تصاویری مثل تصویر فوق که در معنای خود، حاکمیت دولت سوریه را پذیرفته است یک رخداد بدیع محسوب می‌شود.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها