امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۴:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137632
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 131
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «چند متر مکعب عشق» عصر روز گذشته 14 دی ماه با حضور نوید ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «چند متر مکعب عشق» عصر روز گذشته 14 دی ماه با حضور نوید محمودی تهیه کننده، جمشید محمودی نویسنده و کارگردان، مسعود میر طاهری بازیگر، سحر عصرآزاد منتقد سینما و محمدرضا مقدسیان مجری و کارشناس برگزار شد.

در ابتدای این نشست سحر عصرآزاد منتقد سینما گفت: اولین بار که فیلم را دیدم به علت اینکه در مقطعی درباره افغان ها در سینمای ایران فیلم زیاد ساخته شده بود و بیشتر نگاهها در این اثار تخت بود، گارد بسته ای داشتم. به همین دلیل ارتباط برقرار کردن با آن برایم آسان نبود.

وی افزود: اما فیلم به گونه ای من را با خود همراه کرد که کاملا  از آن گارد اولیه دورم کرد و با فضای آن درگیر شدم. بااینکه فیلم را از قبل دیده ام و می دانم پایان آن تراژیک است اما هنوز وقتی به سرانجام فیلم می رسیم باز هم برای من تکان دهنده است.

در ادامه محمدرضا مقدسیان عنوان کرد:در کنار تمامی این موارد، انتخاب هوشمندانه زوایای دوربین و قاب هایی که مانند تابلو عکس در فیلم است یکی از ویژگیهای مهم این اثر به شمار می رود. که در دل یک تراژدی محض کاملا زیبا به نظر می رسند. در بخش فنی هم این فیلم به عنوان یک کار اول قابل تحسین است.

جمشید محمودی افزود: بله غفوری مدیر فیلمبرداری فیلم استثنائی کار کرد و نامزد دریافت سیمرغ هم شد. ما قبل از اینکه مرتضی غفوری به گروه بپیوندد، مدتی کار فیلمبرداری را انجام داده بودیم که به دلایلی کار تعطیل شد و دوباره ساخت را آغاز کردیم. به همین دلیل غفوری وقتی سر صحنه امد در ابتدا راش هایی که از قبل گرفته بودیم را دید و برای او خط داستانی را تعریف کردم. همان زمان حس کردم که به دنبال یک موقعیت بوده تا آن چیزی که می خواسته را به نمایش بگذارد. به همین دلیل به شدت با کار همراه شد.

وی ادامه داد:ما خیلی تلاش کردیم در نیمه ابتدایی قصه قاب ها فیکس باشد و زیبا به نظر برسد. در حالی که می توانستیم از همان ابتدا به دل سیاه و بدبختی برویم. به همین دلیل پس از آنکه بحران قصه آغاز می شود، گریم، رنگ ها، طراحی صحنه و لباس و ... تغییر می کند. حتی دکوپاژ هم دچار تغییراتی می شود. اما در هر حال ما با یک کار یک دستی روبرو هستیم.

جمشید محمودی تاکید کرد: من و نوید کار تلویزیونی قبل از این فیلم انجام دادیم. اما حالا فکر می‌کنم که ما جواب کارها و تجربه های قبلی خود را گرفته ایم.

مسعود میر طاهری بازیگر نقش غفور هم درباره حضورش در این فیلم گفت: خیلی ها دوست ندارند نقش منفی بازی کنند، ولی من حضور در چنین نقش هایی را جذاب می دانم. چرا که در قصه گره ایجاد می کنند. نقش غفور در «چند متر مکعب عشق» را دوست داشتم. خوشحالم شرایطی پیش امد تا در این فیلم حضور داشته باشم.

عصر آزاد در ادامه بیان کرد: قصه این فیلم با یک نگاه معمولی می توانست به یک تله فیلم تبدیل شود. آن چه که این فیلم را ویژه می کند نگاه سازندگان آن است. «چند متر مکعب عشق» ریتم پویایی دارد و مخاطب را در نشان دادن سیاهی و تلخی غرق نمی کند. از طرفی نگاه محترمانه به قوم افغان در این فیلم برایم ارزش دارد.

وی افزود:ما در این فیلم با یک اجتماعی روبرو هستیم. با اینکه شرایط آنها انسانی نیست اما شان و شخصیت به این اجتماع در نگاه هر دو بردار دیده می شود. از طرفی با وجود اینکه ظاهر زندگی آنها در فیلم زیبا نیست اما غرور و عزت نفس به خوبی بیان شده است. این فیلم تواست در جشن انجمن منتقدان نیز جایزه بگیرد. همکاران من در این انجمن نگاه تخصصی به اثار سینمایی دارند و سخت گیر هستند. خوشحالم که این اثر در میان انتخابهای آنها نیز بوده است.

جمشید محمودی درباره نقش غفور در این فیلم گفت: غفور نماینده کل ایرانی‌ها در این فیلم نیست. بلکه شاید نماینده برخی از آنها است. از طرف دیگر ما در «چند متر مکعب عشق» با شخصیت هایی همچون صابر و یا صاحب کار روبرو هستیم که آنها نیز ایرانی هستند ولی ارتباط خوبی با افغانها دارند. فیلم به عقیده من نگاه منصفانه به دوطرف دارد.

یک مهاجر افغان که در این جلسه حضور داشت گفت: من آن چیزهایی که شما در این فیلم به نمایش گذاشتید را با استخوان خودم حس کردم. خوشحالم از اینکه بعد از سالها دید خود را در به تصویر کشیدن این شرایط تغییر دادید. توهین و تحقیر نکردید و نگاهتان انسانی بوده است.

نوید محمودی تهیه کننده «چند متر مکعب عشق» در ادامه تاکید کرد: نگاه به عشق در این فیلم بسیار اهمیت دارد. عشق جغرافیا نمی‌شناسد. دو نفر که عاشق هستند اینگونه چییزها را متوجه نمی شوند و به هیچ کدام از این مسائل فکر نمی کنند. بهتر است کسانی که اطراف آنها هستند از جمله والدین، برای آنها چرتکه نندازند. بگذاریم انها عشق را برای خودشان نگه دارند.

مهدی میامی بازیگر سینما که در این جلسه حضور داشت درباره «چند متر مکعب عشق» عنوان کرد: من از دیدن این فیلم شگفت زده شدم. فیلم به شدت ریتم خوبی دارد و به جمشید محمودی کارگردان اثر برای خلق این صحنه ها تبریک می گویم. بازی بازیگران بسیار در این فیلم یک دست است. ساعد سهیلی و حسیبا ابراهیمی بازی‌های خوبی ارائه کردند. اما دوست داشتم زمانی که این دو شخصیت اصلی در کانتینر هستند فیلم تمام می شد و ما رویای آنها را نمی دیدم.

جمشید محمودی درباره پایان فیلم افزود: فیلم ما نرسیدن و رسیدن دارد. ما تلاش نکردیم فیلم بی رحمی بسازیم. به همین دلیل در پایان رویا آنها و حتی برف می بینیم.

وی همچنین در ارتباط با بازیگران فیلم افزود:من خیلی کار ویژه ای برای بازیگران انجام نمی دهم و سخت گیری هم ندارم. بیشتر سعی می کنم که صحنه را توضیح دهم.

میر طاهری ادامه داد: جمشید محمودی به بازیگران اعتماد می کند و ما با او راحت بودیم. برای من حضور در این فیلم بسیار تجربه لذت بخشی بود.

در پایان این نشست نوید محمودی گفت: این قصه از سال 83 با ما بود و در سال 90 فیلم سینمایی شد. خدا را شاکرم که زودتر شرایط ساخت آن فراهم نشد. برای اینکه معتقدم برای کارهایی که دوسشان داریم نباید زیاد عجله کنیم.

جمشید محمودی در ادامه بیان کرد: اگر فیلم را دوست دارید به دیگران هم بگویید به دیدین آن بروند. این فیلم را معرفی کنید تا مسیر رو به رشد فروش «چند متر مکعب عشق» ادامه پیدا کند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها