امروز : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
۱۷:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137320
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گروه تروریستی داعش با نزدیک شدن ارتش عراق به موصل، تخریب آثار تاریخی این کشور را ادامه داده ...

به گزارش گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، گروه تروریستی داعش با نزدیک شدن ارتش عراق به موصل، تخریب آثار تاریخی این کشور را ادامه داده و حتی بر& nbsp; سرعت آن نیز افزوده که در آخرین مورد آن روز پنجشنبه دیوارهای تاریخی موصل تخریب کرده و چهار مجسمه شیر بالدار برجای مانده از آشوریان نیز به مکان نامعلومی منتقل شده اند.
براساس گزارشها چند روز پس از تصرف موصل توسط داعش، ابوبکر البغدادی، سرکرده این گروه تروریستی، به‌ موزه‌ موصل رفت. داعشی ها قفل انبارها را شکستند و ساختمان را تصرف کرده و به کارکنان موزه نیز گفتند که مجسمه‌ ها غیراسلامی بوده و آنها یا مجسمه‌ ها را نابود می کنند و یا برای خرید تسلیحات می فروشند.

همچنین چهار مجسمه غول پیکر گاو بالدار که هر کدام چند تن وزن داشته و به شهر تاریخی «نمرود» تعلق دارند، با جرثقیل به مکانی نامعلوم در  خارج از شهر موصل منتقل شده اند، این در حالیست که از زمان تسلط گروه تروریستی داعش بر شهر موصل در حدود شش ماه قبل، صدها اثر تاریخی  از جمله شهر تاریخی نینوا، مقبره چند پیامبر، دهها کلیسا و قلعه تاریخی تلعفر تخریب شده اند.

در این شرایط کارشناسان بشدت نگران شرایط شهر تاریخی هترا هستند که در حال حاضر در اختیار داعش بوده و امکان دارد این گروه تروریستی با هدف برجا گذاشتن زمین سوخته پس از عقب نشینی آن را نابود کند.

شهر تاریخی هترا از دوره اشکانی که در سال 1983 فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو نیز به ثبت رسیده، در منطقه‌ نینوا عراق و در جنوب  غرب موصل واقع شده است. این شهر که معبد خورشید آن شهرت جهانی داشته و یکی از لوکیشنهای فیلم مشهور جن گیر نیز بوده که آثاری سه تمدن  ایران باستان، یونان باستان و روم باستان را در خود جا داده است.

هترا که طی هزاران سال، بارها مورد هجوم رومیان قرار گرفت، اما با داشتن استحکامات شهری مستحکم، هرگز به تسخیر رومیان درنیامد، در حال  حاضر در نزدیکی یکی از پایگاههای داعش قرار داشته مناطق اطراف آن به شدت از سوی ارتش عراق بمباران می‌شوند، این در حالی است که چند ماه قبل  نیز  در شرایطی که در جریان اجلاس سالانه‌ کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو دکتر «ایرینا بوکووا» دبیرکل سازمان یونسکو با صدور بیانیه ‌ای  نسبت به شرایط آثار تاریخی عراق از جمله هترا هشدار داده و از طرف‌های درگیر در عراق خواست به آثار تاریخی صدمه وارد نکنند.

وی همچنین در جریان همایشی که مدتی قبل تحت عنوان «میراث عراق در خطر است»، برگزار شد اعلام کرد که از شورای امنیت خواسته است با  هدف جلوگیری از تجارت غیر قانونی آثار تاریخی عراق و سوریه، قطعنامه ‌ای در این زمینه صادر کند.

همچنین براساس تصاویر ماهواره‌ ای، کاوش ‌های غیرمجاز برای کشف آثار تاریخی ارزشمند در محوطه های تاریخی عراق که مهد تمدن بین النهرین  به شمار می رود توسط مردم  محلی و همچنین گروههای مسلح با هدف فروش آ‌ثار تاریخی برای بدست آوردن پول یا اسلحه حکایت دارد. در همین حال  «شورای جهانی موزه ‌ها» نیز قصد دارد برای حفظ میراث تاریخی عراق از خطر قاچاق و تجارت غیرقانونی، فهرستی از مشخصات و نام آثار  تاریخی این کشور تهیه کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار