امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۸:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137337
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، آیت الله حسین نوری همدانی امروز در دیدار با مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم با تبریک ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم، آیت الله حسین نوری همدانی امروز در دیدار با مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم با تبریک آغاز امامت امام عصر(عج) گفت: برای هر انسانی چند مسئولیت وجود دارد که شرع و عقل عهده‌دار بیان آنها هستند.
وی در ادامه افزود: مسئولیت اول مسئولیت فردی است، هر کسی در برابر خود مسئول است چرا که هر انسانی خام و ناپخته به این دنیا قدم می‌گذارد و استعدادهایی دارد که باید آنها را به فعلیت برساند.
این مرجع تقلید با بیان اینکه رسیدن به جهان بینی الهی و دینی یکی از نخستین موارد در مسئولیت فردی هر انسانی است خاطرنشان کرد: اخلاق، ایمان و عمل عناصری هستند که برای رسیدن به جهان بینی الهی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه تا آدمی خود را نسازد نمی‌تواند جامعه را بسازد گفت: دومین مسئولیت هر انسانی مسئولیت اجتماعی است، انسان‌ها موجودات اجتماعی هستند که یکسری از نیازهای آنها باید در اجتماع برطرف شود.
آیت‌الله نوری همدانی اظهار کرد: در مقابل انسان اجتماعی در برابر اجتماع خود مسئولیت‌هایی دارد که باید آنها را انجام دهد، یعنی همان حس مسئولیتی که نسبت به خود و خانه‌اش دارد باید به کوچه و شهر و همشهریان خود هم داشته باشد.
وی یادآور شد: از پیامبر اکرم(ص) پرسیدند چه کسی در درگاه خداوند از همه محبوب‌تر است، فرمودند هر کسی که به افراد جامعه بیشتر خدمت کرده و منفعت بیشتری به جامعه برساند به همان نسبت نیز در پیشگاه خداوند محبوب‌تر است.
استاد حوزه علمیه قم محیط زیست را یکی از موضوعات مهم در جامعه امروز دانست و گفت: هر انسانی باید به اندازه خود یک محیط مناسب برای زندگی بسازد و مشکلاتی که سر راه این موضوع قرار دارد را بردارد تا فضایی مناسب برای رشد، ترقی و سلامت به‌وجود آید.
وی افزود: وظیفه دولت و حکومت در این زمینه بسیار سنگین است چرا که قدرت در دست دولت‌هاست از طرفی هوای پاکیزه در زندگی و سلامت مردم نقش زیادی دارد، قبلا اینطور نبود ولی امروزه با ماشینی شدن زندگی‌ها این مسئله اهمیت ویژه‌ای یافته است.
آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به اینکه مسئولان باید تدبیری برای مشکلات آلودگی هوا بیندیشند، گفت: آلودگی‌های زیست محیطی فقط آلودگی هوا نیست و آلودگی‌های سمعی نیز مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرده است که باید مقدماتی فراهم شود تا این آلودگی‌ها به ویژه در کلان‌شهرهای کشور از بین برود.
وی با بیان اینکه آموزه‌های دین اسلام دقیق‌ترین آموزه‌ها در تمام ابعاد هستند، تصریح کرد: اسلام تنها چیزی که به بیان بلند آن تاکید داشته است اذان بوده است به همین دلیل باید فقط اذان با صدای بلند و رسا در شهر شنیده شود که البته این نیازمند فرهنگ سازی در جامعه است.
این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: سومین مسئولیت انسان‌ها مسئولیت شغلی است، چرا که شغل مسئولیت آفرین است. امیرالمومنین علی (ع) در این باره در نامه پنجم نهج‌البلاغه فرموده است «عمل و شغل فقط وسیله امرار معاش نیست بلکه هر شغل امانت جامعه در دستان انسان است که باید این امانت را به درستی انجام دهد.»
انتهای پیام/78017/صا30/ث3001

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها