امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۱:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137784
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 178
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هجدهمین «شب شاعر» پاسداشت استاد مشفق کاشانی با حضور سیدعلی موسوی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هجدهمین «شب شاعر» پاسداشت استاد مشفق کاشانی با حضور سیدعلی موسوی گرمارودی، محمدرضا سنگری، پرویز بیگی حبیب‌آبادی، پرفسور امین، علیرضا قزوه، حجت‌الاسلام دعایی، عباسعلی براتی‌پور، یاور همدانی، ناصر فیض، محمد گلریز، محمدرضا سهرابی‌نژاد، حسین اسرافیلی، شیرین‌علی گل‌مرادی و جمعی از اهالی شعر و ادبیات عصر امروز در نخلستان اوج برگزار شد.

محمدرضا سنگری از اعضای هیئت علمی گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پاسداشت مشفق گفت:‌ مشفق پرورش‌دهنده نسلی از شاعران انقلاب است و برگزاری مراسمی به پاسداشت وی نوعی تعظیم شعائر الهی به شمار می‌رود زیرا این فرد و افرادی مانند وی در تربیت نسل‌ها تأثیر داشته‌اند و این پاسداشت‌ها دل‌ها را گرم می‌کند و ارزش‌ها را می‌شناساند.

 

وی گفت: بزرگان ویژگی‌های بسیاری را برای مشفق برشمرده‌اند و به گمان من ویژگی بارز و آموزنده مشفق که باید مورد توجه نسل جوان و شاعر قرار بگیرد معنا‌آشنایی استاد مشفق است. ایشان گسترده معنایی را به خوبی دریافته است کم نیستند شاعرانی که بدون مطالعه بوده و فاقد عمق هستند که عمق افراد در شعرشان بازتاب دارد. برای مثال وقتی اشعار حافظ را می‌خوانیم متوجه می‌شویم که با فردی روبه‌رو هستیم که فقه می‌داند، با اندیشه و عرفان آشنا است پس با این نظر هر قدر به خودمان عمق ببخشیم خلق صحنه‌های تازه در قلمرو شعر بدیع می‌شود که این ویژگی را در اشعار مشفق می‌تواند دید.

سنگری گفت:‌ مشفق به درستی واژه‌ها را می‌شناسد و هیچ کسی به اندازه شاعر نیست که بتواند نسبت به واژه‌ها شناخت داشته باشد و به ندرت می‌توان واژه‌‌ای را در شعر مشفق پیدا کرد که آن را نشناسد. من معتقدم که واژه 15 ساحت دارد که شاعر باید نسبت به آنها با اطلاع باشد. تاریخ، جغرافیا، حوزه‌های معنایی و تحول شکل معنای واژه در طول تاریخ باید شناخته شود تا تأثیر آن در کلام روشن شود. حافظ در سروده‌هایش به شکل واژه توجه دارد.

 

این استاد ادبیات انقلاب گفت: معنی‌آرایی ویژگی فوق‌العاده شعر مشفق است و این ویژگی به ندرت در میان شعرا وجود دارد و این تعبیری است که مرحوم اوستا برای مشفق به کار برده که به نظرم این تعبیر درست به کار رفته است.

سنگری در پایان گفت: در رابطه با استاد مشفق نمی‌توان گفت که وی کیست واقعاً مشفق همه را در نوردیده و مسافر بزرگ شهر شعر ما است.

*توفیقات مشفق از ناحیه اهل بیت است

در ادامه این مراسم یاور همدانی اخوانیه‌ای برای مشفق خواند و بعد از وی عباسعلی براتی‌پور گفت: مشفق حق استادی بر گردن من دارد و با وی بسیار معاشرت داشتم. اگر توفیقی نصیب مشفق شده از ناحیه اهل بیت بوده زیرا مخلصانه برای این خاندان کار کرده است.

وی در ادامه رباعی برای مشفق قرائت کرد:

شمعی که ز شوق، گرم نورافشانی است

تابنده فروغ محفل عرفانی است

 

استاد نگارخانه عشق و غزل

آیینه مهر مشفق کاشانی است

*عاملی که سهراب سپهری را در شعر جدی کرد

پرویز بیگی حبیب‌آبادی در ادامه این مراسم گفت: از سال 59 با استاد مشفق در حوزه هنری آشنا شدم. اگر حضور مهرداد اوستا، محمود شاهرخی و مشفق در آن جلسات نبود آن جلسات حوزه شکل نمی‌گرفت. در سال 82 بعد از تأیید استاد، جلساتی با وی گذاشتم که حاصل آنها بعد از تأیید استاد و با گذشت 3 سال در قالب یک کتاب منتشر شد. البته این کتاب بخش کوچکی از دین من به استاد مشفق است.

وی افزود: هرچه گفته می‌شود اگر ثبت شود نقش بر سنگ است و اگر ثبت نشود نقش بر آب است. در این کتاب سؤال‌هایی پرسیده‌ام تا حلقه‌های مفقوده ادبیات را پیدا کنم و اینها برای ادبیات مؤثر است سعی کردم نقطه مبهمی در این کتاب باقی نماند و مقاله‌ها را نیز در این کتاب آورده‌ام.

حبیب‌آبادی در ادامه گفت:‌مشفق در 10 سالگی صائب می‌خوانده است در حالی که امروز در دانشگاه‌ها صائب را به دشواری می‌خوانند و این همان دلیلی است که استوانه‌های ادبی وی را شکل داده است.

وی افزود:‌ تشویق‌های استاد مشفق موجب شد که سهراب در شعر جدی شود وگرنه ممکن بود سهراب سپهری به نقاشی یا نثر و نقد وارد شود. از دهه 30 تا به امروز ندیده‌ام شعری از مشفق در مطبوعات چاپ شده باشد که نکته‌ آموزنده‌ای در آن نباشد.

بیگی حبیب‌آبادی در انتها گفت: کلمات در دست مشفق در سن 90 سالگی مانند موم است که این مسئله ناشی از احاطه ایشان به غزل است. جوانمردی مشفق خصیصه قابل توجهی است که در تنگناهای مالی و معیشتی به دیگران کمک می‌کرده است.

*مشفق پدر معنوی شاعران است

محمدرضا سهرابی‌نژاد در ادامه این مراسم اظهار داشت: مشفق پدر معنوی ما است، شاعران معاصر به مشفق ارادت داشتند که یکی از آنها مرحوم مهدی اخوان ثالث است که سروده‌ای برای وی داشته است. در سه دهه‌ای که توفیق شاگردی استاد را دارم خاطرات بسیاری با وی در ذهن من نقش بسته است.

 

وی به خاطره‌ای اشاره کرد و گفت: یک روز در این بساط‌های کتابفروشی خیابان انقلاب دیدم یک تعداد کتاب نو وجود دارد که مهر کتابخانه شاعری روی آنها بود. شب به استاد مشفق زنگ زدم و ماجرا را برای وی شرح دادم همانجا با استاد مشفق قرار گذاشتیم تا به منزل آن شاعر برویم، وقتی آنجا رفتیم متوجه شدیم که آن شاعر سکته مغزی کرده و اوضاع خوبی ندارد، همانجا استاد به آن شاعر کمک کرد و این ناشی از منش بزرگوارانه وی بوده است.

*غزلی که مشفق نزد رهبر انقلاب خواند

در ادامه هجدهمین «شب شاعر» سازمان هنری رسانه‌ای اوج محمد گلریز خواننده سرودهای انقلابی گفت: استاد با تمام مشغولیت‌ها و مسئولیت‌هایی که داشته یک حسن دارد آن هم رفتار مهربان و متواضع ایشان است که با سعه‌صدر جواب افراد را می‌دادند. در اوایل انقلاب با توجه به فضای خفقان و ترورهایی که صورت می‌گرفت با شجاعت شعرهای انقلابی می‌سرود.

وی به غزلی که مشفق نزد رهبر انقلاب خوانده است، اشاره کرد و گفت: در دیداری که با رهبر انقلاب داشتیم مشفق غزلی را قرائت کرد که بعد از آن رهبر انقلاب به من رو کرد و گفت:‌ شما این غزل را بخوان.

این غزل به شرح زیر است:

گوش هوشی است اگر پنجره باز است اینجا

نغمه مرغ سحر روح نواز است اینجا

برده از هوش مرا سکر سماع ملکوت

شمع و شب را یله کن قصه دراز است اینجا

روی زیبای تو تابنده از از صبح نیاز

طاق ابروی تو محراب نماز است اینجا

چشمه معرفت از باده حیرت گذرد

قدمی پیش بنه راه فراز است اینجا

دل بود کعبه آمال تو احرام ببند

قبله قصد و صفا سعی و حجاز است اینجا

زندگی از نفس مردم آزاده ما

نافه آهوی چین غالیه ساز است اینجا

جان سرگشته ما در گرو روی کسی است

کافتابی به نهان خانه راز است اینجا

خار این بادیه، بویی ز شقایق دارد

خندة مریم گل، لعبت ناز است اینجا

در ادامه این مراسم سیدعلی موسوی گرمارودی ضمن قرائت اخوانیه‌ای برای مشفق گفت: من در مقدمه یکی از کتاب‌های مشفق اشعارش را نقد کردم که وی با بزرگواری آن نقدها را در ابتدای یکی از کتاب‌هایش چاپ کرد. مشفق شاگردپروری کرده و برای من اخوانیه‌ای سرودند که من نیز خواهش کردم جواب ایشان را بدهم و مشمول لطف ایشان شدم و در یک ساعت اخوانیه‌ای برای استاد مشفق سرودم.

در ادامه این مراسم حسین اسرافیلی گفت: هرچه مکارم اخلاق را بشماریم نمونه آنها در وجود مشفق جمع است و از ابتدای انقلاب تاکنون در محضر ایشان بوده و کسب فیض کرده‌ایم از آن زمان تاکنون جز فتوت و مردانگی و گشاده دستی چیزی از ایشان ندیدم. ما از ایشان بیشتر از آموزش شعر و فرهنگ سجایای اخلاقی آموخته‌ایم.

اسرافیلی در ادامه اخوانیه‌ خود برای مشفق را قرائت کرد:

این مرد که رنگ فطرتش قرآنی است

مجموعه‌ای از مکارم انسانی است

سر حلقه اهل معرفت، اهل صفا

آوازه عشق ما مشفق کاشانی است

*مشفق پیر جماعت شاعران است

علیرضا قزوه در ادامه گفت: استاد مشفق پیر جماعت شاعران است، اگر چهار نسل شاعران انقلاب را یاد کنیم در رأس آنها مشفق و سبزواری قرار دارد. استاد مشفق از جمله کسانی است که بیشترین شعر را در موضوعات انقلاب سروده است.

 

*تشویق‌های مشفق و شاعرانگی سهراب

قزوه افزود: من در مصاحبه‌هایی که با استاد مشفق انجام داده‌ام که در روزنامه اطلاعات چاپ شده است ایشان می‌گوید من به سهراب سپری می‌گفتم شعر بگو و وی می‌گفت نمی‌توانم که با تشویق‌های من سهراب شعر را جدی گرفت یعنی اگر مشفق شعر هم نمی‌گفت همین که سهراب را شاعر کرد بزرگترین خدمت را به شعر و ادبیات کرده است.

وی یادآور شد: در خارج از مرزها نیز استاد مشفق را می‌شناسند و محدود به داخل نیست. یکی از بزرگترین شاعران تاجیکستان می‌گفت آرزو دارم به ایران بیایم و استاد مشفق را ببینیم. ایشان با جوانان می‌جوشد و این روحیه در وی برجسته است.

در پایان این مراسم استاد مشفق کاشانی ضمن تشکر از برگزار کنندگان این مراسم گفت: دست همه عزیزان حاضر در جلسه را صمیمانه می‌بوسم و به خاطر برگزاری این مراسم از شما تشکر می‌کنم. من از سالیان دور و اوایل انقلاب با قزوه آشنا شدم و در طول این سال‌ها وی همیشه نسبت به من لطف داشته و هر کاری داشته‌ام انجام داده و هیچگاه وعده توخالی به کسی نداده است.

مشفق در پایان گفت: اگر شعر معاصر ایران در کشورهای دیگر منتشر شده ثمره تلاش سیدعلی موسوی گرمارودی و علیرضا قزوه است. اسناد و کتاب‌هایی که قزوه از هندوستان به ایران آورده‌اند گنجینه‌ ارزشمندی است.

در انتهای این مراسم سازمان هنری رسانه‌ای اوج و حوزه هنری از استاد مشفق کاشانی تقدیر و تجلیل به عمل آوردند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها