امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۵:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137341
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 52
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم،‌ با مشارکت معاونت اجتماعی و پیشگیری از ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از روابط عمومی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم،‌ با مشارکت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و سازمان فنی و حرفه کشور، کارگاه ملی باز آموزی دوره مدیریت مهارت و دانش رفتار (امید) در مشهد مقدس برگزار شد.

این کارگاه با حضور مربیان برتر 5 استان منتخبِ یزد، چهارمحال و بختیاری، کردستان مازندران و خراسان رضوی به منظور به روز رسانی شیوه نامه اجرایی دوره مدیریت مهارت و دانش رفتار(امید) و تبادل نظر در خصوص تجربیات علمی و اجرایی مربیان در 3 روز و به صورت تمام وقت برگزار گردید.

در این کارگاه  که با حضور علی‌محمد زنگانه، مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی قوه قضائیه و نیز سید امیر مرتضوی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل خراسان رضوی و خواب نما مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای خراسان رضوی همراه بود، 35 نفر از مربیان استان های مورد اشاره با هدف استاندارد سازی شیوه اجرایی به منظور انجام مطالعات علمی و سنجش اثربخشی دوره ها توسط تیم منتخب علمی طی سه روز به فراگیری و مرور مفاهیم دوره و شاخص ها و سنجه های مورد نظر ارزیابی پرداختند.

در حاشیه این کارگاه مدیرکل پیشگیری های فرهنگی و اجتماعی قوه قضائیه ضمن برگزاری نشست مطبوعاتی با خبرنگاران و تاکید بر نقش سبک زندگی اسلامی ایرانی در کاهش آسیب های اجتماعی و جرایم از طریق پیشگیری های نخستین و اولیه، دوره مدیریت مهارت و دانش رفتار (امید) را اولین دوره مهارتی بومی و اسلامی- ایرانی عنوان کرد که که موفق به اخذ کد بین المللی از سازمان فنی و حرفه کشور شده است و ضرورت اهتمام و به روز رسانی آن را با استفاده از تجربیات علمی- اجرایی مربیان  غیر قابل چشم پوشی دانست. وی افزود: با توجه به افزایش فزاینده شاخص ها و مولفه های موثر در ارتقای مهارت های اولیه زندگی( از 3 مهارت در دهه 70 قرن 20 میلادی به بیش از 100 مهارت در سال 2014)  و به منظور پیشگیری از بروز آسیب های اجتماعی و جرایم لزوم در نظر گرفتن یک سطح پیش از آن به عنوان پیشگیری نخستین بیش از پیش احساس می شد به همین منظور طراحی و تدوین دوره مدیریت مهارت و دانش رفتار (امید) به عنوان پیشگیری نخستین در سطوح پیشگیری لحاظ شده است.

این دوره متناسب با نوشوندگی اطلاعات و نوزاییِ آسیب‌های فردی و اجتماعی تهیه و تدوین گردیده است. اجرای این دوره به عنوان شیوه علمی و با تأکید و تکیه تام بر مبانی اسلامی و ارزشی و توجه همه جانبه بر الزامات بوم شناختی، باعث بازتوانی و توان افزایی و رساندن شخص به خودانگیختگی و مرحله خودمهندسی و واکسیناسیون اجتماعی(علیکم انفسکم لا یضرّکم من ضلّ اذاهتدیتم ) آن هم به آسان‌ترین شیوه و در کوتاه‌ترین زمان می شود. این دوره بر پایه تقوی فطری و با استفاده از آموزه های برگرفته از اندیشه های علامه طباطبایی (رضوان الله علیه) و استاد شهید مطهری و با هدف غبار زدایی و مهندسی دانش فطری انسان طراحی شده است.

زنگانه استخراج استاندارهای این کارگاه را ناشی از واکاوی های متعدد و مشارکت تمامی اساتید دانشگاه و مربیان حاضر این کارگاه در مبانی و شیوه نامه اجرایی مدیریت مهارت و دانش رفتار (امید) عنوان کرد و نتایج حاصله را برخواسته از مشارکت کلیه مربیان حاضر در کارگاه در اجرای بخش های مختلف دوره و نقد و نظر سایر مربیان به واسطه برگزاری دوره های متعدد و برای گروه های مختلف مخاطبی قلمداد کرد.

وی افزود: شواهد و گزارشات دریافتی از استان های مختلف کشور حاکی از اثر بخشی دوره در بین گروه های مختلف ازجمله مخاطب عمومی، گروه ها و افراد در معرض آسیب و آسیب دیده است، به عنوان مثال طبق آمار اعلام شده از سوی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و پلیس اطلاعات و امنیت اخلاقی استان چهارمحال و بختیاری میزان عدم برگشت افراد و مرتکبین اعمال منافی اخلاق و عفت عمومی پس از برگزاری دوره مدیریت مهارت و دانش رفتار(امید) در مرتکبین، بیش از 98 درصد است، همچنین در استان یزد به واسطه مشاوره در کنار اجرای این دوره برای زوج های متقاضی طلاق شاهد کاهش حدود 40 درصدی و انصراف درخواست کنندگان طلاق هستیم. از سوی دیگر عدم مشارکت افراد زندانی حاضر در دوره های مدیریت مهارت و دانش رفتار (امید) در ناآرامی یکی از زندان های کشور با وجود گذشت بیش از یک سال از حضور در دوره ها و نیز عدم لغزش 50 درصدی معتادان بهبود یافته در کمپ هایی که این دوره ها را برای گروه هدف خود به اجرا در آورده اند پس از گذشت بیش از 2 سال،  موید تاثیرات بلند مدت و طولانی این دوره ها بر ذهن مخاطبان است.

زنگانه در ادامه ضمن اشاره به تعدد گزارشاتی از این دست مبنی بر اثر بخشی دوره مدیریت مهارت و دانش رفتار (امید)، طراحی و تدوین این دوره را که مبتنی بر آموزه های بومی و اسلامی ایرانی است را اقدامی مبارک و کارگشا در عرصه دفاع مطهر به منظور مواجهه با تهاجم فرهنگی و ناتوی فرهنگی دشمن عنوان کرد.

وی بررسی اثر بخشی علمی این دوره را یکی از اهداف این کارگاه عنوان کرد که انشاء ا... تا چند ماه اخیر تکمیل و نتایج آن آرائه خواهند شد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها