امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137782
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 100
به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامرضا خلیل ارجمندی امروز در همایش نقش اقتصاد فرهنگ و هنر در اقتصاد مقاومتی اظهار ...

به گزارش خبرنگار گروه جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامرضا خلیل ارجمندی امروز در همایش نقش اقتصاد فرهنگ و هنر در اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: سالیان سال است که کشورهای پیشرفته صنایع سخت خود را در اختیار کشورهای جهان سوم قرار داده‌اند و به سمت صنایع نرم پیش رفته‌اند. در ایران کماکان به دلیل چسبندگی به نفت به این موضوع توجه نشده است.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه با بیان اینکه اینترنت و بازی‌های رایانه‌ای فرهنگ کشور را تغییر داده است افزود: به دنبال این امر مدل زندگی نیز در کشور ما فقر یافته است.

وی با تأکید بر ضرورت تولید محتوا در حوزه فرهنگ ادامه داد: در این زمینه اولویت با ساماندهی صنایع فرهنگی است سالانه حدود 2 میلیارد دلار واردات محصولات چاپی به کشور داریم اما متأسفانه در سیستم چاپ و نشر این موضوع بی‌توجه مانده است.

وی همچنین به ساماندهی صنوف فرهنگی نیز تأکید کرد و بیان داشت: در این زمینه لازم است بخش خصوصی تقویت شود.

ارجمندی در ادامه متذکر شد: دولت‌ها حق ندارند از هنر استفاده ابزاری داشته باشند. هر دولتی که از هنر و هنرمند استفاده ابزاری کند در نهایت آسیب خواهد دید.

وی با انتقاد از عدم ارزش‌گذاری در خلاقیت هنرمندان ادامه داد: دولت نباید کارگردان و تهیه‌کننده باشد و فیلم بسازد چرا که وظیفه دولت فراهم کردن شرایط برای هنرمندان است که از جمله می‌توان به افزایش پرده‌های سینما و همچنین ساماندهی سالن‌های تئاتر اشاره کرد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: متأسفانه یکی از فنی‌ترین سالن‌های تئاتر در جهان در ایران وجود دارد که هم اکنون به سالن عقد و عروسی برای کارکنان دولت تبدیل شده است.

در ادامه این همایش مرتضی کاظمی مشاور وزیر ارشاد اظهار داشت: اقتصاد فرهنگ و هنر به عنوان یک شاخه جدید از اقتصاد مطرح می‌شود و به عنوان یک جنبه بازیافته از حیات جامعه عمر طولانی ندارد البته عمر اقتصاد فرهنگ و هنر در جهان نسبت به ایران بیشتر است.

وی با بیان اینکه میراث معنوی ایران عید نوروز و تاسوعا و عاشورای حسینی است ابراز داشت: بر همین اساس می‌توان گفت دو موضوع ملی و دینی میراث معنوی ایران را تشکیل می‌دهند.

به گفته وی، در شب یلدا به طور میانگین هر ایرانی 75 هزار تومان هزینه کرد که این یکی از جنبه‌های اقتصاد فرهنگ و هنر است.

وی همچنین یادآور شد: یکی از گران‌قیمت‌ترین اثرهایی که در جهان به فروش رسید متعلق به یک هنرمند ایرانی بود و بر همین اساس لازم است به اقتصاد خلاق در کشور توجه شود چرا که این امر یک منبع رو به رشد و زوال‌ناپذیر برای تولید ثروت است.

وی با انتقاد از نگرش دولتمردان به فرهنگ و هنر گفت: متأسفانه همچنان نگاه دولتمردان به فرهنگ و هنر رویکرد هزینه‌بر است.

مشاور وزیر ارشاد گفت: هم اکنون ما کمترین فضای فرهنگی را در کشور داریم به طوری که بیش از صد شهر کشور فاقد سالن سینما است.

وی به ظرفیت عظیم اقتصاد فرهنگ نیز اشاره کرد و گفت: در ماه‌های گذشته یکی از خوانندگان موسیقی ایرانی در وزارت کشور 4 میلیارد تومان بلیط فروخت که این نشان‌دهنده ظرفیت عظیم اقتصاد فرهنگ و هنر است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها