امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۴:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137281
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدباقر نوبخت امروز در نشست رشد اقتصادی و چرخه‌های تجاری که در اولین کنفرانس

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدباقر نوبخت امروز در نشست رشد اقتصادی و چرخه‌های تجاری که در اولین کنفرانس اقتصاد ایران در تهران برگزار شد، اظهار داشت: از سال 92 تاکنون نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت نزولی شد که سرمایه‌گذاری‌ سال‌های بعد نیز کاهش یافته است.
رئیس سازمان برنامه‌ریزی بودجه کشور با اشاره به تورم 49.4 درصدی سال 94 اظهار داشت: این موضوع از محل افزایش پایه پولی ناشی از یکسان‌سازی نرخ ارز بود که پس از آن تورم رو به کاهش رفت.
وی ادامه داد: در طول سال‌های گذشته درگیر اقتصاد نفتی هستیم و تمامی این سال‌ها متغیر اصلی نفت بوده است.
همچنین نوع سیاست‌ها و مدیریت در اقتصاد ایران در سال‌های گذشته توأم با رکود و تورم بود که دولت تدبیر این 2 سنگ به چاه افتاده را بیرون بیاورد و مشکلات تحریم و کاهش فروش نفت و تولید آن نیز وجود دارد.
به گفته نوبخت یکی از مباحث اصلی اهداف و تحقق چشم‌انداز 20 ساله کشور است که عده‌ای فکر می‌کردند، چشم‌انداز منتفی شده، اما با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مشخص شد که این سیاست‌ها برای رسیدن به اهداف ترسیم شده در چشم‌انداز است و اولین مبحث آن رشد اقتصادی است.
معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه بودجه 93 و 94 محمل‌هایی برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز در نظر گرفته شده است به موضوع خروج از رکود تورمی اشاره کرد و گفت: کاهش نرخ تورم به معنای کاهش قیمت‌ها نیست و قیمت‌ها همچنان نرخ صعودی دارد، اما جلوی رشد این نرخ گرفته شده است.
نوبخت با اشاره به سیاست‌های سنجیده پولی در بانک مرکزی که موجب کنترل نقدینگی و تورم شد، تصریح کرد: سال قبل بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی پرداخت شد و سال جاری نیز تاکنون 24 هزار میلیارد تومان پرداخت شده است. همچنین سال آینده 47 هزار و  700 میلیارد تومان با 16 درصد رشد برای طرح‌های عمرانی اختصاص یافته و همچنین باید طرح‌های آب را به آن اضافه کرد. علاوه بر آن 103 هزار میلیارد تومان برای شرکت‌های دولتی پیش‌بینی شده که در مجموع می‌توان گفت 158 هزار میلیارد تومان سال آینده به طرح‌های عمرانی برای خروج از رکود و سرمایه‌گذاری انجام خواهد شد.
معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه در 16 ماه گذشته رشد منفی اقتصاد را به سمت رشد مثبت سوق دادیم، گفت: همزمان اصلاحی در ساختار بودجه انجام شده و آنچه رشد واقعی بودجه عمومی برای خروج از رکود است در همراهی با سیاست‌های مالی مناسب بوده و در کنار آن اعتبارات هزینه‌ای از محل نفت کاهش یافته و اکنون از 260 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی 61 هزار میلیارد آن مربوط به نفت است و تقریبا کمتر از یک سوم به بودجه درآمدهای نفتی بوده و این یک انتخاب نیست، بلکه اجبار است.
وی افزود: بودجه عمرانی استان‌ها صد درصد تخصیص یافته و  در سال جاری 296 طرح ناتمام به بهره‌برداری خواهد رسید.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها