امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۲:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137709
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۹
تعداد بازدید: 291
بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته ...

بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

 

از پردستاوردی توافق ژنو تا نجات کشور از سیل مشکلات!

      حرف‌های نادرست «3 هزار میلیاردی» به بهانه دفاع از دولت

آقای محمدرضا تابش، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی، اخیراً در بخشی از یک یادداشت با عنوان «برداشت 1/4 میلیاردی هم تمام شد؛ دیگر چه؟» در روزنامه آرمان نوشته است:

«لازم است به دوستانی که در جناح اصولگرا قرار دارند، خاطرنشان کرد گمان نکنند با پر و بال دادن و پرداختن به موضوعی که به زعم ما قانونی است و در حقیقت منجر شد کشور را از وارد شدن به یک سیکل مشکلات نجات دهد، می‌توانند ذهن مردم را از اختلاس سه‌هزار میلیاردی و فراتر از آن منحرف سازند چراکه اساسا جنس آن مسئله با این موضوع متفاوت است. حتی اگر عنوان شود برداشت دولت غیرقانونی و تخلف بوده است که البته چنین موضوعی اعلام نشد، مراجع قانونی وجود دارند»

او افزوده است: اما مسئله سه‌هزار میلیاردی یک اختلاس عظیم بود بدین معنا که پول از جیب مردم و بیت‌المال رفت!

 

*گویا آقای تابش متأسفانه این مسئله را مد نظر قرار نداده است که مبحث پرداختن به مبارزه با فساد و پیشگیری از آن، یک امر سیاسی نیست. چه اینکه همه می‌دانیم، فساد در هر سطحی و هر جایی باید مورد اشاره و برخورد قرار گیرد و مهمتر از اینکه چه کسی مرتکب آن شده؛ آن است که با آن فساد وقوع یافته برخورد شود.

نکته مهم دیگر نیز آنست که آقای تابش در یادداشت خود بیان نکرده است که نخستین بارقه‌های برخورد با فساد 3 هزار میلیاردی در مجلس اصولگرای نهم زده شد و نخستین بار در کمیسیون‌ها و جلسات همین مجلس اصولگرا بود که پرونده مذکور مطرح شد و نمایندگان ملت خواستار برخورد با آن شدند.

مسئله دیگر آنست که ماجرای برداشت دولت محترم از صندوق توسعه به صورتی کاملاً محرز رخ داده است و کسی نباید به صرف سمپاتیسم سیاسی خود، این رفتار محرز (که شبیه برداشت 16 میلیاردی دولت قبل از حساب نهاد ریاست‌جمهوری و بازپرداخت آن پس از چند روز بود) را «برای نجات دادن کشور از سیل مشکلات»! عنوان کند چه اینکه علی‌القاعده همه می‌دانیم برخی تخلفات دولت قبل نیز با همین بهانه انجام می‌شد.

اما رویکرد ناصحیح‌تری که شوربختانه در بندهای اشاره شده از یادداشت مذکور وجود دارد؛ بیان این نکته است که فساد 3 هزار میلیاردی اختلاسی بود که پول‌های مردم را از جیب آنها برداشت!!!

این در حالی است که اولاً عقلایی نیست دزدی بتواند 3 هزار میلیارد تومان پول رایج مملکت را برداشت کند و این پول قابل استیفا نباشد و ثانیاً در ماجرای فساد مذکور نیز بحث بر سر این بود که این مقدار پول در واقع پول نبوده است، بلکه میزان تسهیلاتی بود که با فساد رخ داده جابه‌جا می‌شد و در برخی امور(مشترک المنافع ملی) به‌کار گرفته می‌شد.

در واقع حساسیت نظام اسلامی و سیستم قضایی کشور در برخورد با این پرونده تا به آنجا بود که حتی حاضر به قبول فساد در جابه‌جایی تسهیلات برای امور ملی نیز نشد و با عوامل این پرونده برخورد کرد.

و مشخص نیست چرا آقای تابش در یادداشت خود به این مسئله اشاره نکرده‌اند که در ماجرای فساد 3 هزار میلیاردی تنها چند ده میلیارد تومان پول دزدیده شد و مابقی فقط دچار یک جابه‌جایی بی‌مجوز شده بود.

بدیهیست که این رفتارها و گفته‌ها ملاکی برای قضاوت مردم نسبت به رفتارهای یک جریان سیاسی خاص در قبال مسائل ملی خواهند بود. کما اینکه این نکته را شخص آقای تابش نیز لابد متوجه شده است که چندی قبل طی یادداشتی مطبوعاتی اذعان کرد انتخابات مجلس دهم می‌تواند آخرین ایستگاه اصلاح‌طلبان باشد!

آقای تابش پیش از این نیز در صبح روز امضای توافقنامه شش‌ماهه ژنو، طی نطقی در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود که با این توافق سطح زندگی مردم ایران افزایش خواهد یافت!

مسئله‌ای که نه‌تنها رخ نداد بلکه تحریم‌های بیشتری را نیز عاید ایران و ایرانیان کرد.

 

***

 

اجماع، ائتلاف، پیروزی حداکثری!

سه‌گانه جالب عارف برای انتخابات

آقای محمدرضا عارف، اخیراً در بخشی از گفت‌وگوی خود با خبرگزاری ایلنا درباره انتخابات مجلس دهم گفته است: انتظارمان از تشکل‌ها و احزاب اصلاح‌طلب این است که با حداقل توقع و حداکثر مسئولیت‌پذیری اجازه بدهند پروسه اجماع را پیگیری کنیم.

او همچنین افزوده است:‌ بعد از اجماع با اصلاح‌طلبان به دنبال بحث ائتلاف با اصولگرایان معتدل هستیم.

عارف در همین گفت‌وگو تأکید کرده است:‌ اگر به اجماع دست پیدا کنیم، بسیار خوشبین هستم که بتوانیم حداکثر کرسی‌های مجلس را نیز کسب کنیم.

 

*خوانش دقیق صحبت‌های عارف به وضوح نشان می‌دهد که تلقی ایشان از کار سیاسی در حالتی بسیار آرمان‌گرایانه قرار دارد.

این در حالی است که تئوری‌های وی مبنی بر اجماع میان اصلاح‌طلبان، ائتلاف با اصولگرایان و به دست آوردن اکثریت کرسی‌های مجلس، توسط اصلاح‌طلبان نیز در مقاطع مختلف رد شده است و معاریف اصلاح‌طلب اذعان دارند که منطقی‌ترین نگاه به انتخابات مجلس دهم برای آنها این است که تلاش کنند تا چهره‌های کمتری از طیف‌های رقیب به این مجلس راه یابند.

مثلاً آقای رمضان زاده، سخنگوی دولت اصلاحات چندی قبل در همین زمینه به روزنامه شرق گفته بود:

«انتظار ما این نیست که ترکیب مجلس آینده مجلس اصلاح‌طلبی شود. همین‌که افراد ماجراجویی که برای دولت مشکل ایجاد می‌کنند وارد مجلس نشوند یا افرادی که در برابر رفتارهای غیرقانونی مثلا تامین اجتماعی سکوت کردند وارد نشوند، از نظر ما، مجلس خوبی است»

و یا همینطور آقای جلایی‌پور از دیگر چهره‌های اصلاح‌طلب به تازگی در یک سخنرانی دانشجویی گفته است:‌«باید در انتخابات مجلس یک اتفاق خوبی بیفتد و آن، به این معنا نیست که ما یک مجلس اصلاح‌طلب داشته باشیم بلکه موضوع این است که باید عده‌ای عاقل! در مجلس حضور پیدا کنند و خیلی خوب است که یک هدفی داشته باشیم که آن نیز داشتن مجلسی عاقل است»

این دیدگاه واحد فی‌الواقع متضمن این حقیقت است که اصلاح‌طلبان به روشنی دریافته‌اند بخش زیادی از بدنه آنها به دلایل سیاسی خاص که بخش عظیمی از آن به رخدادهای سال 88 بازمی‌گردد؛ اولاً قابلیت رد شدن از فیلتر شورای نگهبان را ندارند و ثانیاً وزن اجتماعی این جریان بویژه از پس 13 سال شکست سیاسی در تمام انتخابات‌ها و در حاشیه بودن در دولت رئیس جمهور روحانی نیز وزنی نیست که رمق فعالیت‌های سنگین سیاسی را داشته باشد.

آقای عارف همچنین در حالی بر تئوری ائتلاف با اصولگرایان معتدل پای می‌فشارد که این مسئله جدای از آنکه در میان اصلاح‌طلبان با واکنش‌های سرد مواجه است؛ امری شدنی هم محسوب نمی‌شود زیرا اصلاح‌طلبان بر اساس آنچه که گاهی در نشریات خود نوشته‌اند؛ اصلی دارند مبنی بر اینکه «هیچگاه نباید به اصولگرایان رأی داد»

اصلاح‌طلبان تا آن حد نسبت به منش سیاسی آقای عارف درباره انتخابات آتی بی‌حسّی نشان می‌دهند که حتی اخیراً در صحبت‌های آقای موسوی لاری (وزیر کشور دولت اصلاحات) نیز بیان شد که ما اصلاً نمی‌دانیم آقای عارف قصد شرکت در انتخابات را دارد یا خیر؟!

قبل از این، چهره‌هایی از جمله الویری، جلایی‌پور، عرب‌سرخی، مبلّغ، رمضان‌زاده و... بیان کرده‌اند که به حداقل‌ها در انتخابات مجلس دهم راضی‌اند و حتی «توقع برد میانی را هم در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی ندارند چه رسد به توقع برد حداکثری»!

گفتنیست آقای عارف فعالیت انتخاباتی خود را بصورت زودهنگام! آغاز کرده است و این مسئله در ادبیات سپهر سیاسی کشور، امری مذموم به شمار می‌رود.

 

***

 

سانتریفیوژها آرمان ما نیستند یا هستند؟!

رئیس‌جمهور روحانی در بخشی از صحبت‌های خود در همایش اقتصاد ایران گفته است: آرمان ما به سانتریفیوژ وصل نیست بلکه به قلب و اراده ما وصل است؛ اگر از آن طرف ما شفافیت بیشتری نشان دهیم و فلان غنی سازی که به آن نیاز نداریم متوقف کنیم یعنی آرمان ما رفت؟

به گزارش فارس، ایشان همچنین بیان کرده است: مگر کسی در میز مذاکره بر اصول و آرمان‌ها صحبت می‌کند، یک عده در توهّمات زندگی می‌کنند، دنیای امروز بحث منافع است.

 

*تأمل قابل بیان در این سخنان آنست که همه باید بدانیم هر آرمانی و تفکری یک تعیّن نیز دارد.

به این معنا که نه آرمان و نه تفکر و مکتب، مقولاتی صرفاً ذهنی و منقطع از جهان پیرامون ما نیستند بلکه جلواتی دارند که هر بیننده‌ای با دیدنش متوجه می‌شود که آن جلوه منبعث از یک آرمان و یا یک تفکر است.

همچنین باید دانست که آرمان منقطع از جهان ملموس، دیگر هرگز امری تأثیرگذار و قابل ستایش نیست بلکه تفکری خانقاهی است که به دلیل اِفلیج بودن در تأثیرگذاری بر جهان بیرون باید نام وهم را بر آن نهاد.

برای همین صریحاً باید گفت که اگرچه آرمان مردم ایران و انقلاب اسلامی امام روح‌الله(ره) آرمانی خدایی و بسیط است که صدالبته به چند سانتریفیوژ محدود نمی‌شود اما از سوی دیگر باید به این حقیقت نیز اشاره کرد که در عرصه کنونی، سانتریفیوژهای جمهوری اسلامی ایران مصداقی از آرمان مردم ایران محسوب می‌شوند که حتماً باید نگران آنها بود. (همانطور که زمانی هم چند وجب خاک مرزی مصداق آرمان‌های مردم ایران بودند که باید با تقدیم ده‌ها هزار شهید حفظ می‌شدند)

رئیس‌جمهور روحانی، قبل از این نیز در یکی از گفت‌وگوهای تلویزیونی خود بیان کرده بود که «دوران شعارگرایی گذشته است»

و این در حالی است که شعارهای مردم ایران هم همانند سانتریفیوژها، ترجمانی از عقل و ایضاً آرمان و خرد مشترک مردم ایران هستند که از دوران بروز انقلاب اسلامی تا هم‌اکنون سر داده می‌شوند و دوران آنها هم هیچوقت نمی‌گذرد.

گفتنیست، چند ماه قبل نیز آقای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در یک کنفرانس خبری در وین و در اظهاراتی مشابه با صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهور روحانی گفته بود:‌«نباید زیاد درباره تعداد سانتریفیوژها نگران باشیم، بایستی روی اهداف واقعی معطوف شد»

 

***

 

مرگ و میر عمده سربازان ارتش آمریکا بر اثر خودکشی!

کودکانی به اسم «سرباز آمریکایی» که فقط در فیلم‌ها پیروزند

این دو تصویر را خبرگزاری رویترز از نظامیان آمریکایی حاضر در کشور افغانستان منتشر کرده است.

در یکی از تصاویر فوق، نظامیان آمریکایی در حال بازی با پلی‌استیشن هستند و در دیگری نیز همانطور که دیده می‌شود مشغول خوردن تنقلّات.

مسئله مهم درباره حقایق بروز یافته در این تصاویر آن است که اگرچه تفریح یک نظامی آمریکایی شاید در ظاهر اثبات کننده هیچ واقعیتی نباشد اما نگاهی به وضعیت ارتش آمریکا و سربازان این کشور به‌وضوح بیان می‌کند که نگاه آنها به جنگ و عرصه رزم، همانند همین تصاویر یک نگاه ساده‌لوحانه و البته ناصحیح است.

گزارش‌های رسمی رسانه‌های خارجی حکایت از آن دارد که سربازان ارتش آمریکا بیشتر از آنکه در جنگ‌ها کشته شوند بر اثر خودکشی می‌میرند.

معضل هم‌جنس‌بازی در ارتش آمریکا نیز نظامیان این کشور را انگشت‌نمای خاص و عام کرده و اخباری در دست است مبنی بر اینکه سران ارتش و دولت آمریکا در حال دینی جلوه دادن این روابط در میان نظامیان هستند تا معضلات بیشتری گریبانگیر آنها نشود!

اخبار تأیید شده زیادی نیز مبنی بر فسادهای اخلاقی گسترده این نظامیان در ناوهای هواپیمابر آمریکایی وجود دارد.

ارتش آمریکا همچنین در باب عملیات‌های نظامی نیز با ناکامی‌های فراوانی مواجه است که آخرین آنها که در صحنه‌ای واقعی رخ نمود، شکست آنها در عملیات رهایی گروگان‌های اردنی از دست داعش بود که اخیراً رخ داد.

سربازان ارتش آمریکا همچنین در هنگام آغاز حمله به عراق نیز در مقابل عشایر عراقی بندر ام‌القصر، به مدت چند روز زمینگیر شدند و دست آخر نیز مجبور به دور زدن عراق شدند تا با مقاومت کشنده آنها مواجه نشوند.

و در ادامه نیز وارد عراقی شدند که به قول یک مستندساز ایرانی، در داخل لوله‌های ضد هوایی آن کبوتر لانه کرده بود!

گفتنیست یکی از مقامات نظامی کشورمان چند سال قبل در یک سخنرانی پیرامون تحلیل رفتاری سربازان ارتش آمریکا به این نکته مهم اشاره کرد که وجود تنقلات! در کوله‌پشتی نظامیان آمریکایی از سوی آنها یک ضرورت محسوب می‌شود و این سربازان از استعداد کافی و اقناع عقلی لازم برای جنگیدن و رزم برخوردار نیستند.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها