امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۳:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137317
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدرضا کارگر، مدیر کل اداره موزه‌ها و اموال منقول تاریخی –فرهنگی در کارگاه ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدرضا کارگر، مدیر کل اداره موزه‌ها و اموال منقول تاریخی –فرهنگی در کارگاه آموزشی حفاظت پیشگیرانه در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با ابراز خوشحالی از اینکه این جمع کارشناسانه با هدفی مشترک و با یک برنامه ریزی منظم برای ارتقای یک موضوع کاملا تخصصی به دور از حاشیه دور هم جمع شده اند، گفت: قطعا نقشی را که حفاظت گران و مرمت گران در عرصه میراث فرهنگی دارند بی نظیر و بی بدیل است و هیچ مسئولیتی در سطح میراث فرهنگی به سنگینی و رسالتی که این افراد  بر عهده دارند نیست .

وی با اشاره به اینکه با نبود امکانات همکاری و همدلی می تواند جبران کننده بسیاری از نواقص باشد اظهار داشت : اینکه با این مسئولیت سنگین چرا ساز و کارها فراهم نیست و امکانات کم است دلیل بر بی اهمیت بودن کار فعالان عرصه میراث فرهنگی نیست ،بلکه به این دلیل است که میراث فرهنگی در کشورهای کمتر توسعه یافته ضرورت محسوب نمی شود و مسائل معیشتی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

کارگر با بیان اینکه امروز ظرفیت های میراث فرهنگی کمتر مورد توجه قرار گرفته است گفت: این موضوع شاید از آنجا نشأت می گیرد که فعالان میراث فرهنگی نتوانسته اند ضرورت وجود خودشان  را به مدیران کلان کشور  به درستی بشناسانند و به دولت ها این اطمینان را بدهند که در تمامی چالش ها یی که کشور با آن ها روبرو است می توانند تأثیر گذار بوده و بسیاری از بی نظمی ها را مرتفع کنند.

به گفته مدیر کل اداره موزه‌ها و اموال منقول تاریخی –فرهنگی ،میراث فرهنگی می تواند  در ایجاد هویت ملی ، امنیت ملی ، انگیزه عمومی برای توسعه ، جلوگیری از مهاجرت و فرار ثروت ها و مغزها بسیار موثر بوده و ضمن ایجاد انگیزه درجامعه بحران ها و ناملایمات را از بین برده و کشور را بحران ها نجات بدهد .

این فعال در حوزه میراث فرهنگی با اشاره به اینکه  امکانات موجود  در سطوح مختلف میراث فرهنگی با کارهای که انجام می شود قابل مقایسه نیست افزود: تنها نکته مثبت در این سختی ها اعتماد جامعه به مرمت گران و حفاظت گران و قراردادن آثار تاریخی در اختیار آنها برای بازیابی است.  

وی کار حفاظت گران و مرمت گران را به نیروی حضرت مسیح در جان بخشیدن به مردگان تشبیه کرد و گفت: این کار خطیر جز رسالتی مسیح گونه چیز دیگری نمی تواند باشد و خداوند این قدرت را در قلب و دستان مرمت گران  قرار داده که بتوانند اثری را که در سالیان گذشته  توسط هنرمندی پدید آمده را دوباره زنده کند.

کارگر تصریح کرد: اینجاست که هویت ما به عنوان یک ایرانی باعث سر بلندی و غرورمان شده و  ما را به یک باور و وحدت در مورد استفاده از تجربه های گذشته گان سوق می دهد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها