امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۹:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137677
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۸
تعداد بازدید: 34
محمدحسین حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص وضعیت آرشیو نگاتیو و عکس‌های دوران انقلاب ...

محمدحسین حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در خصوص وضعیت آرشیو نگاتیو و عکس‌های دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، اظهار داشت: آثاری که اخیرا از سپاه‌های استانی، بنیادها و عکاسان به انجمن رسیده است است، به شدت دچار فرسایش و آسیب‌دیدگی هستند؛ به گونه‌ای که در بسیاری از موارد عملاً غیر قابل استفاده است.

وی ادامه داد: با توجه به عمر کوتاه نگاتیو آن هم در شرایط نگهداری استاندارد متأسفانه شاهد این هستیم که آثار به دلیل نگهداری در شرایط نامناسب اعم از دما و رطوبت و پوشه‌های نامناسب، نگاتیوهای ارسالی دچار قارچ‌، کپک‌زدگی یا چسبندگی شده‌اند.

حیدری بیان داشت: این گنجینه‌های تصویری یکی از مهم‌ترین برهه‌های تاریخی کشورمان هستند که در معرض نابودی کامل قرار دارند و از تمامی صاحبان آثار اعم از حقیقی و حقوقی درخواست داریم که با دقت آثار نزد خود را بازبینی کنند تا در جریان آسیب خوردگی آثار قرار گیرند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بخشی از این آثار در مراکز فرهنگی یگان‌های رزم اعم از ارتش و سپاه قرار دارند که از مدت‌ها قبل مکاتباتی را با آنها شروع کرده‌ایم و اعلام آمادگی نموده‌ایم که بضاعت‌ها و تجربیات خودمان در انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس را در اختیار آنان قرار دهیم.

قائم مقام انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس بیان داشت: بخشی دیگر از آثار که توسط رزمندگان تهیه شده و بیشتر به زندگی در شرایط دفاع و تیپ‌نگاری رزمندگان در آنها  پرداخته شده، نزد افراد است؛ طی مکاتباتی درخواست کردیم تا فراخوانی برای جمع‌آوری این آثار در فیش حقوقی پرسنل بازنشسته نظامی داده شود تا پس از بازنگری آثار ارسال شده، این آثار به دیجیتال تبدیل شده و اصل اثر و بسته دیجیتال آن به صاحب اثر بازگردانده شود.

حیدری با اشاره به نگهداری برخی از آثار توسط رزمندگان گفت: با توجه به علاقه برخی از یادگاران دفاع مقدس به عکس‌های آن دوران، این آثار در بعضی از شرایط توسط رزمندگان نسبت به برخی سازمان‌ها و نهادهای متولی بهتر نگهداری شده است اما نگاتیو کمتری نزد افراد است.

وی خاطرنشان کرد: انجمن در راستای جمع آوری، ساماندهی، اسکن و نگهداری آثار از مسیرهای مختلف تلاش خود را می‌کند اما با توجه به حجم و پراکندگی آثار در سطح کشور از یک سو و بضاعت محدود انجمن از سوی دیگر، حفظ آثار مصور دوران مهم تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، همت و عزم ملی را می‌طلبد چرا که آثار متعلق به تمام مردم، کشور و نسل‌های آینده است و در این رابطه همه نهادها و سازمان‌ها باید به مسئولیت خود عمل کنند و ما هم از هیچ کمکی از یک تا صد در این رابطه کوتاهی نمی‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها