امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137213
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۷
تعداد بازدید: 34
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، حجت‌الاسلام حمید شهریاری ظهر امروز در سومین هم‌اندیشی آمار و فناوری اطلاعات روسای ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، حجت‌الاسلام حمید شهریاری ظهر امروز در سومین هم‌اندیشی آمار و فناوری اطلاعات روسای دادگستری& zwnj;های کل کشور اظهار کرد: دادرسی الکترونیک فرصت‌های زیادی را برای قوه قضاییه پدید می‌آورد و باید با بررسی فرصت‌ها، آیین‌نامه‌ها را بررسی و به تصویب ریاست قوه قضائیه برسانیم.

وی افزود: باید با اقدامات جدی و موثر کارهای زیر ساختی را انجام دهیم که در همین راستا پژوهشکده منابع انسانی در قوه قضاییه تاسیس و تاکنون 200 نفر  متخصص را جذب کرده‌ایم.

شهریاری با بیان اینکه شورای دادرسی الکترونیکی راه‌اندازی و در حال حل مشکلات این طرح است، عنوان کرد: طرح دادرسی الکترونیکی به عنوان هفتمین طرح کلان الکترونیکی با عنوان عدالت الکترونیک شناخته شده است و از زمان تصویب طرح 50 پروژه عملیاتی برای این طرح در نظر گرفته شده است.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه بیان کرد: مشکلاتی که هم‌اکنون در کشور وجود دارد را تنها با شعار نمی‌توان حل کرد و نیاز به کار‌های عملیاتی جدی و موثر به ویژه در قوه قضاییه برای رسیدن به دستگاه برتر قضایی داریم.

شهریاری در ارتباط با طرح دادرسی الکترونیک خاطرنشان کرد: تاکنون 15 ماده مربوط به دادرسی الکترونیک به تصویب مجلس رسیده است.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با بیان اینکه زیر‌ساخت‌ها هنوز کاملا آماده ایجاد طرح عدالت الکترونیک نیست، اظهار کرد: برای اجرای طرح عدالت الکترونیک و ارائه خدمات 24 ساعته، زیرساخت‌ها به طور کامل فراهم نیست که در همین راستا برای حل این مشکلات شورای راهبردی تاسیس شده که در آن افرادی مانند وزیر کشور، فرمانده نیروی انتظامی و برخی دیگر از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با قوه قضاییه حضور دارند.

وی در ارتباط با وظایف شورای راهبردی عنوان داشت: این شورا در زمینه‌های تبیین قانون‌گذاری و برنامه‌های میان مدت برای قوه قضاییه فعالیت می‌کند و با تاسیس این شورا و آگاهی مسئولان عضو از این طرح، سعی داشته‌ایم تا به اقدامات لازم برای پیاده‌سازی طرح عدالت الکترونیک سرعت بخشیم.

شهریاری با بیان اینکه قوه قضاییه احتیاج به مرکز داده‌های اطلاعاتی مستقل از قوه مجریه دارد، بیان داشت: راه‌اندازی مرکز داده‌های قوه قضاییه به صورت مستقل از قوه مجریه انجام شده است که این امر سبب ساماندهی پروند‌ه‌ها، ارائه خدمات بهتر و دسترسی راحت‌تر به اطلاعات می‌شود و هر موردی که به انجام امور تسریع بخشد باید در این مرکز ضبط شود.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اظهار داشت: در حال راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در جهت ارتباط بیشتر ضابطان، مردم و دادگاه‌ها هستیم، مردم با داشتن  کارت هوشمند و سازمان‌ها و ادارات توسط این شبکه با قوه قضاییه در ارتباط هستند و این شبکه در حال حاضر در بخش وکلا در حال فعالیت است.

وی ضمن لازم دانستن تشکیل دبیرخانه شورای راهبردی و ایجاد بخش امضای دیجیتال، تصریح کرد: باید به دنبال ایجاد پیوند هر چه بیشتر قوه قضاییه و نیروی انتظامی در جهت تسریع امور و عدم اتلاف وقت مردم باشیم که این امر تاکنون در مجتمع خارک انجام شده است.

شهریاری با بیان اینکه درگاه قوه قضاییه در جهت اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: معاونت آمار و اطلاعات قوه قضائیه در استان‌های کشور راه‌اندازی می‌شود‌ که وظیفه اطلاع‌رسانی در استان‌ها به معاونت فناوری و اطلاعات هر استان واگذار شده است.

معاون آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه تصریح کرد: مهم‌ترین بخش قانون دادرسی الکترونیک به این صورت است که هر عمل فیزیکی در قوه قضاییه قابلیت عرضه در فضای مجازی دارد، به این ترتیب تمام رویداد‌ها باید در فضای مجازی ذکر شود و هر تصمیمی که در هر پرونده در دادگاه تصویب شود را شما می‌توانید از طریق وب سایت آن حوزه بررسی کنید.

وی خاطرنشان کرد: اولویت اصلی قوه قضاییه حفظ و رعایت حریم شخصی افراد در طرح عدالت الکترونیک است.

انتهای پیام/3138/ط40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها