امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۰۸:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137456
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۵۳
تعداد بازدید: 41
پرویز سروری کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه ...

پرویز سروری کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه کویت که برنامه هسته‌ای ایران را موجب نگرانی کویت و منطقه خوانده، گفت: متاسفانه کشورهای منطقه و همسایه هنوز به استقلال نظری که مبتنی بر بررسی‌های آنها باشد، نرسیدند.

وی با تاکید بر اینکه اظهارات وزیر خارجه کویت مواضع آنها نیست، افزود: اظهارات وزیر خارجه کویت پژواک مواضع آمریکایی‌ها و ناشی از فشار سعودی‌هاست که باعث می‌شود علی‌رغم میل باطنی‌شان مواضعی‌ را اتخاذ کنند که مغایر با مصالح و منافع ملی آنهاست.

نماینده اسبق تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو NPT که همه مفاد تعیین شده در آن را رعایت می‌کند تلاش کرده تا با عنوان کشور پیشرفته در منطقه قدرتمند و مقتدر باشد و روابطی را در راستای همگرایی با همسایگان و مخالفت با حضور بیگانگان در راستای ایجاد صلح و امنیت داشته باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: با وجود تلاش‌های تهران برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه متاسفانه‌ فشارهایی که از سوی آمریکا به عربستان وارد می‌شود منجر به اتخاذ مواضعی می‌شود که حتما مصالح کشورهای منطقه را در پی نخواهد داشت.

سروری خاطرنشان کرد: مسئولان کویتی و همسایه ایران به جای اینکه پژواک نظرات آمریکایی‌ها و فشار سعودی‌ها باشند، بهتر است که در تلاش برای همگرایی منطقه اقداماتی را انجام دهند.

وی افزود: امروز کشورهای اسلامی قدرت بلامنازعی هستند که اگر دست در دست هم دهند می‌توانند در مقابل زیاده‌خواهی‌های کشورهای غربی ایستادگی کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه کاهش قیمت نفت همه کشورهای اسلامی را با خسارت مواجه کرده، پرسید: چرا باید همه کشورهای خسارت‌دیده با طرح ایران‌هراسی به دنبال اجرای سیاست‌های آمریکا در منطقه باشند؟

وی اظهار داشت: تا زمانی که نظرات کشورهای استیلاگر و نظام سلطه در تصمیمات کشورهای منطقه وجود دارد، منطقه دچار مواضع تفرقه‌انگیزی خواهد بود.

سروری خاطرنشان کرد: امیدوارم که مردم منطقه تصمیم قاطع و انقلابی اتخاذ کرده و با حضور مسئولانی مستقل در کشورهای اسلامی زمینه‌های همگرایی و تصمیمات مستقل را فراهم آورند.

وی در پایان گفت: اظهارات وزیر خارجه کویت در راستای اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی برای فروش سلاح و تقویت جایگاه رژیم صهیونیستی و توجیه حضور آمریکا در منطقه است.

«صباح خالد الحمد الصباح» وزیر امور خارجه کویت روز گذشته در اظهاراتی برنامه هسته‌ای ایران را عامل نگرانی کویت و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس و آمریکا خواند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها