امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۷:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137396
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس نشست خبری کنسرت «شهرزاد» با حضور علیرضا قربانی، فردین خلعتبری و جمعی از اهالی رسانه در گنبد آسمان برج میلاد ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس نشست خبری کنسرت «شهرزاد» با حضور علیرضا قربانی، فردین خلعتبری و جمعی از اهالی رسانه در گنبد آسمان برج میلاد تهران برگزار شد.

فردین خلعتبری در ابتدای این نشست گفت: خوشحالم بعد از مدت‌ها فرصتی برای همکاری دوباره به علیرضا قربانی پیش آمده است امیدوارم بعد از مدت‌ها اتفاقی که روی صحنه می‌افتد اتفاقی نو و تازه‌ای باشد.

وی افزود: در این کنسرت بخشی مختص به کارهای جدید که مربوط به آلبوم‌های آینده‌مان است، می‌شود و بخش دیگر نیز از کارهای علیرضا قربانی است که با اقبال عمومی مواجه شده بود همچنین در این کنسرت از نسامبل زاستا هم رونمایی می‌شود.

خلعتبری در خصوص ارتباط این کنسرت با سریال «شهرزاد» حسن فتحی که در حال ساخت است نیز گفت: سریالی که حسن فتحی در دست ساخت دارد و قرار است که از شبکه نمایش خانگی پخش شود «شهرزاد» نام دارد و من کار آهنگسازی آن را برعهده دارم. والس شهرزاد که در این کنسرت اجرا می‌شود از این سریال برگرفته شده است.

علیرضا قربانی در ادامه نشست در پاسخ به سؤالی مبنی براین که آیا مشکلی ندارد که یک خواننده در طول یک سال چند رپرتوار اجرایی داشته باشد، گفت: خود من به شخصه اعتقاد به این ندارم که خواننده در طول یک سال چند رپرتوار اجرایی داشته باشد.

خلعتبری در این باره گفت: یکی از مشکلاتی که در ایران وجود دارد این است که مگر چند نفر می‌آیند که یک کنسرت را می‌بینند در خارج از کشور بعضاً یک کنسرت 40 هزار نفر مخاطب دارد؛ اما وقتی ظرفیت سالن کم باشد تعداد اجراهای یک خواننده خواه ناخواه بالا می‌رود.

وی در ادامه با اشاره به انسامبل زاستا گفت: این آنسامبل 7 نفر است که البته ما در این کنسرت نوازنده میهمان خواهیم داشت. متأسفانه ارکسترهایی که برای یک کنسرت گردهم می‌آیند بعد از اجرا نیمه‌کار رها می‌شود ارکستر نیاز به یک سازمان دارد و این سازمان در بهترین شکل ارکستر سمفونیک تهران است که مدتی است فعالیت‌های آن مسکوت مانده است.

خلعتبری ادامه داد: اداره ارکسترهای این چنینی که برای اجراهای خاص دور هم جمع می‌شوند، و ادامه فعالیت این ارکسترها بسیار دشوار است. یکی از بهترین ارکسترهایی که در حوزه موسیقی تخصصی و جدی شکل گرفته ارکستر فلارمونیک است که آرش گوران با مشقت‌های زیاد نوازندگان را گردهم آوردند یا بردیا کیارس که چندی پیش کنسرت شیپور صلح را برگزار کرد اینها به نوعی دارند جور ارکسترها را می‌کشند.

قربانی در ادامه این نشست ضمن انتقاد به نحوه برگزاری کنسرت‌ها و سخت‌گیری‌هایی که در خصوص مجوزها اعمال می‌شود، گفت: متأسفانه یک هنرمند هیچ برنامه‌ریزی مشخصی برای برگزاری کنسرت به خصوص در شهرستان‌ها نمی‌تواند بکند چرا که ممکن است در هر لحظه کنسرت لغو شود.

وی افزود: در حال حاضر من در چندین فستیوال خارجی شرکت کردم و بنا دارم در سال‌های آینده شرکت کنم برنامه این فستیوال‌ها که طی 2 ساله آینده هم مشخص است اما متأسفانه چنین امکانی در کشور ما وجود ندارد.

قربانی یادآور شد: مسائلی که بر سر راه کنسرت گذاشتند ظاهر و مانع برگزاری کنسرت می‌شوند آن چنان انرژی گروه را می‌گیرد که عملاً انگیزه ادامه کار را ندارند. به عنوان نمونه در حال حاضر در برخی از شهرها از حضور نوازندگان زن بر روی صحنه جلوگیری می‌شود و یک نوازنده به خاطر جنسیتش نمی‌تواند اجرا داشته باشد.

وی در خصوص اجرای ساز و آواز در این کنسرت گفت: اصرار دارم که در کنسرت‌های این چنینی حتماً ساز و آواز گنجانده شود چرا که بخش اعظمی از موسیقی ایران که متأسفانه رو به افول هم هست، بداهه‌نوازی و بداهه‌خوانی است.

قربانی ادامه داد: در خیلی از مواقع شاهکارهایی که در موسیقی ایران خلق می‌شود در روی صحنه و به شکل بداهه اجرا شده است.

فردین خلعتبری نیز در این خصوص گفت: قطعاً کسی که می‌آید به کنسرت علیرضا قربانی توقع دارد که یک قطعه ساز و آواز هم بشنود ما هم به این خاطر ساز و آواز را در قالب فرم کلی کنسرت گنجانده‌ایم.

وی افزود: متأسفانه برخی از فرم‌های موسیقی ایران در حال از بین رفتن است مثل فرم‌های درآمد و پیش‌درآمد و... این فرم‌ها باید در قالب کنسرت‌های این چنینی به اجرا دربیاید. تمرکز موسیقی شرق که برگام است که اکنون در حال از بین رفتن است و این مخالف فرم موسیقی ایران است.

علیرضا قربانی در ادامه این نشست رسانه‌ایی در خصوص اشعاری که در این کنسرت به اجرا درمی‌آید، گفت:‌ بیشتر این قطعات با اشعاری برگرفته است از افشین یداللهی اجرا خواهند شد همچنین از اشعار دوستان دیگری چون مسعود کلانتری، محمدعلی بهمنی و غلامرضا طریقی بهره برده‌ایم.

فردین خلعتبری با انتقاد از جای نداشتن هنرمندان موسیقی در تلویزیون گفت: مردم اگر ما را در قاب تلویزیون ببینند با هنرمندان‌شان بیشتر آشنا می‌شوند و کارهای آنها را می‌شنوند اما متأسفانه ما در تلویزیون دیده نمی‌شویم. ما کنسرت برگزار می‌کنیم اما کنسرت از تلویزیون نمی‌تواند پخش شود. اگر نمی‌توانیم کنسرت را از تلویزیون پخش کنیم چرا کنسرت برگزار می‌کنیم بالاخره این فعل حرام است یا نه!

وی ادامه داد: به جرأت می‌گویم هر کس با موسیقی مخالف است با جمهوری اسلامی مخالف است چرا که ما سازمان موسیقی داریم همین عدم پخش از تلویزیون باعث می‌شود که مخاطب به شبکه‌های ماهواره‌ای رجوع کند و وضعیت ما مصداق این شعر است که می‌‌گوید؛ «آنچه که خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد».

خلعتبری خاطرنشان کرد: ما هنرمندانی هستیم که شرایط حاضر را پذیرفتیم و در آن هم فعالیت می‌کنیم اما متأسفانه تریبونی برای دیده شدن نداریم اما کسانی که غیرقانونی فعالیت می‌کنند تریبون دارند. همه دنیا باید ببینند که ما هم ارکستر داریم. من در هر جای دنیا که اجرا کردم از من می‌پرسند که مگر ایران نوازنده سازهای سمفونیک دارد؟ این به خاطر این است که موسیقی در تلویزیون و شبکه جام جم ما جایی ندارد بسیاری از موسیقدانان ایران عقده این را دارند که در تلویزیون دیده شوند نگاه من نه سیاسی است و نگاه اپوزیسیونی. متأسفانه همه کسانی که در تمام این سال‌ها بر مسندهای مدیریتی نشستند موسیقی را از تلویزیون حذف کرده‌اند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها