امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۱۱:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137478
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۴۷
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اعزامی به زاهدان، نشست کارگاه شعر انقلاب از برنامه های جانبی چهارمین جشنواره شعر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اعزامی به زاهدان، نشست کارگاه شعر انقلاب از برنامه های جانبی چهارمین جشنواره شعر انقلاب صبح امروز در هتل استقلال با حضور شاعران جوان شرکت کننده در این جشنواره، برخی از شاعران شهر زاهدان و همچنین شاعرانی همچون سعید بیابانکی، علی داوودی، جواد محقق و سودابه امینی برگزار شد.

سعید بیابانکی در این نشست با اشاره به تفاوت استقبال شاعران از جشنواره‌ها در گذشته و حال حاضر ابراز داشت: درگذشته همواره به دنبال این بودیم که شعرمان شنیده شود و اگر این اتفاق می‌افتاد انگار که جایزه خوبی را به ما داده‌اند.

وی گفت: جشواره‌هایی که در این سال‌ها برگزار شده است نشان داده است که انگیزه تلاش در بین جوانان شاعر حذف شده و این شاعران دیگر بدنبال شنیده‌شدن آثار خود نیستند.

وی با بیان اینکه نحوه تعیین برگزیده و جایزه دادن در حوزه شعر بی معنی است عنوان کرد: خروجی جشنواره شعر فجر را نمی‌دانم چرا که این جشنواره نه چهره جدیدی را به این گروه شاعران اضافه کرده و نه اتفاق ادبی خاصی را رقم زده است.

علی داوودی نیز در این نشست گفت: این جشنواره شعر انقلاب یک برنامه مردمی است و یک اتفاق عام است و علاقمندیم که صحبت‌های دوستان را در این عرصه بشنویم. اما روزگاری که لایک و پیامک نبود جلسات شعری برگزار می شد و با استقبال هم همراه بود.

جواد محقق در بخشی از این نشست ضمن اشاره به سخنی از نیما یوشیج عنوان کرد: ‌ نیما این حرف را دارد که «من بدون آرمان نمی‌خواهم شعر وجود داشته باشد». نسل ما که در این عرصه کار خود را شروع کرد، بدنبال آرمان بوده و هیچگاه بدنبال جایزه و هدیه و مسائل دیگر نبود و هیچکدام از دوستان ما بدنبال این مسائل نبودند و حتی دوستان ما برای شعر گفتن برای انقلاب در همین حوزه هنری هم مورد تهدید قرار می‌گرفتند.

به گفته محقق، در سال‌های اول تاسیس حوزه هنری دوستان بودند که شب‌ها بر روی پل‌ پاسبانی می‌دادند که نکند خدای ناکرده ضد انقلاب اتاق شعر حوزه هنری را مورد هدف قرار دهند. بعد از تغییر فضا و دفاع مقدس و ایجاد شعر جشنواره‌ای شاهد تغییر فضای خودمان بودیم. ما نمی‌خواهیم بگوییم که شعر جشنواره‌ای خوب نیست اما آن را تایید نمی‌کنیم. برخی از دوستان از اینکه یک نفر در جشنواره‌ای برگزیده شده و در جشنواره دیگر برگزیده نشده ناراحت می‌شوند.

این شاعر و نویسنده ضمن بیان اینکه در سال‌های ابتدای انقلاب دوره‌های آموزشی را برگزار می‌کردیم و اکنون که نگاه می‌کنم می‌بینم که آن دوستان اکنون استادان این عرصه هستند اضافه کرد: در طول این سال‌ها آنها هیچگاه برگزیده جشنواره‌ای نشده‌اند در حالی که دوستانی که اینرزوها مقام‌های اول را بدست می‌آوردند هیچگاه در این عرصه وارد نمی‌شوند.

وی در پایان با اشاره به جشنواره‌هایی که در جبهه‌های دفاع مقدس یا شهرهای دور برگزار می‌شد، ادامه داد: بسیاری از دوستان ما که در این عرصه برگزیده می‌شدند هیچکدام جایزه‌ای را دریافت نمی‌کردند و این جشنواره‌ها جایزه‌ای برای نداشت و آنها حتی برای رفت‌و‌آمد مشکلات زیادی را داشتند.

سودابه امینی هم در بخشی از این نشست این عده‌ای که در اینجا هستند کاری را انجام می‌دهند که شاید دیگران انجام نمی‌دهند و این کار نسبت به شعرای دوره انقلاب قطعا سخت‌تر است گفت: شما باید سفرهای درونی‌ به آن دوران داشته باشید تا شما بتوانید شعر این انقلاب را زنده نگه‌دارید. شما باید همیشه دوران سخت شاعران در دوران گذشته را به یاد داشته باشید و باید بدانید که در دوره انقلاب وجوه حماسی بسیار قوی‌تر بود و الان وجود عاطفی قوی‌تر است.

وی افزود: اکنون نباید به تکرار افتاد و باید به وجوه مختلف و جنبه روایتی شعر انقلاب توجه کرد. ما هم باید از شما بشنویم و ان‌شاءا‌لله در سیاست‌های جشنواره‌ها تغییری داشته باشیم که شاعران این عرصه و شعر انقلاب آسیب نبیند.

سلیمانی، یکی از شاعران جوان برگزیده این جشنواره گفت:‌ در دوره‌های گذشته جشنواره‌ها مردمی‌تر بود و این یک مسئله است که فقط شاعران در جلسات آن جشنواره‌ها شرکت می‌کنند و این شاید به شاعران برنگردد و سیاست‌گذاری‌ها، مردم را از اینچنین جشنواره‌ها دور کرده است.

این شاعر برجسته جوان که در چندین جشنواره حاضر بوده و برگزیده شده است گفت: در دوره هشتم جشنواره سوره پیشنهاد دادم اما اجرایی نشد و آن اینکه کانون برگزیدگان تشکیل شود.

به گفته این شاعر ، من چند دوره برگزیده این جشنواره بوده‌ام اما اکنون نمی‌دانم چه بر سر مجموعه‌ شعرهای گذشته من آمده است؟ ما شعر را می‌نویسیم که شنیده شود و علاقه داریم که این جشنواره‌ها ما را به این نتایج برساند.

علی فردوسی، یکی دیگر از شاعران جوان این جشنواره گفت: من هر چقدر شعر بلدم از جشنواره‌ها بلدم و ما که به عنوان شاعر جشنواره‌ای هستیم این نوع جشنواره‌ها را بد نمی‌دانیم. من در سال‌هایی که در آن جشنواره‌ها شرکت می‌کردم و جایزه نمی‌بردم از این اتفاقات ناراحت نبودم. اگر به این قضیه منصفانه نگاه کنیم. آیا شعر آنقدر مقدس است که ما بدون هیچ نتیجه قابل تصوری برای آن شعر بگوییم؟

کمال شفیعی نویسنده و شاعر کودک و نوجوان نیز به سابقه برگزاری اینش جشنواره اشاره و ضمن دفاع از برگزاری ان یادی از امیرحسین فردی مدیر فقید مرکز آفرینش های حوزه هنری کرد و گفت: یکی از اشکالاتی که به جشنواره شعر فجر وارد است آن است که تمام ظرفیت‌های شعر ما در این عرصه شرکت نمی‌کنند و علاقه‌داریم که جشنواره شعر انقلاب این کار را اجرا کند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها