امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 13736
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۵۶
تعداد بازدید: 89
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام یک موضوع اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورا نگهبان ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام یک موضوع اختلافی میان مجلس شورای اسلامی و شورا نگهبان مطرح و با رأی اعضای مجمع، رفع اختلاف شد.

در این جلسه که اکثریت اعضاء و رؤسای قوای مقننه و قضائیه حضور داشتند، موضوع "لایحه تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری" که به‌دلیل مغایرت با اصول قانون اساسی مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود، در دستور کار قرار گرفت.

این موضوع با حضور نمایندگانی از فقها و حقوقدانان شورای نگهبان، رئیس دیوان عدالت اداری، رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس و معاون وزیر دادگستری مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ماده 12 و تبصره آن با اصلاحاتی به شرح ذیل به تصویب رسید:

ماده 12) حدود صلاحیت و وظایف هیئت عمومی دیوان به شرح زیر است:

1. رسیدگی به شکایات، تظلمات و اعتراضات اشخاص حقیقی یا حقوقی از آئین ‌نامه‌ها و سایر نظامات و مقررات دولتی و شهرداری‌ها و مؤسسات عمومی غیر دولتی در مواردی که مقررات مذکور به علت مغایرت با شرع یا قانون و یا عدم صلاحیت مرجع مربوط یا تجاوز یا سوءاستفاده از اختیارات یا تخلف در اجرای قوانین و مقررات یا خودداری از انجام وظایفی که موجب تضییع حقوق اشخاص می‌‌شود.

2- صدور رأی وحدت رویه در موارد مشابه که آرای متعارض از شعب دیوان صادر شده باشد.

3- صدور رأی ایجاد رویه که در موضوع واحد، آرای مشابه متعدد از شعب دیوان صادر شده باشد.

تبصره: رسیدگی به تصمیمات قضایی قوه قضائیه و صرفاً آئین‌ نامه‌ها و بخشنامه‌های رئیس قوه قضائیه و مصوبات و تصمیمات شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس خبرگان و شورایعالی امنیت ملی از شمول این ماده خارج است.

یک ماده به شرح ذیل به عنوان ماده 94 به مصوبه مجلس شورای اسلامی الحاق می‌گردد:

ماده 94) در صورتی که آرای هیئت عمومی دیوان از سوی رئیس قوه قضائیه خلاف موازین شرع تشخیص داده شود، هیئت عمومی با توجه به نظر رئیس قوه قضائیه تجدید نظر می‌ کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها