امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۹:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137700
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۹
تعداد بازدید: 145
مستند «رمز و راز ملکه» به کارگردانی مهدی نقویان یکشنبه شب در جشنواره عمار به نمایش درآمد. این فیلم که با اقبال مخاطبین مواجه شده به بررسی ...

مستند «رمز و راز ملکه» به کارگردانی مهدی نقویان یکشنبه شب در جشنواره عمار به نمایش درآمد. این فیلم که با اقبال مخاطبین مواجه شده به بررسی زندگی و اختیارات ملکه انگلستان می پردازد. نقویان که درباره انگیزه ساخت مستند در گفت وگو با خبرنگار سینمایی فارس گفت: برای من  نوع حکومت در کشورهای مختلف جذاب است . نوع حکومت در کشور ما براساس جمهوری اسلامی است و برپایه دین بنا نهاده شده و ساختار آن کاملا مشخص است . این که حکومت های دیگر  که مدعی دموکراسی هستند، چگونه است و با چه ساختار و مدلی حکومت می کنند برای خودم جذاب بود.

وی درباره ساختار حکومت انگلیس برای ساخت مستند گفت: برایم جالب بود همیشه شنیده ایم پادشاهی در کشورهای غربی کاملا تشریفاتی است اما این مورد درباره کشور انگلستان که من درباره آن تحقیقات کردم صدق نمی کند زیرا در این کشور کاملا بالعکس است در همه امور دخالت دارد نقش پررنگی دارد اما اصلا  رسانه ای نمی شود.

نقویان درباره نحوه روایت فیلم که در ابتدا به معرفی ملکه انگلیس می پردازد گفت: برای این که بتوانم به درستی کار را ارایه دهم و مخاطب را با کار درگیر کنم بهتر دیدم از چهره ملکه استفاده کنم .ابتدا بیوگرافی ملکه را ارایه می دهم و در بخش های دیگر به ساختار حکومتی انگلیسی می رسیم. اگر می خواستم از ابتدا اجزاء حکومت را بررسی کنم خسته کننده می شود اما با استفاده از چهره ملکه کار با مخاطب بیشتر می تواند ارتباط برقرار کند.

وی درادامه درباره بخش بندی های صورت گرفته در مستند توضیح داد: مستند در 58 دقیقه آماده شده است که نیمه بلند به شمار می آید و از هفت بخش تشکیل شده است که مقدمه، تاریخ تولدملکه ، چگونگی به سلطنت رسیدن و در ادامه ساختار حکومت انگلیس  و چگونگی دخالت های ملکه  در داخل و کشورهای خارجی مورد بررسی قرار می گیرد.

نقویان درباره اهمیت تحقیقات در مستندهای آرشیوی توضیح داد: پژوهش و تحقیق در ساخت مستندهای آرشیوی از اهمیت بالایی برخوردار است و من بیش از شش ماه روی این مستند تحقیق کردم تا توانستم منابع مناسب را گردآوری کنم  متاسفانه مقالات و تحقیقات متفکرین داخلی در یک بخش جمع بندی نشده است . منابع خارجی هم باید دقت شود که درست ترجمه شود و سندیت تاریخی درستی داشته باشد که کار را سخت می کند.

کارگردان فیلم «گاو خشمگین» درباره برگزاری جشنواره عمار گفت: به عقیده من برگزاری جشنواره عمار سال به سال بهتر و مناسب تر می شود اما باید برگزار کنندگان دقت کنند که وسعت جشنواره باعث نشود به لحاظ کیفی کارها تنزل پیدا نکند و کیفیت کارها از اهمیت بالایی برخوداراست. برای ما فیلمسازها جشنواره عمار مایه امید بخشی است  زیرا کارهای از این جنس حتی در جشنواره های داخلی هم پذیرفته نمی شوداما عمار فضایی است که ما می توانیم کارها را ارایه دهیم و دیده شود.

بنابراین گزارش، مستند «رمز و راز ملکه» که به بررسی زندگی و اختیارات ملکه انگلستان می پردازد، در مرکز مستند سوره حوزه هنری تولید شد، نقویان علاوه بر این مستند فیلم «گرمترین روز زمستان» را با موضوع وقایع سال 88 را هم ساخته و به جشنواره عمار ارایه داده است که امشب به نمایش درمی آید.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار