امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۴:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137642
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین جلسه کمیته قرآن دهه فجر انقلاب اسلامی امروز 14 دی‌ماه با حضور ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین جلسه کمیته قرآن دهه فجر انقلاب اسلامی امروز 14 دی‌ماه با حضور یوسف افراش دبیر کمیته و نمایندگان دستگاه‌های عضو این کمیته در ساختمان سازمان دارالقرآن برگزار شد.

 

گزارشی از نخستین جلسه کمیته قرآن دهه فجر انقلاب اسلامی

در ابتدای این مراسم، یوسف افراش دبیر کمیته دهه فجر انقلاب اسلامی با اشاره به مصوبات نخستین جلسه این کمیته اظهار داشت: در این جلسه، برنامه‌های مشترک و میزان مشارکت دستگاه‌ها برای اجرای برنامه های قرآنی دهه فجر مورد بررسی قرار گرفت.

وی با ارائه گزارشی از برنامه‌های مشترک دستگاه‌های عضو کمیته قرآن دهه فجر گفت: یکی از اصلی‌ترین برنامه ها برگزاری مراسم نثار گل و تجدید پیمان با آرمان‌های امام راحل است که براساس پیش‌بینی‌ها این مراسم سه‌شنبه 7 بهمن‌ماه ساعت 11 برگزار می‌شود، همچنین تجدید میثاق با شهدا را نیز داریم که این مراسم پیش از حضور در مرقد امام راحل صورت می‌پذیرد.

افراش با اشاره به توزیع و چاپ پوسترهایی با موضوع قرآن و انقلاب در کلام مقام معظم رهبری و امام راحل افزود: علاوه بر این چاپ و توزیع قرآن به صورت رایگان در دستور کار داریم به طوری که قرار است چند جلد قرآن در مناطق مختلف کشور با اولویت مناطق محروم در دهه فجر انقلاب اسلامی توزیع شود.

رئیس کمیته قرآن دهه فجر انقلاب اسلامی تشکیل گروه مدیحه‌سرایی و تواشیح در 12 و 22 بهمن‌ماه را از دیگر مأموریت‌های این کمیته عنوان کرد و گفت: برای حضور باشکوه جامعه قرآنی در راهپیمایی 22 بهمن غرفه خاصی درنظر گرفته شده است و در مسیر راهپیمایی تشکیل شود که البته عملیاتی شدن آن قطعی نیست اما انتظار داریم یکی از دستگاه‌های عضو کمیته قرآن دهه فجر متولی پیگیری این امر شود.

افراش با بیان اینکه برگزاری محافل قرآنی در پایتخت و مرکز استان‌ها از دیگر برنامه های کمیته قرآن در دهه فجر انقلاب اسلامی است، خاطرنشان کرد: برگزاری مسابقه اینترنتی، بازدید از خانواده شهدا، کوهپیمایی قرآنی از پیشنهاداتی بود که در جلسه قبل توسط اعضای کمیته مطرح شد.

برگزاری 3 محفل انس با قرآن و رونمایی از پورتال قرآنی وزارت ورزش و جوانان

سپس افراش به نمایندگی از رحیم خاکی مدیر قرآن و عترت وزارت ورزش و جوانان فعالیت‌های این سازمان در دهه فجر را تشریح کرد و گفت: برگزاری مسابقه و جشنواره قرآنی ویژه کارکنان وزارت ورزش و جوانان و 3 محفل انس با قرآن کریم برگزار می‌شود که این محافل در تهران و مشهد قطعی شده و سومین محفل نیز در اصفهان یا تبریز برگزار می‌شود. همچنین پورتال خاص قرآنی برای جوانان نیز با محوریت قرآن در وزارت ورزش و جوانان در دهه فجر انقلاب اسلامی آغاز به کار خواهد کرد.

برگزاری دوازدهمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان بسیجی و دیدار با 10 خانواده شهید قرآنی

در ادامه این مراسم، رحیم قربانی مدیر سازمان قرآن و عترت بسیج استان تهران با اشاره به برنامه‌های این سازمان در دهه فجر گفت: 12 گروه مدیحه‌سرایی و همخوانی برای اجرا در مراسم راهپیمایی 22 بهمن ماه آمادگی دارند این گروه‌ها نخستین کار خود را در مراسم سوره‌های سرخ اجرا کردند که با توجه به امکانات موجود با حداقل بودجه می‌توانیم این گروه را هماهنگ کنیم.

وی با بیان اینکه مرکز قرآن و عترت بسیج استان تهران 2 برنامه اساسی برای دهه فجر ا نقلاب اسلامی تدارک دیده است، افزود: مرحله نهایی دوازدهمین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان بسیجی با حضور 350 نفر از برگزیدگان 18 تا 20 بهمن ماه در قم برگزار می‌شود. همچنین هم‌زمان با افتتاحیه یا اختتامیه این جشنواره تجلیل از خانواده های شهدای قرآنی را نیز در دستور کار قرار داده است.

قربانی با اشاره به اینکه بیش از 100 شهید قرآنی دانشجو داریم خاطرنشان کرد: در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی از خانواده آنها تجلیل خواهیم کرد، همچنین جلد دوم کتاب سوره‌های سرخ که به معرفی شهدای قرآنی تهران می‌پردازد نیز رونمایی می‌شود.

مدیر سازمان قرآن و عترت بسیج استان تهران با بیان اینکه در ایام دهه فجر با 10 خانواده شهید قرآنی دیدار می‌کنیم، افزود: امیدواریم صدا و سیما مستندهایی که درباره شهدای قرآنی ساخته می‌شود در ایام‌الله دهه فجر پخش کند، البته بهتر است این مستندها در برنامه روزنه شبکه قرآن یا سایر شبکه‌های تلویزیونی یا در برنامه مجال عروج رادیو قرآن هر روز دهه فجر انقلاب اسلامی پخش شود.

 

توجه به تدبر در قرآن در اجرای برنامه‌های دهه فجر

سپس مهدی میدانی رئیس مرکز قرآن و عترت ارتش جمهوری اسلامی ایران به ارائه گزارشی از برنامه‌های این سازمان در ایام دهه فجر پرداخت و گفت: در راستای برنامه‌های قرآنی ما بیش از یک‌هزار محفل قرآنی در طول سال برگزار می‌کنیم مهمترین آنها در روز ارتش، ماه رمضان و دهه فجر است.

وی با بیان اینکه رویکرد اصلی ما در اجرای برنامه‌های قرآنی دهه فجر توجه به تدبر در قرآن است، افزود: ما در کنار برگزاری محافل قرآنی مسابقاتی پیش‌بینی کرده‌ایم تا افراد با آمادگی بیشتری در این محافل حضور داشته باشند، همچنین در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی، برگزاری نمایشگاه‌های قرآنی و ارائه محصولات و دستاوردهای قرآنی را نیز در دستورکار نیز قرار داده‌ایم.

میدانی، برگزاری مسابقه حفظ سوره مبارکه فجر و تشکیل مجمع پیشکسوتان و نخبگان قرآنی برای استفاده از تجربیات آنها را از دیگر برنامه‌های مرکز قرآن و عترت ارتش جمهوری اسلامی ایران در دهه فجر عنوان کرد و گفت: برگزاری مسابقات کتابخوانی، نقاشی اینترنتی با موضوع قرآن و انقلاب، اعزام کاروان قرآنی به مناطق محروم و مرزی، حضور و تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل از دیگر برنامه‌های ما است.

رئیس مرکز قرآن و عترت ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به برگزاری جشنواره حدیث در حاشیه مسابقات قرآن خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) قرآن را ثقل اکبر و عترت را ثقل اصغر دانستند، به همین جهت ما در کنار توجه به برنامه‌های قرآنی به امور اهل‌بیتی نیز توجه داریم، به همین جهت مرحله مقدماتی ششمین دوره جشنواره حدیث در دهه فجر برگزار می‌شود.

اعلام آمادگی مرکز قرانی سپاه برای همکاری با سایراعضای کمیته قرآن دهه فجر

در ادامه این مراسم، ملکی‌پور رئیس مرکز قرآن و عترت سپاه پاسداران با اشاره به فعالیت‌های این سازمان برای گسترش فعالیت‌های قرآنی گفت: ما در طول سال هزاران محفل قرآنی در مناسبت‌های مختلف برگزار می‌کنیم و اکنون نیز آمادگی لازم برای برگزاری این محافل در نقاط مختلف کشور را داریم.

وی با بیان اینکه در دهه فجر انقلاب اسلامی رویکرد اصلی ما توجه به قرآن و انقلاب اسلامی است، ادامه داد: ما برای توسعه فعالیت‌های قرآنی در دهه فجر و بارور کردن این برنامه‌ها آمادگی لازم برای همکاری با تمامی اعضای این کمیته را داریم.

ختم 1000 صلوات و برگزاری مسابقه واژه‌های آسمانی

سپس گلشاده نماینده وزارت دفاع با اشاره به برنامه‌های مشترک کمیته قرآن دهه فجر تصریح کرد: 150 محفل انس با قرآن و کرسی تلاوت در یگان و پادگان‌های وزارت دفاع درنظر گرفته شده است، همچنین در ایام دهه فجر بیش از هزار ختم صلوات خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه پورتال قرآن وزارت دفاع به صورت رسمی در دهه فجر بهره‌برداری می‌شود، از بازدید و تجلیل از چند پیشکسوت و مربی قرآنی که در سال‌های اخیر فوت شده‌اند خبر داد و گفت: در این ایام، تجلیل از خانواده‌های قرآنی مناطق محروم، برگزاری مسابقه واژه‌های آسمانی در فضای مجازی و همچنین نمایشگاه دستاوردهای فعالان قرآنی را در دستورکار قرار داده‌ایم.

 

پخش برنامه‌های متنوع با موضوع قرآن و انقلاب

در ادامه این مراسم، طاهری نماینده رادیو قرآن با بیان اینکه شبکه رادیویی قرآن هر سال ویژه برنامه برای ایام پیروزی انقلاب اسلامی بر روی آنتن می‌رود، خاطرنشان کرد: سال گذشته با توجه به اینکه سی سال از تأسیس رادیو قرآن می‌گذشت برنامه‌ای با عنوان مثبت 30 پخش شد، امسال نیز 6 عنوان برنامه در نظر گرفته‌ایم که امیدواریم مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.

وی برنامه زنده کتاب قرآن که توسط گروه آموزش تدارک دیده شده است را از مهمترین برنامه‌های رادیو قرآن در ایام دهه فجر عنوان کرد و گفت: در این برنامه که از 11 بهمن‌ماه از ساعت 16 تا 17 پخش می‌شود آیتم های ثابتی همچون گفت‌وگو با فعالان قرآنی گنجانده شده است.

طاهری با بیان اینکه در ایام دهه فجر به آموزش‌های قرآنی نیز توجه خواهیم کرد، ادامه داد: رویکرد آموزش قرآن همچون روخوانی و روانخوانی، حفظ و سایر مواردی که مربوط به سوره مبارکه فجر و آیات مرتبط با انقلاب است، هر روز در برنامه‌ای مورد توجه قرار می‌گیرد، به طوری که در این برنامه 5 آیه از آیات انقلاب را مطرح می‌کنیم و خلاصه‌ای در رابطه با نکات قرائت آن به مخاطبان ارائه خواهد شد و سپس حفظ آن را توصیه می‌کنیم.

نماینده رادیو قرآن با اشاره به معرفی 12 خانواده شهید قرآنی سراسر کشور در برنامه والشمس گفت: محافل انس با قرآن نیز با عنوان فجر انقلاب از رادیو قرآن پخش می‌شود. همچنین برنامه ویژه‌ای نیز در صبح 12 بهمن و راهپیمایی 22 بهمن تحت عنوان قرآن کتاب انقلاب از رادیو قرآن پخش می‌شود که در این برنامه پوشش مراسم راهپیمایی 22 بهمن نیز درنظر گرفته شده است.

طاهری انعکاس رویدادهای قرآنی با محوریت دهه فجر را از دیگر برنامه های رادیو قرآن عنوان کرد و افزود: برنامه افق که شنبه‌ها به بررسی رخدادهای قرآنی می‌پردازد در این ایام با رویکرد دهه فجر پخش خواهد شد. علاوه بر این، 6 باکس 114 ثانیه‌ای خبر قرآنی نیز برای ایام دهه فجر درنظر گرفته‌ایم.

در ادامه این مراسم، کشاورز نماینده بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه ما هر سال برنامه‌ای برای دیدار با خانواده شهدا داریم، گفت: امسال برنامه برگزاری یازدهمین دوره مسابقات قرآن در چهار رشته حفظ، قرائت، مفاهیم و اذان را در دهه فجر برگزار می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه پوسترهایی نیز برای تبلیغات کمیته قرآن دهه فجر انقلاب اسلامی تهیه شده است، گفت: برخی از این پوستره را به سازمان دارالقرآن داده‌ایم و برخی دیگر را نیز خود بنیاد شهید چاپ و توزیع خواهد کرد.

پس از آن، رحیم قربانی مدیر سازمان قرآن و عترت بسیج محمد رسول‌الله با ارائه پیشنهادات و درخواست‌هایی گفت: تندیس شهدای قرآنی که در دومین یادوراه سوره‌های سرخ رونمایی شد، بهتر است در یکی از بوستان های شهر تهران نصب شود که امیدواریم مسئولیت آن را بنیاد شهید بپذیرد، البته هماهنگی‌هایی نیز با بوستان بهاران و شهرداری صورت گرفته است.

وی افزود: تولید محتوا با موضوعات قرآن و امام خاطرات انقلاب نیز می‌تواند در افزایش بازدهی کمیته قرآن دهه فجر انقلاب اسلامی نقش مؤثری داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها