امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۱:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 137819
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سمنان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، همایون

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از سمنان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، همایون جورابلو اظهار داشت: کار تعیین حریم دو اثر تاریخی مهدیشهر شامل حسینیه اعظم و خانه تاریخی صباغیان آغار شده است.

وی با بیان اینکه خانه صباغیان با شماره ثبت 31133 یکی از خانه‌های قدیمی با ویژگی‌های خاص معماری ایرانی است که به عنوان ساختمان اداری میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مهدیشهر در حال مرمت است، گفت: قدمت این خانه مربوط به اواخر دوران قاجار و پهلوی است.

جورابلو افزود: حسینیه اعظم مهدیشهر نیز با شماره ثبت 27110 در سال 769 هجری قمری ساخته شده است.

وی با بیان اینکه این حسینیه دارای آب انبار تاریخی است، گفت: در این حسینیه مراسم‌ مذهبی از جمله نخل‌گردانی، مراسم ماه محرم و تعزیه برگزار می‌شود.

وی هدف از تعیین حریم این آثار را جلوگیری از دخل و تصرف و ساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده این آثار با ارزش تاریخی عنوان کرد و افزود: تعیین حریم و تصویب ضوابط ساخت و ساز برای آثار تاریخی کشور نه تنها محدودیتی برای ساخت و ساز و احداث بنای جدید برای مالکانی که اراضی آن‌ها در حریم قرار گرفته ایجاد نمی‌کند، بلکه موجب بهره‌مندی از حمایت‌های کارشناسی سازمان میراث فرهنگی به‌منظور زیبا سازی و استفاده بهینه از حداکثر زمین خواهد شد.

هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر برابر مواد 558 تا 569 قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می‌شود.

انتهای پیام/2249/الف/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها