امروز : شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 29
۲۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137703
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۹
تعداد بازدید: 39
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ 100 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پای سؤال جواد کریمی‌قدوسی نماینده ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ 100 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پای سؤال جواد کریمی‌قدوسی نماینده مشهد و کلات و تعدادی از نمایندگان از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره مذاکرات هسته‌ای از ژنو تا وین 6 را امضا کردند.

به گزارش فارس، این سؤال که در ابتدا به امضای 40 نماینده مجلس رسیده بود، برای بررسی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان ارجاع شده بود اما به دلیل قانع نشدن کریمی‌قدوسی، قلمرو سؤال ملی تشخیص داده شده و برای بررسی بیشتر به صحن علنی خانه ملت ارجاع شده است. پس از ارجاع سؤال به صحن علنی، 60 نماینده دیگر به تعداد امضاکنندگان این سؤال اضافه شده و تعداد امضاهای آن به 100 نفر رسیده است.

متن کامل گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره سؤال مذکور که پیش‌تر فارس آن را منتشر کرده بود و سیدحسین نقوی سخنگوی این کمیسیون امروز آن را قرائت کرد، به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

شماره سوال : 58/53978/د

تاریخ:‌1393/08/10

گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

در خصوص سؤال ملی آقای جواد کریمی‌قدوسی نماینده محترم مشهد و کلات و سؤال مشترک 40 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزیر محترم امور خارجه به مجلس شورای اسلامی

خلاصه سؤال:

1-دلیل نادیده گرفتن مصادیق حقوق هسته‌ای ملت ایران در موافقتنامه ژنو چیست؟

2-آیا وقت آن نرسیده با پشتوانه این ملت انقلابی و شهدای این مرز و بوم در مقابل اهانت‌های مقامات آمریکا و رفتارهای غیردیپلماتیک مقامات متکبر غربی عکس‌العمل انقلابی در وزن وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نشان بدهید و از خوش‌بینی خود به این مقامات فریبکار و غیرقابل اعتماد غربی و آمریکایی بکاهید؟

نتیجه بررسی:

سؤال آقای جواد کریمی‌قدوسی از آقای محمدجواد ظریف که با شماره 1381/56801 مورخ 1392/9/5 از هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی جهت بررسی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شده بود، در جلسه روز سه‌شنبه مورخ 1392/09/19 در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت.

آقای کریمی‌قدوسی در شرح سؤال آورده که موافقتنامه ژنو محورهایی را به امضای طرفین رسانده که عملاً حقوق هسته‌ای ملت ایران را نادیده گرفته و مقدمه‌ای را فراهم کرده که در درازمدت کل برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای را به طور جدی تهدید و زیر سؤال برده است؟

آقای دکتر ظریف در پاسخ به اشاره به این نکته که یقین داشته باشید از حقوق مردم و فرمایشات مقام معظم رهبری کوتاه نخواهیم آمد، ادامه داد که محدودیت‌ها تنها در بازه زمانی مذاکرات است، آقای کریمی نهایتاً از پاسخ وزیر قانع نشد. اضافه می‌دارد، کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داد.

سؤال مشترک 40 نفر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از وزیر امور خارجه که با شماره 1609/85484 مورخ 1392/12/21 از هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی جهت بررسی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع داده شده بود برای سومین بار در دستور جلسه روز یکشنبه مورخ 93/3/25 کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قرار گرفت لیکن به دلیل عدم حضور وزیر آقای کریمی‌قدوسی به نمایندگی از نمایندگان سؤال‌کننده تقاضای ارجاع سؤال جهت بررسی به صحن علنی را داشت، کمیسیون نیز مستند به تبصره یک ماده 210 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و درخواست نماینده مراتب را جهت بررسی ارسال می‌نماید. اضافه می‌دارد کمیسیون قلمرو سؤال را ملی تشخیص داد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

علاءالدین بروجردی

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار