امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۲:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137659
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 48
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «دشت‌ها و کویرها» جلال شباهنگى با حضور چهره‌هاى شاخص هنرى در گالرى آریانا به ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «دشت‌ها و کویرها» جلال شباهنگى با حضور چهره‌هاى شاخص هنرى در گالرى آریانا به نمایش درآمد؛ آثارى نوستالژیک و شاعرانه از نقاش ٨٠ ساله‌اى که عمرش را براى القاى آرامش به مردم و خلق نقاشى‌هایى جذاب از کویرهاى ایران صرف کرد.
جلال شباهنگی در حاشیه افتتاح این نمایشگاه در سخنانى کوتاه گفت: آثاری که در آریانا ارائه داده‌ام، مروری بر شش سال کار من است. این مجموعه شامل نقاشی‌هایی از دشت و کویرهای نطنز و کاشان است، من مدت ها در این فضاها سیر کردم و اتودهای بسیار از آنها زدم. برداشتم از این فضاها بیشتر سکوت و آرامش است، بنابراین سعی کردم در این کارها که از منظر نقاشانه بسیار خلاصه شده‌اند، هدف اصلى‌ام، القاى آرامش را به تصویر بکشم، گمانم این است اگر توانسته باشم سکوت و آرامش خاص کویر را در آثارم بازتاب دهم ، روح و هویت واقعى این فضا را نشان مخاطب داده ام. بدیهى ست  در این آثار سعی کردم از رنگ های آرامش بخش بهره بگیرم و بر همین اساس با آن که رنگ ها پر قدرت اند و شدت دارند اما  وقتی کنار هم می نشینند بیننده را آرام می کنند.

وی درباره تکنیک خلق این آثار گفت: در این نمایشگاه ٣١ اثر با تکنیک رنگ روغن بر روى بوم و رنگ هاى تینرى ماشین روى مقواى سخت شده و بوم ارائه داده ام، در آثار رنگ روغن که ابعادى بزرگ دارند بدون استفاده از هیچ گونه وسیله و ابزارى تنها با دست اجرا شده اند، اما در آثار دیگر که بر روى مقواى سخت کار شده ابتدا روى مقوا ماده‌اى به نام وهیکل را زده‌ام تا صاف شود و پس از مدتى رنگ را بر روى آن اپلاى کرده‌ام.

شباهنگى ضمن اشاره به این که مدت‌هاست بر روی آثاری با این تم متمرکز است گفت: در حدود ٢٠  سال پیش این تم را با مجموعه کوچکی در دانشگاه تهران شروع کردم البته آن آثار، تفاوت‌های زیادی با کارهای این نمایشگاه داشت، آنها تنیده شده در هم بودند و رنگ‌ها و کمپوزیسیون‌ها باهم گرفتاری داشتند. به نظرم خوب است هنرمند در یک تم معناى تازه بیافریند و البته مهم است که جلو برود، البته تکرار بی جهت اشتباه است؛ اما در عین حال تکراری که اشکالات گذشته را حل کند و شما را به یافته هاى نو درباره کارتان برساند ، ایرادى ندارد حتى چنین روندى بسیار زمان بر است و نمی توان خلق الساعه بنشینید و کار کنید و آن اثر سالم و درست در بیاید. بنابراین من تمام این آثار را با صبر و حوصله‌ای که در کارهای اجرایی دارم کار کردم تا ذهنیت کویر را در بیننده به وجود آورم.
علیرضا سمیع آذر مدیر اسبق موزه هنرهاى معاصر تهران و مدرس تاریخ هنر در حاشیه این نمایشگاه در اظهار نظرى کوتاه نقاشی های جلال شباهنگى را با منحنى‌هاى شاخصش از مناطق کویرى و کوهستانى ایران، استعاره‌اى از نگاه آکنده از عشق به وطن ارزیابى کرد.

شایان  ذکر است جلال شباهنگی، گرافیست، نقاش و مجسمه‌ساز، متولد ١٣١٤ در تهران است. او دارای درجه کارشناسی ارشد طراحی گرافیک از دانشگاه سن هوزه ایالت کالیفرنیا است. وی پس از پایان تحصیلات به عضویت هیئت علمی دانشگاه تهران درآمد و از سال 1347 به مدت سی سال به تدریس در حوزه‌های مختلف هنرهای تجسمی مشغول بوده است. شباهنگی در کنار تدریس به ساخت احجام شیشه‌ای نیز پرداخته است. گستردگی نمایشگاه آثار او در داخل و خارج از کشور نشانگر حضور فعال وی در حوزه هنرهای معاصر ایران است.

نمایشگاه «دشت‌ها و کویرها» تا ١٦ بهمن‌ماه از ساعت ١٧ تا ٢١ در گالری «آریانا» واقع در الهیه، انتهای خیابان مریم شرقی، ابتدای خیابان شهید فیاضی (فرشته)، شماره ٩ دایر است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها