امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۳:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137386
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک پایگاه تحلیلی فرانسه زبان طی یادداشتی «قدرت‌های بزرگ» و در رأس ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، یک پایگاه تحلیلی فرانسه زبان طی یادداشتی «قدرت‌های بزرگ» و در رأس آنها آمریکا، انگلیس و فرانسه را منشأ خطرات بزرگ جاری در جهان کنونی خواند و اعلام کرد که چنانچه آنها بخواهند به رفتارهای زورمأبانه کنونی و  مداخلات آشوبگرانه خود ادامه دهند، در سال 2015 قطعا سالی پرخطر را برای جهانیان رقم خواهند زد.
پایگاه تحلیلی فرانسه زبان Adiac طی یادداشتی به قلم «ژان پل پیگاس» نوشت: گفتن و نوشتن از مشکلاتی که جهان طی 12 ماه آینده با آن مواجه خواهد بود، در نخستین روزهای سال 2015 تبدیل به نوعی مُد شده است.
این مشکلات شامل مشکلات و ناآرامی‌های مذهبی، اجتماعی، نژادی و دیگر انواع اختلافات میان مردمان است که مانع از حصول تفاهم میان آنها و درک متقابل می‌گردد.
البته شما هیچ مفسر یا گزارشگری را نخواهید یافت که جرأت گفتن یا نوشتن این مطلب را داشته باشد که بزرگترین خطری که جهان امروز را تهدید می‌کند، از جانب قدرت‌های بزرگ است؛ همان‌هایی که در قالب نهادهایی ساختگی چون گروه 8 (G8) گردهم آمده‌اند تا قانون خود را به جهان دیکته کنند و بحران‌‌هان را ناشی می‌شوند که راه و چاره‌ای برای خروج از آنها نیست.
Adiac افزود: اغلب جنگ‌‌هایی که بین مردمان مختلف به وقوع می‌پیوندد، نتیجه و عاقبت اجتناب‌ناپذیر مداخله همین «بزرگ‌ها» [قدرت‌های بزرگ] در اموری است که به هیچ وجه به آنها مربوط نیست.
عراق، افغانستان، لیبی، سوریه، مالی و آفریقای مرکزی که به دلیل مناقشات مرگبار جاری در آنها همواره در فهرست اخبار نشریات قرار دارند، باید بطور گسترده نارضایتی خود را از بدبختی‌های ناشی از مداخلات نامعقول و ظالمانه «بزرگ‌ها» در امور داخلی خود اعلام کنند.
بهترین نمونه این رفتار «بزرگ‌ها» را می‌توان به خوبی در مخالفت هفته گذشته اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با درخواست فلسطینیان که به طور کاملا قانونی خواستار تشکیل یک کشور مستقل بودند، مشاهده کرد.
نمونه دیگر این رفتارها نیز به بحث هسته‌ای ایران و بازی شطرنج بی‌پایان این کشور و گروه موسوم به 1+5 مربوط می‌شود؛ بازی که در آن همسایگان این گروه بدون نظرخواهی از دیگران به انرژی هسته‌ای مجهزند حال آنکه در مورد ایران مخالفت سرسختانه با دستیابی به این انرژی وجود دارد.
این پایگاه تحلیلی در ادامه گزارش خود نوشت: چه کسی امروز می‌تواند این موضوع را انکار کند که فرانسه، انگلیس و آمریکا با کشتن «معمر قذافی» رهبر سابق لیبی، «جعبه پاندورایی» [به روایت افسانه‌های یونانی، جعبه‌ای با محتوای تمامی بلاها و شوربختی‌های ناشناخته بشریت است که امروزه به عنوان ضرب‌المثل در رابطه با مواردی استفاده می‌شود که فلاکتی بی‌علاج به بار آمده باشد] را در آفریقا گشوده‌اند که به این زودی‌ها بسته نخواهد شد.
 در سایر زمینه‌ها از جمله در زمینه‌های اقتصادی و مالی نیز برای همگان از جمله مردم ثروتمند نیمکره  جهان واضح و بدیهی است که ایجاد اختلال مستمر در روابط میان کشورها و تخریب روابط آنها از سوی قدرت‌های حاضر در قلمرو و حوزه مالی جهان به عنوان یک تهدید وجود دارد.
بنابراین چنانچه بحرانی بزرگ مشابه وقوع جنگ جهانی دوم در سال 1929 میلادی، هم‌اکنون نیز اتفاق بیفتد، قطعا این کشورهای ثروتمند هستند که تنها و تنها مسئول آن هستند و نیمکره جنوبی که بدون کمک کسی به سرعت در حال رشد و پیشرفت است، هیچگونه مسئولیتی در کشتار اجتناب‌ناپذیر ناشی از این بحران نخواهد داشت.
این پایگاه تحلیلی در بخش پایانی گزارش خود نوشت: در نهایت باید گفت که واقعیت غم‌انگیز کنونی آن است که در سال 2015 میلادی بی‌شک تنش‌های جاری در جهان شدید‌تر و وخیم‌تر خواهند شد و تهدیدها علیه انسان‌ها افزایش خواهند یافت.
البته این به دلیل آن نیست که مردم جهان سوم در ایجاد و برقراری نظم در امور خود ناتوانند بلکه به این خاطر است که «بزرگ‌ها» در اموری که به آنها ارتباطی ندارد مداخله می‌کنند؛ مداخلات آشوبگرانه‌ای که پیش‌بینی و تصور عواقب و اثرات آن بر پنج قاره جهان ناممکن به نظر می‌رسد.
بنابراین هم‌اینک می‌توان به این پرسش که «آیا سال 2015 سالی پرخطر است؟» پاسخ مثبت داد و تصریح کرد که چنانچه قدرت‌های بزرگ به همین روال به رفتار خود ادامه دهند، قطعا سال 2015 سال خطرات بسیار خواهد بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها