امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۴:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137617
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 19
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جیمز رایزن»، خبرنگار روزنامه نیویورک‌تایمز که از سالها پیش به ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «جیمز رایزن»، خبرنگار روزنامه نیویورک‌تایمز که از سالها پیش به خاطر افشای مطالبی درباره خرابکاری‌های سیا علیه برنامه هسته‌ای ایران در کتابش تحت تعقیب قضایی قرار دارد، روز دوشنبه در دادگاه حاضر شد اما از همکاری با دادگاه امتناع کرد.

بر اساس گزارش رویترز، آقای رایزن در دادگاه به تمامی سوالات دادستان درباره درز کردن موضوع عملیات ناموفق سیا درباره برنامه هسته‌ای ایران پاسخ نداد و تنها به تعداد اندکی از آنها جواب داد.

پرونده آقای رایزن در آمریکا به سنگ محکی برای ارزیابی آزادی رسانه‌ها و خبرنگاران تبدیل شده است. وزارت دادگستری جورج بوش پسر و باراک اوباما از رایزن خواسته‌اند منابع مورد استنادش در کتابی چاپ سال 2006 درباره برنامه‌های سیا علیه برنامه هسته‌ای ایران را افشا کند، اما رایزن تا کنون در برابر این فشارها مقاومت کرده است.

او در این کتاب ادعا می‌کندسازمان سیا از طریق یک متخصص هسته‌ای روس به ایران نقشه‌های ساخت سلاح اتمی فروخته و در جایی از این نقشه‌ها اشکالی ایجاد کرده تا تلاش ایرانی‌ها برای استفاده از نقشه‌ها به جایی نرسد.

او می‌گوید یک آمریکایی که برای انتقال این نقشه‌ها به ایران اجیر شده بود ایرانی‌ها را از موضوع با خبر می‌کند و نقشه آمریکایی‌ها نقش برآب می‌شود.

رایزن روز دوشنبه برای اولین بار در جایگاه شهود سوگند یاد کرد جز حقیقت نگوید اما در ادامه از ارائه اطلاعاتی درباره اینکه منابع محرمانه به وی چه اطلاعاتی دادند، در کجا با آن منابع ملاقات کرد و اینکه چه کسانی منابع مورد استنادش نبودند، خودداری کرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها