امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137692
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۹
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری در مناظره «بررسی سیاست‌

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری در مناظره «بررسی سیاست‌ های دولت پیرامون مسائل هسته‌ای» با مهرداد بذرپاش عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی که شب گذشته (دوشنبه) در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد. اظهار داشت: تا قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم قفلی در بحث مذاکرات هسته‌ای داشتیم.

وی افزود: با روی کار آمدن دولت جدید چند اتفاق در عرصه سیاست‌ خارجی افتاد از جمله آنها این است که موضوع هسته‌ای به جای اینکه صرفا در شورای عالی امنیت ملی حل شود به وزارت خارجه منتقل شد یعنی به جای اینکه نگاه امنیتی وجود داشته باشد یک نگاه دیپلماتیک به موضوع حاکم شد.

کواکبیان تصریح کرد: همچنین محور مباحث شعارهای روحانی در سیستم خارجی، حل موضوع هسته‌ای و لغو تحریم‌ها بود. هدف دیگر این بود که بحث غنی‌سازی اورانیوم در داخل کشور توسط قدرت‌های غربی به رسمیت شناخته شده است و در کنار آن نوعی اعتمادسازی در روابط ما با غرب ایجاد شود.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری ادامه داد: چرا که ما شاهد بودیم یک چهره بسیار نامطلوبی را از ایران در افکار عمومی جهان ایجاد کرده بودند که گویا ما به دنبال بمب هسته‌ای هستیم.

وی تاکید کرد: بحثی نبود که لغو تحریم‌ها، اعتمادسازی به گونه‌ای باشد که در وضعیت معیشتی مردم تاثیری نداشته باشد. هدف نهایی گشایش در وضعیت اقتصادی مردم است.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما در مجلس هشتم فریاد می‌زدیم که این قطعنامه‌ها کاغذپاره نیست. البته ما معتقدیم عمده این تحریم‌ها ظالمانه است که به ما تحریم‌ شده است و رئیس دولت دهم نیز در آخر کار متوجه شد این تحریم‌ها اثربخش بوده است.

کواکبیان با بیان اینکه تحریم‌های جدید در ادامه ظلمی است که قدرت‌های استکباری علیه ما انجام می‌دهند، گفت: ما باور نمی‌کنیم که تحریم های جدید در ادامه همان تحریم‌های سابق است. ما معتقدیم تحریم‌های جدید ظلم است و باید در مذاکرات به رخ غربی‌ها کشیده شود و به آن اعتراض شود.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه غربی‌ها از حوادث سال 88 نهایت استفاده را کردند گفت: شاید اگر وضعیت عادی بود غربی‌ها این پررویی‌های امروز خود را نداشتند البته اگر تدبیر می‌شد جلوی سوءاستفاده‌ها گرفته می‌شد و ما معتقدیم در آن زمان روحیه تدبیر کردن این مباحث وجود نداشت.

وی ادامه داد: قطعا 9 دی در اینکه حوادث سال 88 جمع شود تاثیر داشت اما می‌شد در همان ماه‌های اول این قضیه را جمع کرد. بنده در همان زمان طرحی به نام لویی‌جرگه ایرانی را مطرح کردم و در آن مفادی را هم عنوان کردم اما آقایان نپذیرفتند.

کواکبیان تصریح کرد: مهم این بود که دولت آن زمان به گونه‌ای عمل کند تا دشمنان نتوانند از حوادث 88 سوءاستفاده کنند و بنده معتقدم چاره‌اندیشی دولت دهم درباره تحریم‌ها مدبرانه نبود.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: من همان زمان نیز گفتم که در انتخابات 88 تقلب نشده است اما تخلف صورت گرفته است. حرف ما این است که چقدر تخلفات پیگیری شد. اینکه عده‌ای شعار نه غزه، نه لبنان و جمهوری ایرانی سر دادند را ما اعتقاد نداریم و کسانی که این شعار را می‌دادند به لجبازی با شما و حاج‌حسین شریعتمداری بود!

دبیرکل حزب مردم‌سالاری تصریح کرد: مکتب ایرانی که رحیم مشایی بیان کرد چه فرقی با این شعار جمهوری ایرانی دارد چرا آن زمان موضع نگرفتید؟

وی پیرامون مشکلات جمهوری اسلامی با عربستان گفت: ما مشکلات بسیاری با عربستان درباره شیخ‌ نمر، یمن، سوریه و عراق با آنان داریم. جایی گفتیم رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌تواند سفری انجام دهد تا مشکلات رفع شود.

کواکبیان تصریح کرد: البته بنده معتقدم یکی از دلایل کاهش قیمت نفت نیز دعوای آمریکا و روسیه است.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه توهین‌های مقامات آمریکایی به ایران را نباید پای دولت بنویسیم گفت: قطعا آمریکایی‌ها با جمهوری اسلامی کنار نخواهند آمد و تبع کار سیاسی بیان سخنانی که آمریکایی‌ها می‌کنند را دارد.

نماینده ادوار مجلس جمهوری اسلامی پیرامون 9 دی گفت: مردم در 9 دی اعلام کردند که نظام و رهبری خود را دوست دارند و می‌خواهند این مباحث که در 8 ماه صورت گرفت تمام شود. حال اگر قرار است کسی اعدام شود پس اعدام کنند.

وی با بیان اینکه بنده مدافع مباحث اقتصادی دولت نیستم گفت: اینکه می‌گویند خانواده‌های ثروتمند را شناسایی کردند اما به آنها یارانه می‌دهند را قبول ندارم.

کواکبیان با بیان اینکه با وجود مقام معظم رهبری دلواپسی معنا ندارد گفت: اگر می‌خواستیم با فضای دوران احمدی‌نژادی کار را ادامه دهیم دیگر نیازی به برگزاری انتخابات نبود. همین مردمی که تورم را احساس می‌کنند و ادعای شما از اینکه این تورم ناشی از تحریم فتنه است را قبول دارند به دولت جدید رای دادند و شما باید این را بپذیرید.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری در ادامه گفت: ما می‌خواهیم دلتان نسبت به حیف و میل پول‌های بیت‌المال دلواپس باشد از اینکه به یک فردی آنقدر اعتماد کنیم که 2 میلیارد و 700 میلیون یورو نفت به آن بدهیم و تا الان پول آن را نیاورده باشیم.

وی تصریح کرد: اگر قرار باشد کشور به سمتی همانند قراردادهای ترکمنچای و گلستان برود قطعا ولی فقیهی که در راس کار است ترمز کار را خواهند کشید.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی گفت: رکودی که امروز مشاهده می‌شود بدین خاطر است که بازار منتظر نتایج مذاکرات است.

کواکبیان با بیان اینکه روش دولت برای رابطه با آمریکا را قبول ندارم گفت: ما باید در مذاکرات به طرف مقابل بی‌اعتماد باشیم. ما نمی‌توانیم به دشمن سلطه‌گر اعتماد کنیم البته برای ارتباط با آمریکا باید برنامه‌ریزی کرد و به این نکته توجه داشت که برقراری رابطه با پسرخاله شدن با آن کشور دو موضوع جدا از هم است.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری تصریح کرد: دولت فعلی می‌گوید از طریق مذاکرات هسته‌ای به رابطه با آمریکا می‌رسیم که من به این موضوع معتقد نیستم. برای این موضوع باید پرونده ویژه‌ای برای وزارت خارجه باز کنیم.

وی در ادامه گفت: الان که آمریکایی‌ها برای نابودی داعش به ما نامه می‌نویسند و از ما کمک می‌خواهند به خاطر اعتمادسازی است که انجام شده و الان دیگر جرات نمی‌کنند که بگویند همه گزینه‌ها روی میز است.

کواکبیان با بیان اینکه مهم‌ترین ابزار دیپلماسی مذاکره است گفت: در حال حاضر برای سیاست خارجی ما غیر از این راه مسیر دیگری امکانپذیر نیست. البته ای کاش این سخن توسط وزیر امور خارجه ما بیان نمی‌شد که اگر با ما توافق نکنند جناح مخالف روی کار می‌آید.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری در پایان خاطرنشان کرد: اینان مدعی‌اند که در مذاکرات اصلا بحث موشکی مطرح نیست بحث ما مذاکرات هسته‌ای است اگر قرار باشد برد موشک‌هایمان بحث شود مذاکرات را تعطیل می‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها