امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۷:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137552
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، ابراهیم متولیان رئیس اجرایی کنگره ملی تروما و قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله در نشست ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، ابراهیم متولیان رئیس اجرایی کنگره ملی تروما و قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله در نشست خبری کنگره ملی تروما از لزوم احداث تروماسنتر در تهران سخن گفت.

وی افزود: تروماسنتر تهران باید در حاشیه جنوبی نزدیک فرودگاه احداث شود و برای احداث آن دولت، وزارت کشور، مجلس، شهرداری و سایر نهادهای مرتبط با یکدیگر همکاری کنند.

متولیان با اشاره به حادثه غم‌انگیز سقوط هواپیمای حامل خبرنگاران و فرماندهان نظامی در تهران گفت: این حادثه کل شهر را به هم پیچید و همه ارگان‌ها، آمبولانس‌های خود را به منطقه اعزام کردن چرا که هیچ برنامه مدونی برای این جور حوادث تدوین نشده است.

دبیر اجرایی کنگره ملی تروما تأکید کرد: اگر برنامه مدونی وجود داشت امدادرسانی به صورت خیلی بهتر انجام می‌شد. یکی از وظایف تروماسنتر تعیین گایدلاین‌ها برای حوادث بزرگ است که طبق آن گایدلاین‌ها 19 گروه با یکدیگر هماهنگ شده و در حوادث خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی در ادامه نشست خبری به تعریف تروما پرداخت و گفت: هر نوع آسیب جسمی و روانی به انسان که به علت نیروی خارجی ایجاد شود تروما نام دارد. این ضربه حتی می‌تواند یک ضربه روحی باشد.

متولیان از برگزاری کنگره ملی تروما طی روزهای 24، 25 و 26 دی در تالار رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران خبر داد و گفت: تعداد 160 مقاله در 32 رشته تخصصی و فوق تخصصی به دبیرخانه کنگره ارسال شده است.

وی یادآور شد: در این کنگره 37 سخنرانی تخصصی، 27 پنل تخصصی، 13 کارگاه علمی و 13 سخنرانی جامع برگزار می‌شود ضمن اینکه 89 مقاله به صورت پوستر در کنگره ارائه می‌شود.

دبیر اجرایی کنگره ملی تروما بحث آمار را یکی از موارد مهم در موضوع تروما عنوان کرد و گفت: متأسفانه در حوزه آمار اعداد ما بسیار متفاوت با یکدیگر هستند به طور مثال پلیس و اورژانس هر کدام یک آمار می‌دهند و پزشکی قانونی نیز یک آمار دیگر به همین دلیل یکی از مواردی که باید در کنگره ملی تروما مطرح شود مبحث آمار و اپیدمیولوژی است.

وی به خسارت 12 هزار میلیارد تومانی تروما به کشور به صورت سالانه اشاره کرد و گفت: تروما در کنار سرطان دومین علت مرگ و میر ایرانیان به شمار می‌رود اما ما با سرمایه‌گذاری اندک و آموزش خیلی راحت می‌توانیم این آمار را کاهش دهیم.

متولیان گفت: ایران در تروما رتبه اول خاورمیانه را دارد. باید به شیوع شناسی و نوع آسیب‌هایی که تروما ایجاد می‌کند نیز توجه شود.

دبیر اجرایی کنگره ملی تروما تأکید کرد: متأسفانه ما در کشور یک سیستم ثبت ترومای درست نداریم و به همین دلیل فاقد آمار جدید در این ارتباط هستیم.

وی در مورد انتخاب بیمارستان بقیة‌الله به عنوان قطب ترومای کشور گفت: ما در زمان جنگ بیمارستان‌های صحرایی را کمی عقب‌تر از خط مقدم تشکیل دادیم و اولین درمان‌ها را در این بیمارستان انجام می‌دادیم. ما در ترومای سر و جراحی‌های پیچیده در منطقه رتبه اول را داریم و در دنیا نیز جزو بهترین‌ها محسوب می‌شویم.

دبیر اجرایی کنگره ملی تروما ادامه داد: بیمارستان بقیة‌الله 2 سال پیش به عنوان قطب ترومای کشور انتخاب شد و از همان ابتدا به دنبال همکاری فرابخشی با نهادها و سازمان‌های دیگر بود.

وی با بیان اینکه کشورهایی که در 2 جنگ جهانی با یکدیگر جنگدیدند نیز امروز دریافتند که به تنهایی نمی‌توانند پیشرفت کنند، گفت: ما نیز از تجربیات آنها استفاده می‌کنیم و به دنبال همکاری فرابخشی هستیم به طور مثال وزارت راه باید در بهسازی جاده‌ها، نیروی انتظامی در اجرای قانون و دیگر سازمان‌ها در وظایف خود به ما کمک کنند.

متولیان به نقش آموزش در کاهش آسیب‌های تروما اشاره کرد و گفت: آموزش ابتدایی در جنگ و مقابله با بمباران شیمیایی جان بسیاری از جوانان را نجات داد و اگر در موضوع تروما نیز آموزش داده شود بسیاری از افراد جان خود را از دست نخواهند داد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها