امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137208
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 22
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از دویچه‌له، سقوط قیمت نفت همچنان ادامه دارد. بهای نفت در بسیاری ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از دویچه‌له، سقوط قیمت نفت همچنان ادامه دارد. بهای نفت در بسیاری از کشورها به شدت ارزان شده است. آلمانی‌ها نفت مورد نیاز خود را با قیمت 34 سال پیش خریداری می‌کنند. هنوز هیچ نشانی از پایان سقوط قیمت نفت به چشم نمی‌خورد.

در روزهای پایانی سال 2014 میلادی هر بشکه نفت خام قیمتی زیر 50 یورو داشت، این قیمت اما در روزهای آغازین سال 2015 اندکی افزایش یافت. کارشناسان این افزایش را واکنشی در رابطه با سقوط طولانی بهای نفت ارزیابی می‌کنند.حد متوسط قیمت هربشکه نفت خام برنت دریای شمال (159 لیتر) در سال 2014 میلادی 79/ 73 یورو بود؛ قیمتی که کمی پائین‌تر از قیمت نفت در سال 1981 بود. بهای متوسط نفت در سال 1981 با احتساب تورم 60/ 79 یورو بود.*افزایش استخراج نفت در بسیاری از کشورهای جهانیکی از دلایل مهم کاهش قیمت نفت افزایش عرضه آن در بازار جهانی است. آغاز استخراج نفت در آمریکا یکی از دلایل کاهش قیمت نفت بود. در اواخر ماه ژوئن 2014 دولت آمریکا برای نخستین‌بار پس از 40 سال مجوز صدور نفت به خارج را صادر کرد.

*تقاضای جهانی برای نفت اوپک کاهش می‌یابد

دلیل این امر افزایش بی‌سابقه استخراج نفت در آمریکا با استفاده از فن‌آوری فراکینگ (استخراج نفت و گاز از درون سنگ‌های زیرزمینی) بود. این کشور در سال 2008 روزانه تنها چهارمیلیون و 700 هزار بشکه نفت تولید می‌کرد. این میزان در پایان ماه دسامبر سال 2014 به حدود 9 میلیون بشکه رسید.

روسیه نیز در سال 2014 به رغم تحریم‌ها و بحران اقتصادی در این کشور رکورد استخراج نفت خود را پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق شکست. تولید نفت خام در این کشور در سال 2014 افزایشی 7/ 0 درصدی داشت. وزارت انرژی روسیه روز جمعه (12 دی / 2 ژانویه) اعلام کرد که تولید نفت خام در این کشور در سال 2014 به 10 میلیون بشکه در روز رسید.

صادرات نفت عراق نیز اکنون بسیار بیشتر از سابق شده است. به گفته یکی از مقامات وزارت نفت عراق صادرات نفت این کشور در ماه دسامبر سال 2014 میلادی 9/ 2 میلیون بشکه در روز بوده است. خبرگزاری سومریه نیوز روز جمعه (12 دی / 2 ژانویه) گزارش داد که صادرات این میزان نفت از دهه 1980 تاکنون در عراق بی‌سابقه بوده است.*آلمان خشنود از کاهش قیمت نفتانجمن اقتصادی مواد نفتی آلمان در برلین اعلام کرد که با سقوط دائمی قیمت نفت در نیمه دوم سال 2014 میلادی در سطح جهان‌، قیمت نفت در آلمان به ارزانی سال 1981 (1360) رسیده است.کلاوس پیکارد، رئیس هئیت مدیره انجمن اقتصادی مواد نفتی آلمان کاهش قیمت نفت را نشانی مثبت برای این کشور ارزیابی کرد و در این باره گفت: «کاهش قیمت نفت نشان‌دهنده این واقعیت است که پیش‌بینی‌ها در باره محدود شدن منابع نفت خام جهان و گران‌تر شدن دائمی آن با واقعیت همخوانی ندارد.»ذخایر نفت کنونی جهان از سال 2000 تا کنون حدود 70 درصد تا سطح 240 میلیارد تن افزایش یافته است. دلیل این امر توسعه فناوری، هم در عرصه یافتن منابع نفتی و هم در عرصه استخراج این ماده معدنی است.*استخراج نفت و گاز در آمریکا از درون سنگ‌های زیرزمینی

رئیس هئیت مدیره انجمن اقتصادی مواد نفتی آلمان در این باره نیز خاطر نشان کرد که "نفت به اندازه کافی وجود دارد. عرضه زیاد نفت سبب شده که قیمت نفت با احتساب تورم بیشتر از قیمت سه‌دهه پیش نباشد."کاهش قیمت نفت را رانندگان خودروهای آلمان به خوبی حس می‌کنند. برمبنای آمارها قیمت متوسط بنزین در آلمان در سال 2014 به نسبت سال‌های قبل کاهشی محسوس را نشان می‌دهد. قیمت بنزین در این سال به حد قیمت‌ها در سال 2010 رسید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار