امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۷:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137333
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
شهرام ریاحی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به پذیرش به عنوان یکی از مفاهیم اساسی در خودمراقبتی ...

شهرام ریاحی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به پذیرش به عنوان یکی از مفاهیم اساسی در خودمراقبتی روانی اظهار داشت: هر چند افراد برای پیشرفت نیاز به هدفگذاری و برنامه‌ریزی دارند اما گام اول این است که فرد از موقعیت و وضعیت خود رضایت داشته باشد.

وی افزود:‌ درک موقعیت اکنون و پذیرش آن به انسان کمک می‌کند که بهتر پیشرفت کند و موفق شود.

این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: کسی که از وضعیت خود راضی نیست چطور می‌تواند آینده ای روشن را برای خود متصور شود. عدم رضایت نه تنها مانع خودمراقبتی روانی می‌شود بلکه جزو آفت‌های مهم موفقیت است.

ریاحی ادامه داد: اگر فردی در ذهن خود، بین خود واقعی و خود ایده‌آلش فاصله زیادی ببیند دچار مشکل شده است؛ یعنی اهدافی را در نظر گرفته است که با توانایی‌ها و استعدادهایش همخوانی ندارد، این فرد فشار روانی و اضطراب زیادی را متحمل می‌شود و از خود و دیگران توقعات غیرواقعی دارد.  این موضوع موجب می‌شود دچار یأس و ناامیدی شده و از خود و دیگران منتفر شود.

این متخصص حوزه بهداشت و روان گفت: فردی که به استعداد و علایق خود آگاهی دارد و اهدافی را انتخاب می‌کند که با آنها تناسب دارد، از خود و دیگران رضایت داشته، انتظاراتش نیز معقول خواهد بود. نتیجه این نگرش، لذت بردن از زندگی معمولی است.

وی افزود: پذیرش زندگی معمولی و لذت بردن از آن، نشانه واقع‌بینی و سلامت روان است. انسان‌های سالم درجا نمی‌زنند و از پیشرفت کردن ناراحت نمی‌شوند، ولی لذت نبردن از زندگی معمولی، نارضایتی از زندگی کنونی و انتظار غیرواقعی داشتن مقدمه استرس و افسردگی است.

این روانشناس با تأکید بر تأثیر رسانه به ویژه صدا و سیما بر نگرش افراد اظهار داشت: بیشتر فیلم‌ها و مجموعه‌های صدا و سیما به پذیرش و لذت بردن از زندگی معمولی آسیب بسیاری وارد می‌کند. در بیشتر این مجموعه‌ها و فیلم‌ها خانه‌های بزرگ با وسایل و تزئینات گرانبها نشان داده می‌شود، در صورتی که طبقه متوسط در آپارتمان‌هایی کوچک زندگی معمولی دارند.

وی خاطرنشان کرد: این تضاد در طولانی‌مدت انتظارات افراد جامعه را از خود و دیگران افزایش می‌دهد و به نارضایتی دامن می‌زند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها